arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۹۰۲۲
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۲۳ - ۰۴ تير ۱۳۹۳

درخواست اقتصادی جهانگیری از دانشگاهیان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون اول رئیس‌جمهور از اقتصاددانان و صاحب‌نظران دانشگاهی خواست با ارائه پیشنهادات، انتقادات و نظرات کارشناسی، دولت را برای برنامه‌ریزی مناسب جهت خروج از رکود یاری کنند.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در نشست هم‌اندیشی جمعی از اقتصاددانان با تیم اقتصادی دولت که با موضوع خروج از رکود و رونق اقتصادی در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزارشد، مهم‌ترین نیاز کشور در مقطع فعلی برای خروج از رکود و تحرک بخشی به اقتصاد را تأمین منابع مالی دانست و صاحبنظران اقتصادی کشور را به همراهی با دولت فراخواند و گفت: انتظار داریم صاحبنظران و دانشگاهیان، دولت را در خروج از شرایط رکود و مدیریت شرایط اقتصادی کشور همراهی کنند.

وی در ادامه به برخی از مشکلات که دولت تدبیر وامید از ابتدا با آن مواجه بود اشاره کرد و سیاستگذاری‌های دولت برای حل این مشکلات را بیان نمود.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که اقتصاددانان نیز احساس مسئولیت می‌کنند، گفت: دولت آماده دریافت نقدها و پیشنهادات صاحبنظران اقتصادی است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: دولت یازدهم در شرایط دشواری کار خود را آغاز کرد و لازم بود در خصوص برخی مسائل با سرعت تصمیم‌گیری کند.

وی از التهاب در بازار ارز، چند نرخه بودن ارز، محدودیت در فروش نفت و همچنین موانع پیش روی نقل و انتقالات مالی برای خرید کالاهای اساسی به عنوان برخی از معضلات پیش روی دولت تدبیر و امید یاد کرد و افزود: دولت یازدهم با مشکلات متعدد دیگری نیز مواجه بود که از آن جمله طرح مسکن مهر بود که با اتکا به منابع بانک مرکزی به اجرا درآمده بود و هیچ منبع مالی دیگری نداشت که به ایجاد تورم شدید در کشور منجر شده بود.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: کسری بودجه، مشکلات شدید در نظام بانکی به خصوص پس از وقوع فساد 3000 میلیاردی، آشفتگی در مدیریت مجموعه‌های بزرگ پس از اجرای نادرست اصل 44و بحران شدید آلودگی هوای کلان شهرها از دیگر مسائلی بودند که دولت تدبیر وامید در آغاز بکار با آنها روبرو شد.

جهانگیری گفت: دولت بلافاصله برای خروج از این شرایط تصمیمات جدی اتخاذ کرد و برای کاهش تحریم‌های ظالمانه یک تیم قوی از دستگاه دیپلماسی مأمور شد تا با رعایت تمام خطوط قرمز، سیاست‌های مقام معظم رهبری و منافع ملی کشور با کشورهای 1+5 وارد مذاکره شود و خوشبختانه این مذاکرات تاکنون با موفقیت‌هایی همراه بوده است.

وی در ادامه به سیاست دیگر دولت تدبیر وامید برای حل مشکلات اشاره کرد و گفت: تیم اقتصادی دولت برای رفع مشکلات مربوط به طرح مسکن مهر بر عدم استفاده از منابع بانک مرکزی تأکید کرد و اجازه نداد بدهی‌های بانک‌های عامل به بانک مرکزی افزایش پیدا کند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین به برنامه‌ریزی دقیق دولت تدبیر وامید برای اصلاح ایرادات طرح هدفمندسازی یارانه‌ها نیز اشاره کرد و افزود: دولت تلاش نمود با توجه به رکود تورمی حاکم در کشور، مرحله دوم طرح هدفمندی را به گونه‌ای اجرا کند تا بر مشکلات افزوده نگردد.

جهانگیری از ساماندهی به بخش بهداشت و درمان و امنیت غذایی به عنوان برنامه‌های دیگر دولت تدبیر وامید در همین مدت سپری شده یاد و خاطر نشان کرد: دولت در بودجه سال 93 از مجلس شورای اسلامی مجوز گرفته تا برای اصلاح شیوه‌های مصرف انرژی 100 میلیارد دلار از منابع وزارت نفت اختصاص دهد.

وی با اشاره به مشکلات موجود در بازار سرمایه و کمبود منابع مالی برای خروج از شرایط رکود، تصریح کرد: علی رغم اینکه بودجه دولت در سال 93 وضعیت بهتری پیدا کرد، نمی‌توان انتظار داشت که این بودجه بتواند کمک شایانی به شرایط رکود اقتصادی داشته باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور در بخش پایانی سخنانش از اقتصاددانان و صاحب‌نظران دانشگاهی خواست با ارائه پیشنهادات، انتقادات و نظرات کارشناسی، دولت را برای برنامه‌ریزی مناسب جهت خروج از رکود یاری کنند.

در این نشست وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، رئیس کل بانک مرکزی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، دبیر هیئت دولت، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور و رئیس مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم کشور نیز حضور داشتند، پس از سخنان جهانگیری، اساتید و صاحبنظران اقتصادی کشور در حال ارائه نظرات، دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود برای رفع مشکلات اقتصادی کشور مطرح کردند.

صاحبنظران اقتصادی کشور در این جلسه راهکارهایی را برای برون‌رفت از شرایط رکود و رونق بخشیدن به اقتصاد کشور مطرح و انتقادات و پیشنهادات خود را نسبت به سیاستگذاری‌های دولت بیان کردند.
نظرات بینندگان