arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۸۳۱۰
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۰ - ۰۱ تير ۱۳۹۳

کار ایران برای صعود به قرعه‌کشی می‌کشد؟

نکته مسلم این است که با تکرار نمایش ملی‌پوشان مقابل آرژانتین و رقم خوردن نتیجه‌ دلخواه در بازی نیجریه و آرژانتین، ایران می‌تواند برای نخستین بار از گروه خود در جام جهانی صعود کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


تیم ملی ایران در صورت شکست بوسنی و پیروزی با اختلاف بیش از یک گل آرژانتین برابر نیجریه به طور قطعی از گروه خود صعود می‌کند.

به گزارش انتخاب، تیم ملی فوتبال بوسنی و هرزگوین که در نخستین بازی خود در جام‌جهانی 2014 برزیل عملکرد خوبی مقابل آرژانتین داشت، بامداد یکشنبه برابر نیجریه تن به شکست داد تا علاوه بر حذف از جام، معادلات صعود گروه F را هم دستخوش تغییر کند.

در حال حاضر آرژانتین با شش امتیاز و تفاضل 2+ در صدر قرار دارد و صعود خود را از این گروه قطعی کرده است. پس از آن نیجریه است که با چهار امتیاز و تفاضل گل 1+ در رتبه دوم است. آفریقایی‌ها به لطف پیروزی ارزشمند برابر بوسنی شانس بالایی برای راهیابی به مرحله بعد دارند و در صورت کسب تساوی مقابل آرژانتین فارغ از هر نتیجه‌ای که در بازی ایران و بوسنی رقم بخورد به مرحله بعد صعود می‌کند.

البته کسب تساوی مقابل آرژانتین برای نیجریه به هیچ وجه ساده نیست. درست است که یاران مسی صعود خود را به مرحله بعد قطعی کرده‌اند اما برای سرگروهی و اعاده حیثیت کشور خود هم که شده مثل 2010 دوست دارند، نیجریه را ببرند. در این صورت است که ایران به صعود از گروه امیدوار می‌شود.

ملی‌پوشان اگر بوسنی و هرزگوین را با اختلاف یک گل ببرند باید منتظر باشند تا نیجریه با اختلاف دو گل به آرژانتین ببازد. اما اگر ایران با اختلاف گل بیشتری حریفش را شکست دهد، باخت نیجریه با کمترین اختلاف هم برای صعود ایران کافی است.

شاید شب گذشته بعد از نمایش ایران مقابل آرژانتین همه تصور می‌کردند که تساوی بوسنی و نیجریه بهترین نتیجه‌ برای ایران است اما با پیروزی نیجریه ما فقط این تیم را بالای سر خودمان می بینیم و بوسنی نه تنها شانسی برای صعود ندارد که انگیزه های خود را هم در اولین حضورش در جام جهانی را از دست داده است.

نکته مسلم این است که با تکرار نمایش ملی‌پوشان مقابل آرژانتین و رقم خوردن نتیجه‌ دلخواه در بازی نیجریه و آرژانتین، ایران می‌تواند برای نخستین بار از گروه خود در جام جهانی صعود کند.

نکته جالب اتفاقی است که احتمال رخ دادن آن در روز پایانی کم هم نیست. اگر ایران یک بر صفر بوسنی را ببرد و نیجریه هم با همین نتیجه به آرژانتین ببازد، امتیاز، تفاضل گل، گل زده و گل خورده و در واقع همه چیز ایران و نیجریه مساوی می‌شود. در این صورت تیم صعود کننده چگونه مشخص می‌شود؟

هوشنگ نصیرزاده در این رابطه گفت: طبق ماده طبق ماده "41" آیین‌نامه مسابقات فیفا ابتدا به امتیاز تیم‌ها و سپس به تفاضل گل و بعد از آن به گل‌های زده بیشتر را مورد محاسبه قرار می‌دهد و اگر همه چیز برابر بود، کمیته‌ مسابقات بین تیم‌ها قرعه‌کشی خواهد کرد.

برچسب ها: آئین نامه ، صعود ، بوسنی ، گل
نظرات بینندگان