arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۷۸۶۹
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۲۲ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۳

کاهش پرداختی بیماران سرطانی در خرید دارو

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: برخی از بیماران توانایی پرداخت فرانشیز ۱۰درصدی قیمت داروهای سرطان را ندارند که با بسته حمایتی مربوط به این بیماران در طرح تحول سلامت، سهم آنان کمتر می شود.

دکتر سیدحسن هاشمی در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی در وزارت بهداشت در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: از سال گذشته بر اساس فهرستی، مجموعه ای از داروهای بیماران خاص و صعب العلاج مشمول بیمه و یارانه شد و فرانشیز بیماران با توجه به گران شدن این داروها، تغییر نکرد اما امسال بنا داریم با بخشی از بودجه طرح تحول سلامت، فرانشیز این بیماران را پایین تر بیاوریم.

وی افزود: در این طرح همچنین برنامه ای برای حمایت از داروهای صعب العلاج تولید داخل داریم که در 6 ماه دوم امسال به اجرا در می آید.

وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر تا پیش از اجرایی شدن برنامه های یاد شده، عــمده تلاش ما در حوزه دارو، ثبات بازار دارویی کشور و به این شکل است که همواره داروهای مورد نیاز مردم وجود داشته و در دسترس باشد.

تشریح طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت روستایی

وزیر بهداشت از تاسیس خانه های بهداشت در حاشیه شهرها برای 8.5 میلیون نفر، ساخت و نوسازی 2000 خانه بهداشت در روستاها و افزودن 350 قلم دارو به داروهای روستاییان، به عنوان برنامه های طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت خبر داد.

دکترهاشمی گفت: سهم خوبی از بودجه های وزارت بهداشت به تحول سلامت در بخش بهداشت تعلق گرفته است که نمونه های آن بودجه حاصل از یک درصد مالیات بر ارزش افزوده و بودجه پزشک خانواده است که امیدواریم منجر به افزایش عمر ایرانیان شود.

وی با اشاره به اینکه مکمل های غذایی و دارویی نیز به مجموعه داروهای خانه ها و مراکز بهداشتی در روستاها اضافه می شود، افزود: در برنامه تحول سلامت در بخش بهداشت تلاش می کنیم نقص هایی که سال هاست در خانه ها و مراکز بهداشتی بوده است، برطرف و شبکه بهداشتی درمانی کشور تکمیل شود.

هاشمی همچنین گفت: علاوه بر اقدامات اجرایی در حوزه بهداشت، نیروی انسانی شبکه بهداشتی درمانی کشور نیز که اغلب با کمبود پزشک مواجه است، کامل می شود و از خدمات پزشکان موجود در شبکه استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه این اقدامات زیرساختهای لازم برای اجرای برنامه پزشک خانواده را فراهم می کند اضافه کرد: از علل موفق نبودن طرح پزشک خانواده در سال های گذشته، تعجیل در اجرا و آماده نبودن زیرساخت های لازم بوده است که در برنامه تحول سلامت در حوزه بهداشت، آنها را برطرف می کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین تاکید کرد:80 درصد بیماری ها قابل پیشگیری است و می شود با توانمند سازی مردم در خود مراقبتی به موفقیت در پیشگیری برسیم اما می دانیم که این کار بسیار سخت است زیرا لازمه آن تغییر روش در زندگی مردم و طرز رفتار آنها و تغییر روش و نگاه همکاران جامعه پزشکی است.

وی گفت: در برنامه های بهداشتی طرح تحول سلامت همچنین بنای ما بر کاهش تصدی گریها و خرید خدمت است.

اجلاس روسا، معاونان بهداشتی و توسعه مدیریت و منابع و مدیران روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشکی از صبح امروز با حضور وزیر بهداشت و معاونان بهداشتی و توسعه منابع این وزارتخانه آغاز شد.

در این اجلاس دو روزه، رایزنی های لازم در چارچوب جلسات متعدد کارشناسی برای آغاز طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت انجام می پذیرد و روسای دانشگاه ها و معاونانشان موظف می شوند از آغاز ماه آینده، برنامه های هشت گانه این بخش را به اجرا درآورند.

نظرات بینندگان