arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۸۶۵۷
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۰۹ - ۰۳ تير ۱۳۹۳
دیلی تلگراف:

انگلیس بدنبال غرامت از ایران بابت از بین رفتن 5 تابلو و هدیه فتحعلی شاه قاجار در جریان حمله به سفارتخانه این کشور

دولت انگلیس برای نخستین بار لیستی را منتشر کرده که حاوی مشخصات نقاشی هایی است که در جریان حمله به سفارت این کشور در تهران نابود شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دیلی تلگراف نوشت: دولت انگلیس برای نخستین بار لیستی را منتشر کرده که حاوی مشخصات نقاشی هایی است که در جریان حمله به سفارت این کشور در تهران نابود شد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، این روزنامه انگلیسی نوشت: ویلیام هیگ وزیر امور خارجه این کشور، چند روز پیش، از بازگشایی سفارت کشورش در ایران خبر داد. این ساختمان سفارت بعد از یورش معترضان در ماه نوامبر سال 2011 میلادی به شدت خسارت دید؛ همین مسئله نیز انگلیس را به تعلیق روابط دیپلماتیک خود با ایران واداشت.

این گزارش در خصوص ادعای مربوط به تابلوهای و آثار مفقود یا تخریب شده ادعا کرد: تابلوی نقاشی به ارزش یک میلیون پوند، فقط یکی از شش آثار هنری است که انگلیس، سه سال پیش هنگام زیر و رو شدن سفارت خود در تهران، آنها را از دست داد.

این تابلو از چهره فتحعلی شاه، دومین پادشاه سلسله قاچار در ایران است که در فاصله سالهای 1797 تا 1834 میلادی حکومت می کرده است. کار تکمیل این تابلوی نقاشی در سال 1823 میلادی به پایان رسید. این نقاشی رنگ روغن به ابعاد یک و نیم متر را شخص پادشاه ایران در اوایل سده نوزده میلادی به سفیر وقت انگلیس در کشورش اهداء کرده بود.

تصاویر تابلوهای نقاشی گمشده هنوز هم در وبگاه «کلکسیون آثار هنری دولت انگلیس» وجود دارد. البته ارزش کل آثار هنری گمشده احتمالاً بیش از اینها است، زیرا فهرست (دولت انگلیس) فقط شامل تابلوهای نقاشی می‌شود و به قالیچه ها و آثار سفالی نابود شده اشاره نکرده است.

یک سخنگوی دولت انگلیس گفت: ارزیابی دقیق میزان آسیب وارده به آثار هنری سفارت باید توسط متخصصان صورت بگیرد. با این حال ما این ارزیابی را هر چه زودتر انجام خواهیم داد.

وی افزود: ما به ایران اعلام کرده ایم که بهبود روابط نیازمند حل مسئله ی غرامت به منظور جبران آسیب وارده به سفارت است.

این مقام انگلیسی گفت: کاردار غیردائم ما در حال گفتگو با همتای ایرانی خود در این زمینه است.
نظرات بینندگان