arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۵۹۵۴
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۲۰ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۳

دلیل کوچ هنرمندان تئاتر به سینما و تلویزیون

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
کارگردان نمایش ناقوس ها برای چی/ ن به صدا در می آیند با بیان این که اولویت هنرمندان تئاتر حضور در این عرصه است گفت: کوچ هنرمندان تائر به سینما و تلویزیون به دلیل مشکلات اقتصادی است

حسن وارسته عصر روز دوشنبه در نشست خبری نمایش ناقوس ها برای چی/ن به صدا در می آیند که در تالار حافظ برگزار شد با بیان این که خانه اول و آخر هنرمندان تئاتر صحنه های نمایشی کشور است یادآور شد: متاسفانه طی دو دهه اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی متعدد هنرمندان تئاتر مجبور شدندبرای حل معیشت خود به سینما یا تلویزیون کوچ کنند.

وی با بیان این که طی پنج سال اخیر به دلیل شرایط اقتصادی و قوانین بسته هنری در دولت دهم از صحنه تئاتر دور بوده است گفت: نمایش ناقوس ها برای چی / ن برای که بصدا در می آید برداشت از دو داستان کوتاه همسر چینی و برف در چله تابستان به قلم کوان چانگ نویسنده چینی است که 800 سال پیش این داستان را به رشته تحریر در آورده است.

وارسته افزود: این نمایش برای مخاطب امروزی دراماتور‍‍زی شده است .

وی ادامه داد: با وجود آنکه در تولید آثار طنز تبحر دارم اما به عمد تصمیم گرفته ام در این اثر نمایشی به جای خنداندن مخاطب او را به تفکر وادارم.* * گرفتن سالن برای اجرا آسان نیست

در ادامه نشست رحمت امینی نویسنده این اثر نمایشی با بیان این که گرفتن نوبت اجرای عمومی برای آثار نمایشی پروسه ای بسیار سخت است گفت: می دانم هنرمندان فراوانی پشت درهای انتظار برای اجرای عمومی هستند و به همین دلیل ما مجبور شدیم این اثر نمایشی را در سالنی به صحنه ببریم که از تئاتری دیگر نیز میزبانی می کند.

وی ادامه داد: متن نمایش ناقوس ها برای چی / ن به صدا در می آیند وام گرفته شده از روایت های شرقی و فولکلور چین و ژاپن است که برای مخاطب امروز بازنویسی شده است.

امینی در پاسخ به این سووال که چرا از بازیگران سینما در این اثر استفاده شده است گفت:درتئاتر امروزچیزی به نام حمایت وجود ندارد ، برای همین تصمیم گرفتیم در کنار یک متن و کارگردانی خوب از بازیگرانی استفاده کنیم که مورد توجه مردم هستند تا بتوانیم خرج نمایش را در بیاوریم.* * تجربه صحنه را دوست دارم

آنا نعمتی بازیگر این نمایش در این نشست درباره دلیل حضورش در این اثر گفت: بر خلاف تصور مردم کار هنری را با تئاتر شروع کردم اما به دلایل مختلف به سینما رفتم ولی تجربه حضور در صحنه را دوست دارم و از آثار خوب استقبال می کنم.

وی ادامه داد: خوشحالم که در این اثر نمایشی تاثیر گذار حضور دارم و احساس می کنم اگر ساعت اجرا به جای 18 به ساعات پایانی شب نزدیک می شد مخاطبان بیشتری نیز از این اثر لذت می بردند.

در ادامه فرزین محدث دیگر بازیگر این اثر نمایشی گفت: خوشحالم که با وجود زمان کوتاه تمرین مخاطب با یک اثر حرفه ای قابل تامل روبرو است ، چراکه تئاتر امروز در کنار ارضای حس لذت تماشاگر نیازمند به تفکر واداشتن او نیز است.

نمایش ناقوس ها برای چی /ن به صدا در می آید همه روزه به جز شنبه ها ساعت 18 در تالار حافظ به اجرا درمی آید.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان