arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۸۹۵۹
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۶ - ۰۴ تير ۱۳۹۳

وزیر راه و شهرسازی: ما بی انضباطی های کلی را به ارث بردیم/ باید هم قسم شویم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اعتقاد دارد باید انضباط را به جامعه برگردانیم.

وزير راه و شهرسازي با اشاره به تبديل برخي بي انضباطي ها به عادتها در جامعه بر لزوم بازگرداندن انضباط به جامعه تاكيد كرد و گفت: همه بايد هم قسم شويم و انضباط را در تمام حوزه ها به جامعه برگردانيم؛ چرا كه بدون وجود انضباط امكان توسعه نيست.

به گزارش خبرآنلاین عباس آخوندي  در دومين همايش معاونان هماهنگي امور عمراني استانداري هاي سر اسر كشور با اشاره به اينكه متاسفانه ما بي انضباطي هاي كلي را به ارث برده ايم و فعلا با آن مواجه هستيم، اظهار داشت: اين بي انضباطي ها در حوزه هاي مختلف تجلي پيدا كرده است و تبديل به عادتها و روشهايي شده است كه عدول از آنها با مقاومتهاي بسيار جدي روبرو مي شود.

وي با بيان اينكه بي انضباطي ها علاوه بر فروش ضوابط شهري، در حوزه هاي فرهنگي ، مالي و اجتماعي نيز رخ داده است، افزود: بي انضباطي در تخصيص منابع بانكها به شكلي ديگر در حوزه اجتماعي نيز تجلي يافته و در حوزه فرهنگي نيز مي توان گفت كه عدم تحمل ديگران و وجود پرخاشگري از نشانه هاي بي انضباطي است.

آخوندي با تاكيد مجدد بر جايگاه شهروندان به عنوان عناصر اصلي در شهرها كه يك سازمان اجتماعي هستند، ادامه داد: وقتي در شهري مانند تهران فضاهاي عمومي و خدماتي به راحتي با تغيير كاربري تبديل به فضاهاي سوداگري مي شوند و شهروندان نيز حساسيت درخوري نيز از خود نشان نمي دهند چنين امري نشان مي دهد كه آنها خود را عضو سازمان اجتماعي شهرها نمي دانند. چرا كه اگر حس تعلقي وجود داشته باشد چنين رويه اي نمي تواند به راحتي ادامه يابد.

وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه بي انضباطي نبايد تبديل به رويه و عادت در جامعه شود، گفت: خوشبختانه موضوع در هيات وزيران مطرح و در حوزه كالبد، كميسيوني ويژه كلانشهرها تشكيل شده است كه ماموريت اساسي خود را دنبال مي كند.

وي با تاكيد بر اهميت توجه به سيستم مديريتي باز اظهار داشت: با وجودي كه مديريت و اتخاذ تصميمات در يك سيستم اداري بسته راحتر است؛ اما اين موضوع به معني اتخاذ تصميم هاي بهينه نيست تا جايي كه برخي از ناهنجاري هاي كنوني شهرها ناشي از همين سيستم بسته مديريتي است.

آخوندي با بيان اينكه گفتگوي مداوم و مستمر با ذي نفعان شهرها مانند شوراي شهر ، دانشگاه ها، انجمن هاي علمي و ساير NGO ها از اهميت خاصي برخوردار است افزود: ما در تهران روابط بسيار خوبي با شوراي شهر تنظيم كرديم و توانستيم دو نهاد را با هم هم راستا كنيم.

وي با اشاره به اينكه بحث مالي در شهرداري ها بسيار جدي است تصريح كرد: من مدافع ايجاد نظام مالي پايدار براي شهرداري ها هستم و معتقدم براي توسعه نواحي و مناطق بايد چنين نظام مالي ايجاد شود.

وزير راه و شهرسازي ادامه داد : زماني تمام بودجه ها در اختيار دولت بود و زماني هم به شهرداري ها گفته شد كه از لحاظ مالي بايد خودگردان باشند كه نتيجه چنين اقدامي وضعيتي است كه با آن در حال حاضر روبرو هستيم.

وي با بيان اينكه عوارض صدور پروانه بايد در ازاي خدمات كنترل ساختمان دريافت مي شد و قرار نبود به منبع اصلي شهرداري ها تبديل شود، تصريح كرد: كه در كميسيون كلان شهرها گفتم كه بايد اداره شهرها از محل ماليات ملي و ماليات محلي تامين شود، اما در حال حاضر مشخص نيست كه چه ميزان از درامد شهرداري ها از اين محل ها تامين مي شود.

آخوندي با بيان اينكه وقتي شهرداري ها نگران قطع شدن كمكهاي دولتي هستند سراغ درآمدهاي ناپايدار مانند فروش تراكم مي روند، گفت: اگر رابطه مالي ملي و محلي را در قانون، مجلس و دولت مطرح كنيد مي توان از اين موضوع به عنوان ابزار سياستگذاري دولت مركزي ، شهرداري، استانداري و فرمانداري ها كمك گرفت.

وي گفت : اگر بحث ادبيات لازم در موضوع مالي محلي را ايجاد كنيم گامي براي خروج از بي انضباطي شهري برداشته ايم . چرا كه نبايد كيفيت زندگي مردم را فداي توسعه عمراني كرد.

وزير راه و شهرسازي در ادامه به اهميت به روز بودن طرح هاي جامعه اشاره كرد و گفت: اگر بتوانيم رويكرد را در بازنگري اين طرح ها به نحوي عوض كنيم كه هرساله قابليت بازنگري و ارزيابي طرح جامع همه شهرها وجود داشته باشد ديگر نيازي نيست كه براي تجديد نظر در طرح جامع، پنج سال صبر كنيد.

وي افزود: معاونان عمراني بايد از مديران ما بخواهند تا ارتباط طرح هاي جامع حمل و نقل درون شهري و برون شهري را با طرح جامع شهرها برقرار كنند كه من نيز اين موضوع را براي به مديران كل راه و شهرسازي استانها ابلاغ كرده ام.

آخوندي ادامه داد: براساس ارزيابي هاي ما در سال 1400 با فرض رشد اقتصادي 3 درصد ميزان جابه جايي بار از 680 ميليون تن كنوني به 930 ميليون تن افزايش خواهد يافت.

وي با اعلام اينكه در حال حاضر تنها 30 ميليون تن بار از طريق ريل جابه جا مي شود تصريح كرد: بنا داريم سهم ريل را تا سال 1400 به 200 ميليون تن افزايش دهيم كه براي اين كار ميزان ريل بايد 6 برابر شود و ناوگان باري نيز رشد دو برابر داشته باشد كه حمايت هاي جدي دولت را مي طلبد.

آخوندي ادامه داد: در بخش مسافر نيز تصور مي كنيم با رشدي 2 درصدي روبرو شويم كه در همين راستا حمل و نقل ريلي در دستور وزارت راه و شهرسازي قرار دارد و مشغول گفتگو با دولت هستيم.

وزير راه و شهرسازي سپس به اهميت راهداري اشاره كرد و گفت: در قانون بودجه امسال براي راه هاي روستايي 600 ميليارد تومان امكان قير پيش بيني شده است و ما نيز در تلاشيم تا اضافه بر اين رقم قابل توجهي سهم قير از دولت بگيريم تا صرف روكش راه ها كنيم.

وي از معاونان استانداري ها خواست تا از محل اعتبارات استاني به بهسازي راهها كمك كرده و اين موضوع را در راس كار قرار دهند .

وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينكه در پايان ماه مبارك رمضان موج دوم سفرهاي تابستاني آغاز مي شود و در همه استانها شاهد اوج سفرها خواهيم بود خواستار تشكيل كميسيون ايمني راهها در استانها و بررسي محور به محور ايمني جاده ها با هدف بهبود ايمني ترددها شد.

نظرات بینندگان