arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۵۹۳۴
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۷ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۳

ناگفته هایی از آخرین نماز جمعه هاشمی رفسنجانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مسئول سابق ستاد نماز جمعه تهران، ناگفته هایی از آخرین نماز جمعه اقامه شده به امامت آیت الله ˈاکبر هاشمی رفسنجانیˈ را بیان کرد.

حجت الاسلام ˈمسعود مرادیˈ در سایت آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت: «پس از ترور مقام معظم رهبری که در آن زمان نماینده حضرت امام (ره) در شورای عالی دفاع و امام جمعه تهران بودند، آیت الله هاشمی رفسنجانی اولین نماز جمعه خود را در تاریخ 12/ 4/ 1360 اقامه کردند. ناگفته نماند که از زمان مرحوم آیت الله طالقانی تاکنون تهران سه امام جمعه ثابت و 11 امام جمعه موقت را به خود دیده است که در حال حاضر تهران پنج امام جمعه موقت دارد.

با وجود پیگیری مکرر و مذاکرات و حتی با انتقاد شخصیت ها و مسئولان کشور و حتی ائمه جمعه موقت روبه رو بودیم که چرا به مصلی نمی رویم، با توجه به گرما ضرورت دارد. قریب به 25 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد و بایستی نمازجمعه به مصلی منتقل شود. معمولا شهر را به چه چیز می شناسند؟ به مصلی و فرودگاه و برج که ان شاءالله امیدواریم که هرچه سریع تر اقدام عاجل به عمل آید و نمازجمعه در جایگاه اصلی خود اقامه شود.

پس از انتخابات ریاست جمهوری اسلامی دهم بود که کشور و حتی نمازجمعه تحت تاثیر این واقعه قرار گرفته بود. پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، افراد مختلف و گرو ه هایی در صدد حذف هاشمی رفسنجانی برآمدند. این افراد یا به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه و استفاده از هر تریبونی به این موضوع دامن می زدند. اولین موضوع هم بحث امام جمعه ای ایشان بود. بعضی از افراد با تحریکات فراوان، فشارهای مختلف می آوردند که نمازجمعه ای را که به امامت ایشان برگزار می شود ناتمام بگذارند. آنقدر فضای اجتماع را مسموم کردند که خود آیت الله هاشمی رفسنجانی یک نوبت در نمازجمعه غیبت کردند. تا اینکه در نوبت بعدی که همان روز 26 تیر بود با تدبیر مقام معظم رهبری، ایشان پس از غیبت در نماز جمعه قبلی به نماز آمدند.

با هماهنگی به عمل آمده، این نمازجمعه با شیوه هرچه بهتر برگزار شد، اما از آنجا که درگیری ها در اطراف دانشگاه به صورت پراکنده بین گروه ها به وجودآمده بود، اوضاع رفته رفته بدتر می شد. گاز اشک آور شلیک می شد تا آنجا که دود این گاز به سمت جایگاه تریبون نماز آمد. دیگر قدرت نفس کشیدن نداشتیم. آقای هاشمی هم به سختی نفس می کشید و اشک از چشمانش می آمد. ما پشت سر آقای هاشمی ایستاده بودیم. آقای هاشمی می خواست هر طور شده حرفش را بزند. دستمالی را خیس کردیم و در اختیارش قرار دادیم تا ایشان بتوانند به سخنرانی خود ادامه دهند.

وقتی قبل از دو نماز ایشان را می دیدم، بسیار آرام و با طمأنینه بودند. با تبسم به سمت تریبون رفتند. می خواستند حتما حرفشان به مردم برسد. درگیری ها که شدت گرفت، نگران مردم بودند. ایشان بیشتر نگران مردم و جوانان بود که برای آنها اتفاق خاصی نیفتد. با توجه به شرایط نامناسب، یک گروه قلیلی سعی داشتند ساحت نماز، امام جمعه و مردم را بشکنند و توهین کنند و آنها را مورد اذیت و آزار قرار دهند. انگار اصلا قرار نبود با این عده برخورد شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از شخصیت های برجسته و از ستون های اصلی و شناسنامه دار انقلاب اسلامی است. ایشان از کسانی بود که با حضرت امام ارتباط مستمر داشت و علمای کشور و فرهیختگان حاکم را برای مبارزه با نظام ستم شاهی سازماندهی می کردند، آن زمانی که بسیاری از افرادی که در حال حاضر ادعای انقلابی بودن می کنند مبارزه را قبول نداشتند، چندصباحی مبارزه کردند و عقب نشینی کردند، اما ایشان نقش موثری را ایفا می کرد و در تکوین و پیدایش انقلاب نقش به سزایی داشت. متاسفانه در سال های اخیر گروه ها و افرادی که در انقلاب نقش نداشتند یا به زندان نرفتند یا در مسئولیت های کلیدی کشور مسئولیتی را نپذیرفتند یا افراد نا آگاه و احساسی کینه توز که از ایشان زخم های فراوان دیدند برای اینکه این مرد شجاع و غیرتمند را از چشم های مردم بیندازند و او را در بین مردم هتک حرمت کنند و آبرویش را از بین ببرند، از هیچ کاری فروگذار نبودند. با جوهای نامناسب و انگ زدن ها و شعارهای واهی و با انواع توطئه ها و سخنان، شخصیت ایشان را ترور می کنند و می خواهند از او انتقام بگیرند.

همین چند روز قبل، از ایشان برای اقامه نمازجمعه سوال کردم. ایشان با قاطعیت گفتند هرگز به نماز جمعه بازنمی گردم و این پاسخ را به خیلی از دوستان دیگر و علما و فرهیختگان و نخبگان و مردم که از ایشان درخواست داشتند، گفتند. آیت الله هاشمی اعتقاد داشته و دارند که من اگر بیایم و نماز جمعه بخوانم باید خیلی چیزها را بگویم. اگر بخواهم خیلی از مسائل را بگویم ممکن است وضعیت به هم بخورد. اگر هم نگویم این نگفتن باعث ساقط شدن عدالتم خواهد شد.

البته این نظر ایشان است و نظرشان بسیار محترم است اما آقای هاشمی مربوط به خودشان نیستند، مربوط به جامعه اسلامی و همه مردم و نظام هستند. جامعه که نباید از نظرات ایشان محروم شود. بزرگان جامعه، مسئولان عالی رتبه، مراجع تقلید و ... همه باید از ایشان بخواهند و این بار مسئولیت و تکلیف را بر عهده وی بگذارند تا جامعه بیش از این در محرومیت سخنان ایشان نباشد. به یقین اگر به این سمت پیش برویم، برای ایشان چاره ای نیست که بپذیرد و ان شاءالله این گونه شود.»
نظرات بینندگان