arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۷۰۶۸
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۰۰ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۳

آغاز مذاکرات ایران و 1+5 فردا با ناهار کاری اشتون و ظریف

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در وین از روز دوشنبه 26 خرداد ماه با ناهار کاری اشتون و ظریف آغاز خواهد شد .
به گزارش خبرنگار مهر، مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در وین از روز دوشنبه 26 خرداد ماه آغاز خواهد شد .

بر اساس این گزارش ، این دور از مذاکرات وین پنجمین دور از مذاکرات در گام نهایی است که قرار بود نگارش متن توافق نهایی از دور گذشته و در مذاکرات وین 4 آغاز شود که البته دور قبلی بدون آغاز نگارش متن توافق به پایان رسید.

کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف ، رئیس تیم مذاکره کننده کشورمان در پی دور چهارم مذاکرات ، دیدار دو جانیه ای را در استانبول برگزار کردند که در نتیجه این دیدار هیأت ایرانی طی روزهای گذشته مذاکرات دو جانبه ای را با اعضای 1+5 به صورت جداگانه برگزار کرده است .

بر این اساس هیأت ایران به ریاست سید عباس عراقچی، هفته گذشته در ژنو دو روز مذاکره دو جانبه با آمریکا را با حضور هلگا اشمید ، معاون کاترین اشتون در ژنو برگزار کرد. ایران و فرانسه نیز در ژنو دیدار کردند و هیأت ایرانی در رم مذاکرات دو جانبه ای با روسیه داشت. ایران قرار است فردا با آلمان نیز در تهران دیدار دو جانبه داشته باشد .

پس از دیدارهای دو جانبه مذاکرات ایران و 1+5 در روز دوشنبه با نهار کاری کاترین اشتون و محمد جواد ظریف آغاز خواهد شد .

در نهار کاری اشتون و ظریف نحوه ادامه مذاکرات که پیش از این زمان 26 تا 29 خرداد ماه تعیین شده بود ، مشخص می شود.

دو طرف هیچ اظهار نظری مبنی بر اینکه آیا نگارش متن در این دور آغاز خواهد شد نداشته اند.

وزیر امور خارجه کشورمان در مقاله ای که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد ، بیان کرد:  نتيجه زياده خواهي هاي گذشته و گرفتاری در توهم تأثیر تحريم ها كاملا مشخص است. در 10 سال گذشته، تعداد سانتريفيوژهاي ايران از ٢٠٠ عدد به ٢٠٠٠٠ عدد رسيده است، ظرفيت غني سازي ايران از ٣.٥ درصد به ٢٠ درصد ارتقا يافته است و رآكتور تحقيقاتي آب سنگين أراك كمتر از يكسال ديگر افتتاح خواهد شد.

سید عباس عراقچی در پایان مذاکرات با آمریکا با اشاره به اینکه مذاکرات ایران و آمریکا تنها در بحث هسته ای صورت گرفته ، گفت که اختلافات به قوت خود باقی است .

از سوی دیگر عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در سخنرانی خود در رم  تأکید کرد: همه ما می‌خواهیم که این کار را تا پایان 20 ژوئیه به نتیجه برسانیم. دست نیافتن به توافق جامع هسته‌ای برای هر دو طرف‌ مذاکره‌کننده فاجعه‌آمیز خواهد بود.

امکان تمدید 6 ماهه برنامه اقدام مشترک که در نوامبر در ژنو مورد توافق طرفین قرار گرفت ، با نزدیک شدن به پایان این توافق از سوی طرفین مطرح است .

نظرات بینندگان