arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۸۶۰۳
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۹ - ۰۲ تير ۱۳۹۳

قرائتي: منبرهاي ما قرآني نيست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
حجت ‌الاسلام قرائتي، مفسر قرآن كريم گفت: برخي روايات ضد كلام قرآن و حتي ضد فقه اسلامي را بارها و بارها همه در منابر مطرح كرده‌ايم بدون آنكه در قرآن تفكر كنيم و به اين دليل است كه مي‌‌گوييم منابر ما قرآني نيست.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام محسن قرائتي امروز در گردهمايي جهادگران عرصه فرهنگ در مسجد حظيره يزد اظهار داشت: ما قرآن را جدي نگرفته‌ايم و به آيات آن تامل كافي نداشته‌ايم در حالي كه پيامبر اسلام مي‌گويد اگر مي‌خواهيد سخنراني كنيد، محور سخنراني شما، قرآن باشد.

وي با بيان اينكه روياي صادقه يك هفتادم وحي است، بيان كرد: قرآن 100 درصد وحي است اما نمي‌دانم چگونه است كه نسبت به آن بي‌تفاوت هستيم.

حجت‌الاسلام قرائتي تاكيد كرد: حوزه‌هاي ما نيز بايد بيشتر با قرآن مأنوس و قرآني‌تر شود و طلاب و روحانيون ما بايد با قرآن نفس بكشند.

وي خاطرنشان كرد: آيات اخلاقي بايد براي طلبه‌‌ها گفته شود و اين در حالي است كه ما قرآن را كنار گذاشته‌‌ايم و معاونت تهذيب در حوزه‌ ها ايجاد كرده ‌ايم.

حوزه‌ها امروز مردم را اغنا نمي‌كنند

اين مفسر بزرگ قرآن كشور تصريح كرد: ميوه حوزه‌هاي علميه ما به درد جامعه امروز نمي‌خورد زيرا طرح برخي مسائل در حوزه‌ها، نه تنها طلبه ‌ها را از حوزه فراري داده، بلكه مردم را نيز اغنا نمي‌كند.

وي تصريح كرد: در حوزه‌ها از كار از «ضربا» شروع شده و در حالي كه قرآن سراسر رحمت است چرا از «رحم» كار آغاز نشده و مانده‌ايم كه اصلا چه كسي «ضرب» را وارد حوزه‌ها كرد.

قرائتي خطاب به روحانيون، مبليغين و مبلغات استان يزد تاكيد كرد: تصميم بگيريد و براي تصميم خود تفسير قرآن را ببينيد زيرا قرآن حرف به حرف و كلمه به كلمه‌اش نكته دارد.

وي ادامه داد: برخي از آيات قرآن را ما درك نكرده‌ايم اما ژاپني‌ها آن را درك كرده‌اند و قرآن كدهاي علمي داده كه ديگر كشورها به اين كدها دسترسي پيدا كرده‌اند.

قرائتي با بيان اينكه حرف‌هايي زده‌ايم كه در واقع سيلي به قرآن بوده است، تصريح كرد: قرآن مي‌گويد حجت خدا بر روي زمين جاي شبهه ندارد و اين در حالي است كه ما همه روايت حلاليت خواستن پيامبر از مردم را نقل مي‌كنيم و گفته شده كه شخصي به پيامبر(ص) گفته كه با عصايت به من اصابت كرده و پيامبر از او خواسته كه قصاص كند.

وي خاطرنشان كرد: وقتي كه اين روايت را مورد نقد قرار دادم، يكي از علما بيان كرد: اين روايت فقط ضد قرآن نيست بلكه ضد فقه نيز هست زيرا در فقه، قصاص براي كار عمدي است.

برخي موارد مطرح شده در منبرها با قرآن منافات دارد

قرائتي تصريح كرد: به همين دلايل است كه مي ‌گوييم منابر ما قرآني نيست زيرا بسياري از مواردي كه مطرح مي‌شود، برخلاف قرآن است و دليل آن نيز بي‌توجهي به قرآن، آيات و كلمات آن است.

وي با بيان اينكه قرآن براي همه سئوال‌ها جواب دارد، اظهار داشت: متاسفانه ما منبري‌ها نه طعمي از قرآن چشيديم و نه چشانديم در حالي كه قرآن شفا و نور است.

قرائتي با بيان اينكه در قرآن نقل شده كه قريش در زمستان و تابستان به خاطر گرما و سرما مهاجرت كرده است، ما به خاطر گرما سه ماه حوزه و دانشگاه‌ها را تعطيل مي‌كنيم در حالي كه مي‌توانيم براي تحصيل به مناطق خوش آب و هوا برويم.

وي تصريح كرد: مردم براي شكم خود هجرت مي‌كنند حال چگونه است كه طلبه براي دانش و دين خود راه نمي‌افتد و هجرت نمي‌كند بلكه ساده‌ترين راه را كه تعطيلي در ايام تابستان است، بر مي‌گزيند.

قرآن براي مديريت جهادي آيه و راهنما دارد

اين معلم درس اخلاق با بيان اينكه قرآن حتي براي مديريت جهادي نيز آيه و راهنما دارد، بيان كرد: آيه مربوط به ذوالقرنين 30 نكته مديريتي دارد.

وي همچنين با بيان اينكه بسياري از موارد را در نظام جمهوري اسلامي ايران به نام اشخاص تمام كرده‌اند در حالي كه تمام اين موارد 1400 سال پيش در قرآن گفته شده است، گفت: به عنوان مثال هاشمي رفسنجاني را سردار سازندگي خواندند، خاتمي را خالق گفت‌وگوي تمدن‌ها دانستند و احمدي‌نژاد را مجري عدالت دانستند در حالي كه قرآن قرن‌ها پيش براي همه اينها الگو معرفي كرده بود.

قرائتي بيان كرد: موردي كه اين سال‌ها اين روساي جمهور مطرح كرده‌اند، 1400 سال پيش قرآن حتي براي حيوانات گفته و بر رعايت عدالت بين حيوانات نيز تاكيد كرده است.

وي ادامه داد: قرآن حتي در مورد جمعيت نيز آيه دارد و معلوم مي شود كه جمعيت زياد منتي بر انسان است كه در قرآن نيز به آن اشاره شده و عدد كم ناله دارد و عدد بسيار پز دارد.

قرائتي تصريح كرد: با متون قرآن كريم نبايد به دنبال تنظيم خانواده برويم و حتي اگر به متن قرآن مراجعه كنيم، بسياري از كنگره‌ها و... نيز نياز به برگزاري ندارد.

وي تاكيد كرد: قرآن مي‌گويد من نورم و روحاني بي قرآن، روحاني بي‌نور است و شخص بي‌نور نمي‌تواند انسان‌ها را از ظلمت خارج كند، ما بايد در همه امور به قرآن تاسي كنيم زيرا قرآن براي همه امور زندگي درس و بحث دارد و در چنين شرايطي است كه مشكلات جامعه حل مي‌شود.

در اين مراسم كه به همت اداره كل تبليغات اسلامي استان يزد برگزار شد، 500 نفر از ائمه جمعه و جماعات، مبلغين و مبلغات استان يزد به مناسبت سالروز تاسيس سازمان تبليغات اسلامي گردهم آمدند.


نظرات بینندگان