arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۹۰۰۰
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۸ - ۰۴ تير ۱۳۹۳

حکم کارکردن در شهرهای گرم در ماه‌رمضان و روزه گرفتن دختر 9 ساله

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

آیت‌الله صافی گلپایگانی در پاسخ به پرسش‌های مقلدان خود حکم غلط خواندن قرآن، کار در شهرهای بسیار گرم و تکلیف دختران تازه به بلوغ رسیده برای ماه رمضان را تبیین کرد.
 
به گزارش ایسنا، متن استفتاء و پاسخ این مرجع تقلید به شرح ذیل است:
 
«سوال:
 
سن بلوغ زن 9 سال در رساله ذکر شده و تکلیف بر او واجب است، در حالی‌که دختر این قدر کوچک است که اگر روزه بگیرد مریض می‌شود بلکه نمی‌تواند روزه بگیرد و علامت بلوغ دیگر هم ندارد، تکلیف ایشان چیست؟
 
پاسخ:
 
سن تکلیف دختران 9 سال کامل قمری است و در عین حال قدرت شرط تکلیف است، آنچه قدرت انجامش را دارد باید انجام دهد و آنچه قدرتش را ندارد تکلیف ساقط است، مثلاً اگر قدرت گرفتن روزه ندارد، نباید روزه بگیرد و هر وقت قدرت یافت قضای آن را بجا آورد، ولی نماز و حجاب و امثال اینها را که قدرت دارد باید انجام دهد.
 
والله العالم»
 
«سوال:
 
حکم شخصی که شغل او سخت و دشوار است و در شهر بسیار گرمی کار می‌کند و عملاً روزه‌گرفتن در تابستان برای وی تقریباً غیر ممکن است، چیست؟
 
پاسخ:
 
اگر می‌توانند از ساعات کار کم کنند و روزه‌ها را بگیرند و از برکات آن محروم نشوند؛ و اگر این کار میسر نیست، هر روز صبح به قدر مسافت شرعی مسافرت کنند و روزه خود را در آنجا افطار نمایند که فقط قضای آن روزها به عهده شخص می‌آید و کفاره ندارد.
 
والله العالم»
 
«سوال:
 
اگر در ماه‌ مبارک‌ رمضان‌، قرآن‌ را به طرز غلطی‌ بخوانیم‌، آیا ضرری‌ متوجه‌ روزه‌ می‌شود؟(عدم‌ تلفظ‌ صحیح‌ کلمات‌)
 
پاسخ:
 
اگر عمداً آیات‌ را غلط‌ نخوانید، اشکال‌ ندارد.
 
والله العالم»

نظرات بینندگان