arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۷۰۷۳
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۰۰ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۳

تجمع زنان در اعتراض به ممانعت از تماشای والیبال ایران - برزیل

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عصر امروز و پیش از آغاز چهارمین مسابقه والیبال بین تیم‌های ایران و برزیل در ورزشگاه آزادی بیش از 50 نفر از بانوان ایرانی در برابر این ورزشگاه تجمع کرده و خواستار اجازه ورود به آن‌ها به ورزشگاه برای تماشای این مسابقه شدند.

در این تجمع که از ساعت 7:30 بعدازظهر در ضلع غربی ورزشگاه آزادی آغاز شد، خانم سارا قاسم‌پور دبیر کارگروه دختران معاونت زنان ریاست جمهوری نیز حضور پیدا کرد و از خواسته‌های این بانوان حمایت کرد و قول پیگیری این موضوع را به آن‌ها داد.

وی با بیان اینکه به نظر ما حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای مسابقه والیبال یک حق است که در حال حاضر سلب شده است گفت: وزیر ورزش و جوانان نیز با این ممنوعیت ایجاد شده مخالف هستند و در مسابقه قبل به صورت سمبولیک با خانواده‌شان حضور پیدا کردند تا نشان دهند مشکلی برای حضور بانوان در مسابقه‌ها نیست.

وی با بیان اینکه گویی شورای تامین اجازه ورود خانم‌ها به ورزشگاه را نداده و ما با استاندار تهران که در این شورا حضور دارد صحبت خواهیم کرد گفت: ما هیچ دلیلی را برای این ممانعت نمی‌پذیریم. آن‌ها می‌گویند که زیرساخت نداریم تا امنیت بانوان را تامین کنند در حالی که ما این سخن را قبول نداریم.

به گزارش ایسنا در هنگام این تجمع تعدادی از افراد یگان ویژه در محل تجمع بانوان حضور پیدا کردند و از آن‌ها خواستند که پراکنده شوند و به آن‌ها گفتند در صورتی که پراکنده نشوند، از پلیس زنان برای انتقال آن‌ها استفاده خواهند کرد که این صحبت آن‌ها با مخالفت تجمع کنندگان روبه‌رو شد و آن‌ها اعلام کردند که تجمع ما در این جا مخل امنیت نیست. ما برای پیگیری حق خودمان در اینجا تجمع کرده‌ایم و می‌خواهیم خواسته‌هایمان را به مسئولان تصمیم گیرنده در این امر ابلاغ کنیم چرا که آن‌ها گویی اعلام کرده‌اند که خانم‌ها تمایلی برای حضور در ورزشگاه ندارند و ما با این تجمع می‌خواهیم به آن‌ها بگوییم که زنانی هستند که تمایل دارند در ورزشگاه برای تماشای مسابقه حضور پیدا کنند.

این بانوان همچنین در پاسخ به اظهارات یکی از افراد یگان ویژه که اعلام کرد در شان زنان ایرانی نیست که در ورزشگاه با این شرایط حضور پیدا کنند، با مخالفت با این گفته اظهار کردند که چگونه بانوانی از کشور برزیل می‌توانند در ورزشگاه حضور پیدا کنند ولی بانوان ایرانی این اجازه را ندارند در حالی که این بر خلاف قوانین بین‌المللی فدراسیون والیبال است.

در ادامه این تجمع تعدادی از پلیس زنان نیز حضور پیدا کردند و عرب‌سرخی رییس یگان ویژه ورزشگاه آزادی نیز با تجمع کنندگان و همچنین نماینده معاونت امور زنان ریاست جمهوری صحبت کرد.

عرب‌سرخی خطاب به بانوان تجمع کننده گفت: به ما اعلام کردند که اجازه ندهید خانم‌ها وارد ورزشگاه شوند و ما نیز آنچه را ابلاغ شده است را اجرا می‌کنیم.

او که در ابتدا با لحن نامناسبی با تجمع کنندگان سخن می‌گفت در ادامه صحبت‌های خود همچنین به تجمع کنندگان گفت: ما خواسته‌های شما را به مسئولان مافوق‌مان ابلاغ می‌کنیم و گزارشی از این تجمع به آن‌ها ارائه خواهیم کرد.

در این تجمع ماموران یگان ویژه از شرکت کنندگان فیلم و عکس می‌گرفتند که در پاسخ به اعتراض تجمع کنندگان در توضیح این امر گفتند که ما مستندسازی می‌کنیم که بگوییم با شما رفتار نامناسبی نداشته‌ایم.

همچنین در ادامه این تجمع که تا ساعت 9 طول کشید، یکی دیگر از ماموران یگان ویژه گفت: آقای عرب سرخی با آقای ساجدی نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ تماس تلفنی داشتند و ایشان نیز گفتند که هیچ یک از عوامل زنان ایرانی اجازه ورود به ورزشگاه را ندارند.

او همچنین به بانوان تجمع کننده در این مراسم گفت که تا قبل از تاریکی هوا متفرق شوند.

بر اساس این گزارش یکی دیگر از ماموران حاضر در این تجمع به نماینده معاونت امور زنان که در این تجمع حضور داشت، مدت کوتاهی گفت‌وگو کرد و سپس قاسم‌پور در جمع تجمع کنندگان گفت: آن‌ها اعلام کردند که ما در تامین امنیت مشکل داریم و از سوی دیگر ساعت کار خانم‌های پلیس محدود است.

وی این دلیل را ناموجه عنوان کرد و گفت: ما بنا بر وظیفه سازمانی خود با آقای ساجدی نیا یا نماینده ایشان جلسه‌ای برگزار می‌کنیم و از نمایندگان شما نیز دعوت می‌کنیم در این جلسه حضور پیدا کنید و به بیان دیدگاه‌های خود بپردازید.

بانوان تجمع کننده قبل از متفرق شدن اعلام کردند که در روز جمعه ساعت 16 برای پیگیری این خواسته و حضورشان در ورزشگاه برای تماشای بازی ایران و ایتالیا در این مکان حضور پیدا می‌کنند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان