arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۵۵۹۹
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۲۱ - ۱۷ خرداد ۱۳۹۳

سید حسن خمینی: جز با رفع کینه به جامعه آرمانی نمی رسیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نوه امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران یکی از خصلت های عفو را رافع کینه بودن عنوان کرد و گفت: ما جز با رفع کینه به جامعه آرمانی نمی رسیم.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی عصر شنبه در نخستین جشن ملی بخشش که با عنوان بگذاریم «سینه ها از کینه ها پاک شود» در تالار وحدت تهران برگزار شد اظهار داشت: قصاص در روزگاری در جامعه اسلامی تشریح شد که به ازای هر یک نفر که کشته می شد، قتل ها بین قبایل شکل می گرفت و در قبایل عرب جنگ های قبیله ای به وجود می آمد.

وی با تاکید بر اینکه حکم قصاص در اصل، یک حکم بازدارنده است، افزود: این حکم را در جامعه ای تشریح کردند که به خاطر یک قتل ، جنگ قبیله ای شکل می گرفت. نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گفت: در رابطه با حکم قصاص گفته شده که دو کار باید صورت بگیرد؛ یعنی دیه پرداختی را سنگین نگیرند و این دیه به سرعت پرداخت شود.

سیدحسن خمینی اظهار داشت: اصل حکم قصاص یک حالت بازدارندگی در جامعه دارد و مانع از گسترش قتل در جامعه می شود و چون مشروط به عفو است ، می شود با عفو از دل حکم، حیات ایجاد شود. تولیت آستان امام خمینی (ره) گفت: عفو در روایت ما خصلت اهل بیت است و جوانمردی ما این است که از کسی که به ما ظلم می کند بگذریم.

خمینی با تاکید بر اینکه اصل عفو کردن عزت آفرین است، اظهار داشت: کسی که از یک ظلم می گذرد خداوند به جای آن، عزت را در دنیا و آخرت به او می دهد که این جشن نیز یکی از مظاهر این کار است.

وی ادامه داد: عفو بسیار ثواب دارد و هیچ چیزی ثوابش با ثواب عفو برابری نمی کند. کینه موریانه ای است که بستر یک جامعه را از بین می برد و عفو بزرگترین رافع کینه ها است لذا کسانی که می بخشند یک حق به گردن مقتول دارند که به او زندگی می بخشند و یک حق نیز نسبت به جامعه دارند که کینه را از جامعه دور می کنند.

سیدحسن خمینی با بیان اینکه یکی از خاصیت های عفو این است که باعث بخشش در آخرت می شود افزود: اگر لغزش فردی را در این دنیا ببخشید خداوند لغزش شما را در آخرت می بخشد. وی ادامه داد: یکی دیگر از خصلت های عفو بحث طول عمر است؛ کسی که عفو زیاد دارد عمرش طولانی می شود.

نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برگزاری نخستین جشن ملی بخشش گفت: نفس این جشن یک بذر است، بذری که ما آن را در خاک می کاریم به امید اینکه جوانه دهد و به مرور زمان به یک نهال تبدیل شود و نهال نیز درخت باروری شود که در آینده در جامعه بدون مشکل و کینه زندگی کنند. سیدحسن خمینی اظهار داشت: برای اینکه عفو در جامعه ما فراگیر شود باید این موضوع در جامعه ما فرهنگ شود و برای اینکه به فرهنگ تبدیل شود باید از خودمان شروع کنیم.
نظرات بینندگان