arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۸۴۲۴
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۲۰ - ۰۱ تير ۱۳۹۳

وعده ابتکار برای بهبود هوای شهرهای آلوده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس سازمان محیط زیست توزیع بنزین یورو 4 و حذف بنزین پتروشیمی را از اقدامات موثر در بهبود کیفیت هوای کلانشهرها دانست و گفت: تا پایان آذرماه امسال وضعیت هوای هشت شهر آلوده کشور بهبود می یابد و به طور کامل بنزین یورو 4 توزیع خواهد شد.

به گزارش ایرنا، «معصومه ابتکار» که برای بررسی موضوع کیفیت بنزین و آلایندگی بنزین های واحدهای پتروشیمی روز یکشنبه در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس حضور یافته بود، پس از شرکت در این نشست اظهار داشت: در این جلسه علاوه بر قرائت گزارش عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در مقابله با آلودگی هوا، مسوولانی از وزارت نفت و وزارت بهداشت نیز آماری در این خصوص ارایه کردند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در سه ماهه نخست امسال، 80 روز هوای سالم، 7 روز ناسالم و 6 روز پاک تجربه کردیم که این وضعیت بسیار مطلوبی است.

ابتکار ادامه داد: طبق آمارهای مربوط به آلودگی هوا، وضعیت آلودگی هوا در شهر تهران در 70 روز نخست سال 93 نسبت به سال 92 بهتر شده است در حالی که در سال گذشته نیز جا به جایی هوا، باد و بارندگی داشتیم امسال نیز این موارد را شاهد بوده ایم اما وضعیت هوا امسال بهتر از سال گذشته است.

وی با بیان این که بهبود شرایط هوا در کلان شهرها نشان دهنده اقدامات مثبتی است که از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صورت گرفته است، افزود: البته این اقدامات باید برای پایداری وضعیت پاکی هوا ادامه داشته باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در تشریح اقدامات انجام شده برای بهبود وضعیت هوا، گفت: توزیع بنزین یورو 4 در تهران و شهرهایی چون اراک و کرج و حذف بنزین پتروشیمی از جمله اقدامات انجام شده در این راستا است.

ابتکار با بیان این که با اجرای مستمر قوانین مرتبط با استانداردها در کنار همکاری وزارت نفت، صنایع و خودروسازان و تمام بخش هایی که در این رابطه دخیل هستند می توان در کاهش آلودگی هوا موفق عمل کرد، افزود: در برنامه کاهش آلودگی هوا 15 بخش دخیل هستند که در صورت رعایت برنامه منسجم، مدیریتی منظم و با نظارت کافی از سوی آنان می توان به بهبود وضعیت هوای هشت شهر آلوده کشور امیدوار بود.

ابتکار گفت: تا پایان آذرماه سال جاری 8 شهر آلوده کشور وضعیت هوای بهتری را خواهند داشت و به طور کل بنزین یورو4 توزیع خواهد شد.

وی تاکید کرد: بر اساس تعهدی که وزارت نفت داده است و با استمرار این برنامه، امیدواریم مشکلات آلودگی هوا حل شود البته مساله نیروگاهها، تامین سوخت گاز طبیعی، رعایت استاندارد توسط تمام بخش ها، استفاده از حمل و نقل عمومی و مشارکت مردم که بسیار کلیدی است، باید رعایت شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که در هیچ کجای دنیا مشکلات آلودگی هوا صرفا براساس سیاست های دولت محقق نمی شود، تصریح کرد: ما گام های اولیه را برداشته ایم و از مردم نیز دعوت می کنیم که آنها نیز با ما در بحث آلودگی هوا همراه شوند.

وی ادامه داد: همین که می بینیم وضعیت هوای شهر بهتر شده، ما هم نقش خودمان را ایفا می کنیم تا ما برای کاهش آلودگی هوا و بهبود وضعیت هوای شهرمان گامی برداریم.

ابتکار ادامه داد: هر شخصی اگر یک قدم در جهت کاهش آلودگی هوا بردارد و از حمل و نقل عمومی بیشتر استفاده کند و یا به هر حال تلاش برای انجام به موقع معاینه فنی خودروی داشته باشد به طور قطع شاهد موفقیت طرح ها، برنامه ها، بهبود کیفیت هوا، ارتقا سطح زندگی و ارتقای شاخص های سلامت در شهرها خواهیم بود.

وی دریاره این که آیا امسال نیز طرح زوج و فرد اجرا می شود؟ گفت: امیدواریم که این موضوع را نداشته باشیم اما هر چه شرایط هوا به سمت زمستان حرکت کند پایداری ها بیشتر شده و مشکلات نیز افزایش می یابد.

ابتکار ادامه داد: بسیار امیدوار هستیم به دلیل ارتقای کیفیت سوخت و تعهداتی که بخش خودروسازی در ارتقای خودروها دارد مجبور به درخواست برای زوج و فرد کردن ترددها نداشته باشیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که استفاده مردم از وسایل حمل و نقل عمومی برای کاهش آلودگی هوا بسیار موثر است، گفت: خوشبختانه حمایت از برنامه های توسعه حمل و نقل عمومی در دستور کار دولت قرار گرفته و همچنین وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست نیز در راستای این مهم برنامه هایی دارند.
نظرات بینندگان