arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۶۸۳۹
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۸ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۳

وزیر ارشاد: قانون ممنوعیت به کارگیری عناوین بیگانه اجرا شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی و عناوین بیگانه در نامگذاری ها اظهار داشت: برای اجرای این قانون باید همه دستگاه ها و نهادهای ذیربط به وظایف قانونی خود عمل کنند.
 
به گزارش ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علی جنتی روز شنبه در نشست ˈبررسی آسیب شناسی زبان فارسی و مقابله با به کارگیری واژه های بیگانهˈ افزود: بر اساس قانون و دستور العمل های مربوط به ممنوعیت به کار گیری اسامی و عناوین بیگانه، موظف به استفاده از اسامی و عناوین فارسی هستیم و نباید از واژه های فرنگی، انگلیسی، فرانسه و ... در نامگذاری های مختلف استفاده کرد.
 
وی گفت: قوانین ، آیین نامه ها و دستور العمل های مربوط به قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی و عناوین بیگانه کاملا شفاف و روشن است.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: بر اساس آیین نامه و دستورالعمل های این قانون؛ افراد نباید از اسامی و عناوین بیگانه در مکاتبات، گفتارها، سخنرانی ها و حتی عناوین مغازه ها و فروشگاه های خود استفاده کنند.
 
جنتی همچنین استفاده از برخی نشانه های بیگانه و تبلیغات بر روی برخی کالاها با استفاده از این علایم را خلاف قانون اعلام کرد.
 
عضو کابینه دولت یازدهم اظهار داشت: علاوه بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سایر دستگاه ها از جمله وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فن آوری، آموزش و پرورش، بهداشت درمان و آموزش عالی و سازمان های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شهرداری ها، نیروی انتظامی و سایر نهاد های ذیربط باید در جلوگیری از رخنه عناوین و اسامی بیگانه به جای برخی واژه های فارسی اهتمام ورزند.
 
جنتی همچنین تغییر عناوین بیگانه مورد استفاده را به فارسی و الزام مردم به استفاده از واژه های فارسی در عناوین و اسامی را بسیار دشوار دانست و افزود: برای اجرای آن باید به اجماع جدی قانونی رسید.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: به نهادهایی که متصدی ثبت شرکت ها یا واحدهای صنفی هستند از جمله وزارت بازرگانی توصیه می شود تا برای مراکز و کالاهای دارای عنوان های بیگانه مجوز صادر نکند.
 
جنتی در ادامه بر ضرورت انجام تحقیقات و پژوهش های گسترده و ریشه یابی و آسیب شناسی علل گرایش به استفاده از عناوین بیگانه تاکید کرد و افزود: در این مسیر پژوهشگاه فرهنگ و هنر و فرهنگستان زبان و ادب فارسی می توانند بررسی های لازم را به عمل آورند.
 
وی ادامه داد: اطلاع رسانی و حساس کردن مردم درخصوص ضرورت صیانت و پاسداری از زبان و ادبیات فارسی نیز می تواند در جلوگیری از اشاعه عناوین بیگانه در زبان فارسی موثر باشد و در این میان نقش مطبوعات و صدا و سیما نیز بسیار اساسی است.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: فرهنگستان زبان و ادب فارسی با جمع آوری و تدوین مجموعه ای از اسامی و عناوین فارسی در قالب انتشار کتاب و یا قراد دادن در پایگاه اطلاع رسانی خود، می تواند به بسیاری از مراکز و نهادهایی که در صدد دریافت مجوز و نامگذاری مراکزشان هستند، برای استفاده از اسامی فارسی ،پیشنهاد و مشاوره بدهد.
 
عضو کابینه دولت یازدهم پیشنهاد کردکه کمیسیون فرهنگی مجلس با تشکیل جلسه ای از تمامی دستگاه ها و نهاد های ذیربط در اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی و عناوین بیگانه، گزارش عملکرد آنان را دریافت کند تا بررسی جامع همراه با آسیب شناسی در این باره صورت گیرد.
 
در ادامه این نشست رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز با اشاره به مغفول ماندن زبان فارسی از سوی برخی مسوولان و دست اندرکاران گفت: مقام معظم رهبری همواره در بسیاری از فرمایشات خود به زبان فارسی و صیانت و حفظ آن تاکید داشته اند و باید برای رفع دغدغه های ایشان در این زمینه تمام تلاش وتوان خود را به کار گرفت.
 
غلامعلی حداد عادل افزود: ملت ایران همواره در بسیاری از صحنه های تاریخی صیانت از زبان خود را به اثبات رسانده اند و آن را هویت خود می دانند به طوری که حتی پس از ورود اسلام به کشور دین خود را تغییر دادند ولی زبان خود را تغییر ندادند.
 
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی پیشنهاد کرد که در راستای حفظ و صیانت از زبان و ادب فارسی شورایی با عنوان ˈشورای هماهنگی پاسداری از زبان فارسیˈ تشکیل شود و در آن نماینده و عضوی از تمامی دستگاه ها و نهاد های ذیربط در زبان و ادب فارسی حضور داشته باشد.
 
به گفته وی اقدامات و فعالیت های حوزه زبان و ادب فارسی در سطح حاکمیتی باید تدوین و تمامی سازمان ها و نهادها را موظف و مکلف به اجرای قوانین آن کرد.
 
در ادامه این نشست ،حسین انتظامی،معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به برخی اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه گسترش زبان و ادبیات فارسی گفت: یکی از اقدامات این معاونت در راستای صیانت از زبان فارسی اضافه کردن شاخص جدیدی با عنوان پاکیزه نویسی در مطبوعات است که در آن تمامی دست اندرکاران رسانه ای را ملزم به درست نویسی کرده است.
نظرات بینندگان