arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۹۰۲۳
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۲۳ - ۰۴ تير ۱۳۹۳

ادعای جدید آمریکا علیه ایران درباره عراق

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مقامات آمریکایی مدعی شدند که ایران علاوه بر ارسال تجهیزات نظامی به عراق پهپادهای خود را برای مبارزه با نیروهای داعش بر فراز این کشور به پرواز درآورده است.
 

به گزارش نیویورک تایمز؛ مقامات آمریکایی مدعی شدند که ایران پهپادهای شناسایی خود را از یک پایگاه هوایی در بغداد در آسمان عراق به پرواز در می‌آورد و چندین تن تجهیزات نظامی را به ارتش این کشور تحویل داده است. بنا به ادعای مقامات آمریکایی  ایران همچنین اقدام به استقرار یک واحد در کشور عراق برای با هدف ردیابی سیستم‌های ارتباطی کرده است.

با اینحال یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود مدعی شد که هواپیماهای ترابری ایران روزانه دوبار تجهیزات نظامی را که معادل 70 تن برای هر پرواز است به بغداد انتقال می‌دهند.

به گفته مقامات آمریکایی هرچند آمریکا نیز اقدام به اعزام 300 مشاور نظامی برای کمک به نیروهای عراقی کرده است و هر دو کشور ایران و آمریکا مخالف شکل‌گیری دولت اسلامی عراق و شام در سوریه و عراق هستند اما این دو همچنان برای نفوذ در عراق با یکدیگر رقابت می‌کنند.

آمریکا پروازهای شناسایی سرنشین‌دار و بدون‌سرنشین را از زمان حضور داعش در شمال این کشور افزایش داده و به 30 تا 35 عملیات در روز رسانده است. بنا بر ادعای مقامات آمریکایی ایران نیز دست به اقدام مشابهی زده است و یک مرکز کنترل ویژه در پایگاه هوایی الرشید در بغداد تشکیل داده و پهپادهای کوچک شناسایی خود موسوم به ابابیل را بر فراز عراق به پرواز درآورده است.

نظرات بینندگان