arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۸۸۴۶
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۲۳ - ۰۳ تير ۱۳۹۳

یک اسکانیای دیگر در سیستان و بلوچستان آتش گرفت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
 
افتادن آتش به جان یک دستگاه اتوبوس مدل اسکانیا در محورهای جنوبی سیستان و بلوچستان برای دومین بار سریال آتش سوزی این اتوبوس بین شهری را تکرار کرد.
 
به گزارش مهر، مقارن ساعت 13.45 دقیقه ظهر سه شنبه برای دومین بار در محورهای سیستان و بلوچستان یک دستگاه اتوبوس بین شهری مدل اسکانیا به دلیل نقص فنی از ناحیه چرخ عقب دچار آتش سوزی شد.
 
فرمانده پلیس راه جنوب سیستان و بلوچستان با تایید این خبر اظهار داشت: اتوبوس اسکانیا متعلق به شرکت مسافربری ایران پیما بلوچ که ظهر امروز از زاهدان به مقصد چابهار در حال عزیمت بود از ناحیه موتور دچار آتش سوزی شد و به تلی از خاکستر تبدیل شد.
 
سرهنگ محمدرضا کورسی بیان داشت: این اتوبوس مسافربری حامل 40 مسافر در 65 کیلومتری ایرانشهر به دلیل نقص فنی طعمه حریق شد که این حادثه خوشبختانه با اقدام به فرارسریع مسافران هیچ گونه آسیب جانی در بر نداشت.
 
دومین حادثه در کمتر از 20 روز
آتش سوزی یک دستگاه اتوبوس اسکانیا  در دوازدهم خرداد ماه سال جاری در 40 کیلومتری محورارتباطی خاش-زاهدان هر چند موجب شد برای چندمین بار متوالی زنگ خطر در جاده های کشور به صدا در آید و کارشناسان پلیس راهور برای بررسی این موضوع به سیستان و بلوچستان عزیمت کنند اما به نظر می رسد سریال آتش سوزی اسکانیا همچنان ادامه دارد.
 
آتش سوزی اتوبوس اسکانیا ظهر امروز در محور ایرانشهر دومین حادثه ای است که در کمتر از 20 روز در محور های جنوبی سیستان و بلوچستان رخ می دهد و متاسفانه با وجود سابقه این خودرو در جاده های کشور و آتش سوزی های مکرر تصمیمی از طرف مسئولان برای پیشگیری یا افزایش امنیت مسافران گرفته نشده است.
 
دوازدهم خرداد ماه سال گذشته و کمتر از 20 روز پیش نیز یک دستگاه اتوبوس مسافربری هنگام عزیمت از شهرستان خاش به زاهدان از ناحیه چرخ عقب دچار آتش سوزی شد که به رغم تلاش راننده در مهار آتش در زمان کوتاهی به مشتی از خاکستر تبدیل شد.
 
هر چند که این موضوع برخی از مقامات مسئول از جمله فرمانده پلیس راه شمال سیستان و بلوچستان را به واکنش واداشت اما به نظر می رسد اظهار نظر این مسئولان خللی در روند تولید و یا بازبینی استاندار دهای این اتوبوس ندارد و مسافران همچنان باید با این قاتل خاموش سفر کنند.
 
استاندارهای اسکانیا نیاز به بازبینی دارد
پیش از این فرمانده پلیس راه شمال سیستان و بلوچستان با بیان اینکه استاندارهای ایمنی این خودرو توسط کارشناسان فنی و اداره استاندارد نیاز به بازبینی جدی دارد  اظهار داشت: با توجه به اینکه دلیل وقوع بسیاری از آتش سوزی های خودروهای اسکانیا در جاده های کشور و همچنین به تازگی در این استان ناشی از نقص فنی اعلام شده است لذا باید استاندارد های این خودرو مورد بازبینی مجدد قرار گیرد.
 
سرهنگ ایوب شرافتی بیان داشت: از آنجا که ایمنی و رعایت استاندارد های لازم در خودرو های عمومی با سلامتی و جان مردم ارتباط مستقیم دارد لذا باید توجه ویژه و جدی تری از طرف مسئولان به ویژه کارخانه های سازنده در دستور کار قرار گیرد.
 
شرافتی ابراز داشت: به رغم اینکه سازمان استاندارایران این خودرو را تایید کرده است اما نظر کارشناسان پلیس راهور و تحقیقات بعمل آمده حاکی از نیاز به تجدید نظر در استاندارد های این خودرو است.
 
وی بیان داشت: طبق بررسی های بعمل آمده به نظر می رسد سیتم برقی و سوخت رسانی این خودرو دارای اشکال فنی است.
 
وی گفت: آنچه تاکنون در حوادث مشابه نیز به آشکار قابل مشاهده است آتش گرفتن این خودرو و به راحتی است که سانحه آتش سوزی اتوبوس اسکانیا در محور خاش نیز به دلیل نقص فنی، گواه این مدعا است.
 
قاتل خاموش جاده های ایران
اتوبوس اسکانیا که 9 درصد از سهم ناوگان حمل و نقل مسافربری کشور را دارد تاکنون 35 درصد تلفات جاده ای را به خود اختصاص داده است و گویا سریال آتش سوزی این خودرو ناشی از نقص فنی، هنوز در جاده های ایران ادامه دارد.
 
آتش سوزی دو دستگاه اتوبوس اسکانیا بر اثر برخورد با یکدیگر در کیلومتر 35 محور جیرفت-کرمان، آتش گرفتن یک دستگاه اتوبوس اسکانیا در کیلومتر ۹۵ جاده سرچم به اردبیل، سوختن مسافران اتوبوس اسکانیا در میان شعله های آتش در اتوبان قم، آتش گرفتن اسکانیا در 40 کیلومتری محورخاش-زاهدان و اینک در حادثه ای جدید افتادن آتش به جان اتوبوس اسکانیا در محور ایرانشهر از جمله سوانحی است که می تواند به اسکانیا  لقب قاتل خاموش جاده های ایران بدهد.
 
شایسته است تا پیش از اینکه همیشه مسافران اسکانیا به تعبیر پلیس راهور اقدام به فرار سریع از این اتوبوس داشته باشند اقدامی سریع در راستای رفع نقص فنی این خودرو برداشت.
نظرات بینندگان