arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۶۶۶۵
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۲۰ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۳

استفاده مکرر از رنگ مو احتمال ابتلا به سرطان های مثانه و خون را افزایش می دهد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:نتایج تحقیقات نشان می دهد، افرادی که به صورت مکرر از رنگ مو به ویژه رنگ موهای تیره استفاده می کنند، بیشتر از افراد دیگر با خطر ابتلا به سرطان های مثانه و خون روبه رو هستند.
 

دکتر بهروز باریک بین عصر جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود:به دلیل وجود مواد شیمیایی در رنگ مو و جذب آن از طریق پوست، استفاده مکرر از آنها سبب ورود میزان زیادی از این مواد به بدن می شود و کارکرد دستگاه های حیاتی را تحت تاثیر قرار می دهد که در نهایت می تواند به بروز بیماری سرطان منجر شود.

وی افزود: آرایشگرهایی که به طور مشخص با رنگ مو سر و کار دارند با خطر ابتلا به این بیماری ها مواجه هستند؛ بنابراین لازم است این دسته از افراد هر چند وقت یک بار نوع کار خود را تغییر دهند تا با خطر ابتلای کمتری روبه رو شوند.

باریک بین به خطر بروز مشکلاتی برای جنین مادرانی که از رنگ مو در دوران بارداری استفاده می کنند، اشاره کرد و گفت: به دلیل احتمال جذب مواد شیمیایی موجود در رنگ موها در بدن جنین ، مادران باردار به ویژه در 3 ماهه اول بارداری باید از رنگ کردن مو پرهیز کنند.

متخصص پوست و مو خاطر نشان کرد: از آنجایی که شرکت های تولید و خرید و فروش رنگ مو در سراسر دنیا بسیار زیاد است امکان دارد برای جلوگیری از کم شدن سودهای کلان خود اقدام به انتشار برخی مطالبی کنند که احتمال بروز سرطان به دلیل استفاده مکرر از رنگ موها را رد کند.

باریک بین افزود: اما با توجه به اینکه مقالات معتبر علمی بسیار زیادی این احتمال را تایید می کند، بهتر است افراد به این مساله توجه ویژه داشته و از استفاده زیاد این مواد پرهیز کنند.
نظرات بینندگان