arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۸۹۲۰
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۲ - ۰۴ تير ۱۳۹۳

اطلاع مجلس نمایندگان آمریکا از محتویات مذاکرات هسته‌ای ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پس از درخواست های مکرر برای اولین بار توانست از محتویات مذاکرات هسته‌ای ایران در یک جلسه غیرعلنی مطلع شود.

به گزارش ایسنا، رییس کمیته روابط خارجی کنگره اظهار کرد: بهتر است که دولت اوباما کنگره را از این مذاکرات بسیار حساس مطلع کند و از آنجایی که در صورت دستیابی به یک توافق تنها کنگره است که می‌تواند با لغو همیشگی تحریم‌ها موافقت کند بهتر است در این مذاکرات مشارکت داده شود.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی کمیته روابط خارجی کنگره، اد رویس در ادامه از اینکه این جلسه توجیهی به صورت غیرعلنی برگزار شده است ابراز تأسف کرد.

رییس کمیته روابط خارجی افزود: مشخص است که بسیاری از اعضای این کمیته در مورد روند این مذاکرات نگران هستند. جلوگیری از دستیابی ایران به ظرفیت تولید سلاح هسته ای برای سالهاست که اولین اولویت کمیته بشمار می‌آید.

وی یادآور شد اعضای کنگره بر لزوم همکاری دولت با کنگره برای لغو کاهش تحریمها علیه ایران تاکید دارند و من در حال جمع آوری امضا برای ارسال به دولت اوباما و تاکید در خصوص این مساله هستم.

اد رویس همچنین گفت: هم‌زمان که به پایان ضرب الاجل مذاکرات هسته ای ایران نزدیک می‌شویم اعضای کمیته بر چالش‌های کنترل و راستی‌آزمایی هرگونه توافق نهایی با ایران تمرکز کرده اند و البته این وظیفه ایران است که ثابت کند به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست.

وی در ادامه مدعی شد که ایران تاکنون بطور کامل به درخواست‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی برای شفاف سازی در خصوص احتمال وجود ابعاد نظامی در برنامه هسته‌ای اش پاسخ نداده و توضیح یا اطلاعات لازم در این زمینه را ارئه نکرده است.

به گزارش ایسنا ایران و گروه 1+5 در نوامبر سال 2013 به یک توافق اولیه دست یافته اند که بر اساس آن ایران در ازای کاهش تحریمهای اقتصادی غرب بخشی از فعالیت های هسته ای اش را به حالت تعلیق درآورده است.

کشورهای غربی و آمریکا به رهبری رژیم صهیونیستی ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم می کنند. این در حالی است که ایران همواره تاکید دارد برنامه هسته‌ای اش ماهیت کاملا صلح آمیز دارد و بمب اتم جایگاهی در دکترین نظامی ایران ندارد.

همچنین گزارشات آژانس نشان می دهد ایران همواره با آژانس و برنامه های نظارتی آن‌ همکاری کرده است.

نظرات بینندگان