arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۷۳۷۳
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۱ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۳

اولین رییس مسلمان و عرب حقوق بشر سازمان ملل تایید شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


مجمع عمومی سازمان ملل یک اردنی را به ریاست حقوق بشر این سازمان منصوب کرد. وی اولین فرد مسلمان و عرب در تصدی این سمت است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل پیش‌تر در ماه جاری میلادی شاهزاده زید رعد زید حسین، سفیر اردن در سازمان ملل را برای تصدی کمیسیونر عالی حقوق بشر این سازمان پیشنهاد داده بود. وی جایگزین ناوی پیلای، حقوقدان آفریقای جنوبی شد که از سال 2012 در این سمت بود.

شاهزاده زید حسین به خاطر حمایت‌هایش از حقوق بشر از شهرت برخوردار است و انتصاب چهارساله‌اش در این سمت که از سپتامبر آغاز می‌شود، با اتفاق نظر و توافق تمام اعضای مجمع عمومی سازمان ملل همراه بود.

وی به مجمع عمومی گفت: من اولین کمیسیونر عالی حقوق بشر از قاره آسیا و از جهان عرب و اسلام هستم. لازم به ذکر نیست که این انتصاب بازتاب تعهد جامعه بین‌الملل نسبت به اهمیت به خاورمیانه و سایر مناطق جهان در تحقق حقوق بشر است.

شاهزاده زید حسین که دانش‌آموخته دانشگاه جان هاپکینز و هاروارد است پیش‌تر سفیر اردن در آمریکا و مکزیک بود. وی همچنین در گذشته دبیر امور سیاسی در هیات صلح‌بانان در یوگوسلاوی در جریان جنگ بالکان بود.

دنیا کوار نیز ششمین زن اردنی خواهد بود که ریاست هیات اردنی را در شورای امنیت سازمان ملل به عهده می‌گیرد. اردن تا پایان 2015 در این شورا است.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان