arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۸۹۴۸
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۶ - ۰۴ تير ۱۳۹۳

توصیه‌های غذایی در ماه رمضان از دیدگاه طب سنتی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 غذای افطاری در یک وعده مصرف شود، مگر در شرایط خاص، از خوردن تنقلات فراوان در فاصله افطار تا سحر خودداری شود و روزه داران برای خوردن وعده سحر کمی زودتراز خواب برخیزند.
 
به گزارش ایسنا، در وعده سحر از آشامیدن آب زیاد باید پرهیز کرد زیرا موجب ایجاد نفخ و اختلال در هضم می‌شود؛ هنگام افطار نیز از آغاز کردن تغذیه با آب سرد، نوشابه خودداری شود و به جای آن می توان از مقداری آب جوش، آب گرم و عسل یا شیرگرم استفاده کرد.
 
مصرف بعضی از غذاها که در هنگام افطار متداول است، مثل آش رشته با روغن فراوان، پشمک، زولبیا و بامیه، کله پاچه و سیراب شیردان مناسب نیست. به جای آن روزه داران با توجه به مزاج خود می‌توانند از آش‌ها و سوپ‌ها، حریره‌ها، مرباها و شیرینی جات طبیعی مثل عسل، کشمش، مویز، خرما استفاده کنند.
 
معده خالی در زمان افطار تحمل غذای سنگین را ندارد بنابراین استفاده از غذاهای با هضم راحت در این وعده توصیه می شود.
 
استفاده از غذاهای تند و پرادویه، شور و سرخ کرده، غذاهای آماده و بسته بندی، غذاهای خمیری مثل ماکارانی، الویه، قارچ، انواع فست فودها، یخ، چای پررنگ، قهوه و کاکائو، انواع نوشابه‌ها و آبمیوه‌های صنعتی در این ماه توصیه نمی شوند.
 
به جای آن روزه داران می توانند به تناسب مزاج خود از غذاها و شربت‌ها و آبمیوه‌های طبیعی استفاده کنند.
 
از پرخوری و روی هم خوری چه در وعده سحر و چه در وعده افطار پرهیز شود و نوشیدنی‌ها و میوه حداقل با 2 الی 1 ساعت فاصله از غذا مصرف شود.

نظرات بینندگان