arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۷۸۵۸
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۲۱ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۳

مراسم جشن تاج‌گذاری پادشاه جدید اسپانیا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مراسم تاج گذاری «فیلیپ ششم» به عنوان پادشاه جدید اسپانیا با نصب کمربند فرمانده کل قوا از سوی «خوان کارلوس» اول پادشاه سلف بر کمر پادشاه جدید آغاز شد و این درحالی است که فیلیپ تنها از حمایت احزاب ˈمردمیˈ و ˈسوسیالیستˈ دو حزب کشور برخوردار است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، این مراسم از ساعت 9 و چهل دقیقه پنجشنبه به وقت محلی (12 و ده دقیقه ایران) در کاخ سلطنتی ˈزارزوئلاˈ آغاز شد و به مدت چهار ساعت ادامه یافت.

بنابه این گزارش، فیلیپ به همراه همسرش «لتیسیا» و دخترانش «سوفیا» و «لئونور» با اتومبیل مسیر نیم ساعته بین کاخ سلطنتی و مجلس نمایندگان را طی نمود و در آنجا نمایندگان اسپانیا، آغاز پادشاهی جدید را به طور رسمی اعلام کردند.

پس از آن رژه نظامی در مقابل مجلس نمایندگان برگزار شد و پادشاه جدید به همه شهروندانی که برای دیدن وی حضور داشتند، سلام کرد .

به نقل از روزنامه ال پاییس، خوان کارلوس کشوری را به دست فیلیپ می سپارد که با ثبات است اما مردم از سلطنت و دولت ناراضی هستند.

در این رابطه، فیلیپ فقط از حمایت بی قید و شرط حزب حاکم مردمی و حزب سوسیالیست دو حزب بزرگ کشور برخوردار است.

خوان کارلوس به مدت 39 سال و باتوجه به موفقیت قابل توجه ای که اسپانیا در این سال ها در همه زمینه ها داشته ، سلطنت مطلوبی داشت. اسپانیا در سالی که خوان کارلوس به سلطنت رسید، جامعه ای ویران شده ناشی از تروریسم اتا ، سطح بالای بیکاری ، تورم غیرقابل کنترل و درآمد سرانه بسیار کم نسبت به کشورهای همسایه خود داشت.

امروزه به رغم بحران شدید اقتصادی ، اوضاع کشور عادی شده ، ضربه تروریسم اتا و تهدید کودتا وجود ندارد.

به گفته ˈروسا دیئزˈ رهبر حزب چپگرای ˈاتحادیه توسعه و دمکراسیˈ اسپانیا ، ˈکسی که بگوید اسپانیا بدتر از 40 سال قبل است ، اسپانیا را هنوز نشناخته استˈ.

در این راستا ، دیئز به رغم احترام سازمانی به پادشاه سلف و پادشاه جدید ، برای فیلیپ وظایفی را تعیین کرده و می گوید که امیدوار است که پادشاه جدید ، ˈخود را در کنار جامعه بنشاندˈ.

این موضع اعتدالی اما نه بدون قید و شرط احزاب به استثنا احزاب مردمی و سوسیالیست ، چیزی است که پادشاه جدید با آن روبرو خواهد شد. این تفاوتی است که خوان کارلوس در زمان تاج گذاری خود با فیلیپ داشته است .

احزاب ملی گرای ایالت ˈکاتالونیاˈ و ایالت ˈباسکˈ بر این باورند که پادشاهی ، خود را از ایالت هایی که ملی گرایی شدیدی دارند دور کرده ا ند. حزب ˈچپ جمعیˈ که ریشه ای از حزب سابق کمونیست اسپانیا است برخلاف سلفش که پادشاهی را پذیرفت ، خود را به طور کامل جدا کرده است.

ˈکایو لاراˈ رهبر حزب ˈچپ متحدˈ که سومین قدرت سیاسی اسپانیا است در مورد تغییر پادشاه بر این باور است که ˈاین مراسم به نظر تاج گذاری نیست بلکه مراسم تشویق می باشدˈ و اعلام نمود که اعضای حزبش در مراسم تاج گذاری حضور نخواهند داشت.

در مراسم تاج گذاری ، احزاب دیگری از جمله چپ جمهوری خواه کاتالونیا ، ملی گرای ایالت گالیسیا و احزاب ایالت باسک و حامی اتا نیز حضور ندارند.

این احزاب خواهان برگزاری رفراندوم هستند تا مردم با رای خود بین نظام سلطنتی و انقلابی ، یکی را انتخاب کنند.
نظرات بینندگان