arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۸۷۷۲
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۵ - ۰۳ تير ۱۳۹۳

ایران با دریافت قسط‌های آخر توافق ژنو از طریق هند موافقت کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


ایران با دریافت سه قسط آخر ۴.۲ میلیارد دلار مربوط به توافق هسته‌ای با 1+5، از طریق هند موافقت کرد.

 پیش از این هند برای پرداخت سه قسط آخر دارایی‌های ایران که قرار بود براساس توافق ژنو آزاد شود اعلام آمادگی کرده بود و مقامات ایران اعلام کرده بودند این موضوع را بررسی خواهند کرد.

یک دیپلمات ایرانی هم به ایسنا خبر داد که با پایان بررسی‌ها، امروز نامه‌ها و قراردادهای مربوط به هماهنگی بین بانک‌ها و مسوولان ایران و هند نهایی و تبادل شد.

هم‌چنین غلامرضا انصاری، سفیر ایران در هند پیش از این به خبرنگار ایسنا گفته بود در صورت تمایل ایران برای دریافت دارایی‌های مربوط به سه قسط آخر توافق ژنو از طریق هند، طرف هندی اعلام آمادگی کامل کرده است که در هر شرایطی که دولت ایران بخواهد این پول را در اختیار ایران بگذارد.

وی گفته بود این که ایران چگونه می‌خواهد از سه قسط آخر ۴.۲ میلیارد دلاری استفاده کند مساله تکنیکی دیگری است که باید ایران و هند بتوانند آن را بررسی کنند.

سفیر ایران در هند افزود: در ماه‌های اخیر طرف هندی تسهیلات بسیار ویژه‌ای را به دولت ایران برای استفاده از منابع مالی‌اش در هند پیشنهاد داده است. هند اعلام آمادگی کرده است که به هر شکلی که ایران مایل است این دارایی‌ها را در اختیار دولت ایران بگذارد. به نظر می‌رسد در مذاکراتی که ایران و هند دارند درباره نحوه جابه‌جایی این پول به توافق رسیده‌اند.

او گفت: دولت ایران می‌تواند با استفاده از منابع مالی‌اش در هند برای خرید کالاهایی مانند محصولات کشاورزی و محصولات بهداشتی و پزشکی و تجیزات پزشکی و دارو از هر کشوری که تصمیم بگیرد خرید کند و بتواند از طریق منابع مالی‌اش در هند هزینه آن را پرداخت کند.

پیش از این رویتر اعلام کرده بود قرار است هند در سه ماه آینده مبلغ ۱.۶۵ میلیارد دلار به ایران بپردازد. این پول بخشی از ۴.۲ میلیارد دلاری است که باید بر اساس توافق هسته‌ای ژنو به حساب ایران واریز شود.

به گزارش ایسنا، در پی توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵، قرار شد ۴.۲ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده حاصل از فروش نفت ایران آزاد و در هشت قسط به صورت ۵۵۰ میلیون دلار در اول فوریه، ۴۵۰ میلیون دلار در تاریخ اول مارس، ۵۵۰ میلیون دلار در ۷ مارس، ۵۵۰ میلیون دلار ۱۰ آوریل، ۴۵۰ میلیون دلار در روز ۱۵ آوریل، ۵۵۰ میلیون دلار در تاریخ ۱۴ می، ۵۵۰ میلیون دلار در ۱۷ ژوئن و ۵۵۰ میلیون دلار در تاریخ ۲۰ ژوییه به حساب ایران واریز شود.

قسط اول دارایی‌های ایران که مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار و نزد بانک مرکزی ژاپن بود، سوم فوریه از طریق نشنال بانک سوییس به فرانک سوییس تبدیل و به حساب بانک مرکزی ایران واریز شد.

قسط دوم نیز به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار به ین ژاپن در تاریخ ۳ مارس ۲۰۱۴ برابر با دوازدهم اسفندماه ۱۳۹۲ آزاد و در اختیار بانک مرکزی ایران قرار گرفت.

اوایل سال جاری نیز بانک مرکزی اعلام کرد که از سه قسط دارایی‌های ایران یک قسط به بانک سوییسی و دو قسط به بانک مسقط منتقل شده است.

قسط چهارم و پنجم به ترتیب به میزان ۵۵۰ و ۴۵۰ میلیون دلار، در ۱۸ اردیبهشت برابر با ۹ می، به حساب بانک مرکزی واریز شد. بر این اساس تا کنون دو میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار از ۴.۲ میلیارد دلار دارایی بلوکه شده ایران که بنا شد در پی توافق هسته‌ای ۲۴ نوامبر میان ایران و گروه ۱+۵ آزاد شود، به حساب بانک مرکزی واریز شده است.

منبع: ایسنا
برچسب ها: قسط ، توافق ، دارایی ، دلار
نظرات بینندگان