arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۸۳۹۳
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۷ - ۰۱ تير ۱۳۹۳

آیت الله هاشمی: امیدواریم میانجی خوبی برای خاموش کردن آتش اختلافات در عراق باشیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با پیچیده خواندن اوضاع عراق و اینکه تکفیری ها در این کشور به اختلافات داخلی رنگ خون داده اند گفت: امیدواریم میانجی خوبی برای خاموش کردن این آتش باشیم.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار وزیر امور خارجه نیوزیلند، جدیت ایران را در مذاکرات هسته ای، سیاست همه مسئولان در جمهوری اسلامی دانست و گفت: در فرهنگ اسلامی و انسانی ما استفاده از انرژی هسته ای به عنوان سلاح کشتار جمعی حرام است.

وی موانع دو طرف مذاکرات را برای حل مسائل، جدی خواند و گفت: منفعت جهان و ملت ها به خاطر منابع غنی انرژی منطقه، در پرهیز از منازعات سیاسی و تأکید بر همکاری های متقابل است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز نگرانی از اتفاقات منطقه خاورمیانه، اظهار داشت: در چنین شرایطی کشوری مستعد مانند ایران نمی تواند از همه ظرفیت ها در جهت گسترش صلح و ثبات منطقه ای استفاده کند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با ارائه تحلیلی از حوادث عراق و افغانستان در سال های گذشته، گفت: میلیون ها آواره جنگ و درگیری های داخلی، میهمان ایران شدند که هنوز هم بسیاری از آنها در ایران حضور دارند.

وی اوضاع عراق را پیچیده خواند و افزود: اختلافات مذهبی رنگ خون گرفته و تلاقی تکفیری ها به عنوان بدترین گروهک تروریستی در تاریخ، با بقایای حزب بعث و مباحث تفرقه انگیز، شرایط را برای مردم عادی که اکثریت مظلوم هستند، دشوار کرده است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: نمی خواهیم در امور داخلی کشورها دخالت کنیم و امیدواریم میانجی خوبی برای خاموش کردن این آتش باشیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه این دیدار گسترش همکاری با نیوزیلند را به نفع هر دو کشور دانست و گفت : تجربه خوبی از سال های پس از جنگ داریم که با سیاست تنش زدایی، شاهد گسترش روابط بودیم و بازگشایی سفارت نیوزیلند در تهران مصداق آن است.** ابراز تمایل وزیر خارجه نیوزیلند به گسترش روابط با ایران

موری مک کالی نیز در این دیدار با تأکید بر نقش ایران در معادلات جهانی، گفت: علی رغم بعد مسافت دو کشور، علاقه مند به گسترش روابط هستیم.

وزیر امور خارجه نیوزیلند با ارائه گزارشی از دیدار خویش با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفت: توافق کردیم که پس از حل مسائل مربوط به تحریم ها، برای تبادل همکاری ها به ویژه محصولات کشاورزی برنامه ریزی کنیم.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر عراق گفت: دولت ها و ملت ها از ایران انتظار دارند که برای جلوگیری از دامنه اختلافات از ظرفیت هایش استفاده کند.

موری مک کالی خواستار گسترش روابط با جمهوری اسلامی شد و گفت: گستردگی سطح همکاری ها ما را به تحکیم روابط در آینده امیدوار می کند.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان