arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۹۶۶۸
تعداد نظرات: ۲۴ نظر
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۲۲ - ۰۸ تير ۱۳۹۳
با شکست قهرمان سال 2012 جهان،

ايران به دور نهايي ليگ جهاني واليبال صعود کرد

تيم ملي واليبال ايران در هفته ششم مسابقات ليگ جهاني واليبال براي دومين بار لهستان را شکست داد و با کسب 19 امتياز از دور مقدماتي جواز حضور در مرحله نهايي اين مسابقات را دريافت کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تيم ملي ايران در ششمين هفته ليگ جهاني واليبال براي دومين بار ميزبان لهستان بود. ملي پوشان ايران که پيش از اين 16 امتياز از دور مقدماتي اندوخته بودند، براي صعود به مرحله نهايي اين مسابقات تنها به دو امتياز ديگر نيازداشتند. ان ها مصمم بودند تا با يک نمايش تماشايي در خانه بار ديگر لهستان را شکست دهند و جشن نخستين صعود خود را به دور نهايي ليگ جهاني برگزار کنند. اين اتفاق با برتري قاطع 3-0 رخ داد.

به گزارش سرویس ورزشی«انتخاب» ،در نخستين روز ماه مبارک رمضان گوش تا گوش سالن 12 هزار نفري مملو از هواداراني بود که مثل همشه براي تشويق بلندقامتان والبيال ايران از ساعتي قبل تمام سکوها را پر کرده بودند. همه آمده بودند که جشن رمضان را در کنار جشن صعود والبيال ايران برگزار کنند. روزه داران در حال تماشاي تمرين گرم کردن واليباليست ها افطار کردند و همراه با نواي دلنواز اذان از صميم قلب براي موفقيت تيم ملي واليبال دعا خواندند.

در اين مسلبقه اگرچه همچنان تذکرهايي درباره ممنوعيت ورود بانوان داده شده بود، اما تعداد بيشتري از خانم ها توانستند از نزديک بازي را تماشا کنند. مجموعا حدود 50 خانم به احتساب هواداران تيم لهستان در سالن حضور داشتند و همين کافي بود تا فضاي سالن 12 هزار نفري آزادي مطابق با قوانين فدراسيون جهاني تک جنسيتي نباشد.

تيم ملي واليبال ايران در اين مسابقه با پيراهن سوم خود يعني لباس يکدست سورمه اي به ميدان رفت. در مقابل لهستاني ها لباس يکدست سفيد به تبعيت از پرچم خود پوشيده بودند.

تيم ايران با ترکيب سعيد معروف، عادل غلامي، مجتبي ميرزاجانپور، شهرام محمودي، فرهاد قائمي، سيد محمد موسوي و فرهاد ظريف بازي را آغاز کرد. براي لهستان هم با ترکيب نواکوشي، وينارسکي، کونارسکي، ورونا، باسزک به ميدان رفت.

ست نخست: 25-22ايران

تيم ملي ايران شروعي طوفاني داشت. نخستين سرويس لهستاني ها که به تور رفت کافي بود تا طبل نبرد ارتش ايران نواخته شود. ايران روي بازي سازي هاي معروف و پرواز هاي طلايي محمودي خيلي زود چهار امتياز گرفت. بازيکنان ايران دريافت بسيار عالي داشتند. در عوض ضعف حريف را در دريافت شناسايي کرده بودند. بازيکن شماره 21 حريف نمي توانست سرويس هاي موجي بازيکنان ايران را مهار کنند. بازيکنان ايران هم با آناليز خوب کادر فني روي او فشار مي آوردند. بازي خوب سرعتي از تيم ايران و دفاع روي تور سه نفره و عالي از شاگردان کواچ موجب شد که وقت استراحت فني نخست با امتياز 8 بر 3 به سود ايران تمام شود. جو سالن تماما به سود ايران بود. صداي تشويق ها تماشاگران به حدي بود که صداي خبرنگاران به يکديگر نمي رسيد. بازيکنان لهستان در اين شرايط امار اشتباه زيادي در سرويس داشتند. تک دفاع محمودي کونارسکي را همچنان ناکام گذاشته بود. ايران 12 بر 6 از حريف پيش افتاده بود. لهستاني ها حرفي براي گفتن نداشتند. آنتيگا هر دو وقت استراحت را در امتياز 14 گرفت. دفاع روي تور ايران به خوبي مهاجم حقيقي تيم لهستان را شناسايي مي کرد و اين موضوع برد ايران را به همراه داشت. دفاع ايران عالي بازي خواني مي کرد. در عوض سرويس هاي ايران منطقه پنج زمين حريف را نشانه گرفته بود. ايران 16 بر 10 وقت استراحت فني دوم را برد. سرمربي لهستان دست به دو تعوضيه برد تا در دفاع تيمش را تقويت کند. ميرزاجانپور با هوشمندي خود نهايت استفاده را از دريافت ناقص حريف مي برد. تمام پاس هاي کوتاه معروف براي موسوي امتياز مي آورد. ظريف عالي دريافت مي کرد و بيخود نبود که سرمربي اينقدر روي حضور او د ر مسابقات تاکيد داشت. ايران همچنان با اختلاف 7 امتياز از حريف پيش بود که کواچ مهدي مهدوي را فراخواند. آرمين تشکري هم به جاي موسوي به ميدان رفت. سرعت جا به جايي غلامي در دفاع روي تور عالي بود. بازي موثر او کاملا اسپکرهاي حريف را نااميد کرده بود. آمار اشتباه لهستان در سرويس بسيار بالا بود. ژيگالو پاوسر تعويضي و کهنه کار لهستان مثل معروف با يک جاي خالي سعي کرد تا دفاع روي تور ايران را تحت تاثير قرار دهد. در دقايق پاياني ست نخست لهستان روي سرويس هاي موجي تمرکز کرد و تا حدي دريافت ايران را به اشتباه وادار کرد. همين موضوع اختلاف امتيازها را کاهش داد. عجله بازيکنان ايران براي اسپک زدن موجب شد تا قدري اشتباه ها زياد شود. پاسور دوم لهستان عالي کار مي کرد. کواچ در امتياز 24 بر 22 سرانجام وقت استراحت گرفت تا ايران بازي را از دست ندهد. سرانجام موسوي با غائله خاتمه داد و با اسپک تماشايي خودش موجب شد ست نخست 25 بر 22 به سود ايران تمام شود.

ست دوم: 25- 20 ايران

ايران در ست دوم قدري حريف را دست کم گرفت. لهستان در ست دوم دو دهنده بازي را چرخاند و با سرويس هاي موجي کار را دنبال کرد. پاسور اين تيم از منطقه سه بازي را دنبال مي کرد. تمرکز دفاع لهستان روي اسپک هاي شهرام محمودي بود. لهستان 4 امتياز پيش افتاد. اما برخورد شهرام محمودي و وينارسکي موجب شد تا قطر پاسور ايران از ناحيه مج پا احساس مصدوميت کند. آسيب ديدگي او جدي بود. سعيد معروف و ساير بازيکنان او را به کنار ميدان بردند تا سيامک افروزي به مداواي او بپردازد. امير غفور به جاي محمودي به ميدان رفت. 6 بر يک به سود لهستان بود که کواچ دريافت وقت استراحت کرد. تشويق هاي مستمر تماشاگران ايران موجب شد تا بازيکنان ايران يکبار ديگر به خود بيايند. چند دفاع تکنفره از موسوي کافي بود تا فاصله امتيازها کم شود. غفور که در اين دوره از مسابقات زياد فرصت بازي پيدا نکرده بود انگيزه زيادي داشت تا در اين مسابقا بازهم توانايي هاي خود را نشان دهد. وقت استراحت فني نخست 8 بر 5 به سود لهستان تمام شد. محمودي نمي توانست به بازي برگردد. سيامک افروزي با اشاره اين مضوع را به کادر فني گفت. همه نگاه ها متوجه فور و اسپک هايش بود. همچنان لهستان با اختلاف سه امتياز پيش بود. معروف تمرکز پاس هاي خود را به منطقه چهار و دست فرهاد قائمي برده بود. کونارسکي در ست سوم عالي کار مي کرد. او بارها خط دفاعي ايران را شکست. کواچ عبادي پور را جاي ميرزاجانپور به ميدان فرستاد تا دريافت ايران تقويت شود. عادل غلامي مثل هميشه کم نوسان ترين بازيکن ايران بود. سيد محمد موسوي از بازي خارج شد و کنار محمودي رفت تا از او دلجويي کند. سعيد معروف در طول بازي مدام با موسوي حرف مي زد. غفور عالي اسپک ميزد و موسوي تماشايي دفاع مي کرد. ايران سرانجام در امتياز 13 از حريف جلو افتاد. يک بازگشت شکوهمند تشويق تماشاگران و محمودي را به همراه داشت. از زماني که غفور به ميدان آمده بود معروف هيچ پاسي را به او نداد. با اين کار دفاع حريف را به تله غفور انداخت. حملات ايران با ميرزاجانپور و عبادي پور ادامه داشت. آبشارهاي عبادي پور نرم در زمين حريف مي نشست. او پس از ورود به زمين خوب کار مي کرد. ايران وقت استراحت دوم را 16 بر 13 برد. امير غفور بعد از وقت استراحت فني دوم مهاجم اول ايران شد. اسپک هاي قدرتمند او همچنان ايران را در حاشيه امنيت برتري سه امتيازي نگاه داشته بود. آمار سرويس هاي اشتباه در امتيازهاي پاياني ست دوم باز هم زياد شد. آنتيگا در امتياز 24 بر 20 وقت استراحت گرفت. به نظر نمي رسيد لهستان بتواند به بازي برگردد. 25 بر 20 ست دوم هم به سود ايران تمام شد. ايران در ست دوم نشان داد که واقعا يک تيم است. واليباليست هاي ايران در غياب شهرام محمودي بازي باخته را بردند. بعد از ست دوم غفور کنار محمودي رفت و او را در آغوش کشيد.

ست سوم: 25 بر 22 ايران

در ست سوم ايران به ميدان آمد تا کار لهستان را يکسره و تکليف صعود را مشخص کند. دفاع عادل غلامي همجنان براي ايران امتياز مي آورد. در مقابل کونارسکي موثرترين مهره لهستان با اسپک هاي خوب خود از منطقه دو اجازه نمي داد اختلاف ها زياد شود. امير غفور حالا علاوه بر اسپک در دفاع هم موثر بود. اختلاف به عدد 4 رسيد. ايران در آستانه پيروزي بود. نيکا به جاي وينارسکي به ميدان رفت. لهستان اين ست هم تغيير آرايش داشت. حالا تيم ايران با دريافت هاي ميلادعبادي پور و حملات موسوي و غفور امتياز مي گرفت. کونارسکي اما انگار تازه از خواب بيدار شده بود او آبشارهاي بسيار پرسرعتي مي زد. تيزهوشي سعيد معروف و جاي خالي فوق العاده او در انتهاي زمين حريف بار ديگر توانايي هايش را به رخ پاسور حريف کشاند و يکي از تماشايي ترين صحنه هاي ليگ جهاني را پديد آورد. سردفاع لهستان به يک سوم دفاعي نزديک شده بود و معروف با تيزهوشي توپ را در منتطقه چنج زمين حريف نشاند. تمام سرويس هاي ژيگالو در اين مسابقه به بيرون رفته بود. ايران با اختلاف سه امتياز پيش بود. سعيد معروف باز هم با تيزهوشي خود تمام دفاع روي تور حريف را تحقير کرد. او سايه توپ را زد تا در ناباوري کادر فني توپ بين دست بازيکنان لهستان به زمين بخورد. آبشار امير غفور امتياز 14 را به ارمغان آورد. ايران در آستانه صعود به دور نهايي ليگ جهاني قرار داشت. موسوي بالاخره کونارسکي را هم دفاع کرد تا لهستان ديگر حرفي براي گفتن نداشته باشد. سالن غرق در شادي و شور بود. لحظات تاريخي براي واليبال ايران رقم مي خورد. يک اشتباه از عبادي پور و توپ گيري خوب از لهستاني ها کافي بود تا دو تيم در امتياز 15 برابر شوند. اما پاس هاي کوتاه معروف براي موسوي همچنان تير خلاص لهستان بود. وقت استراحت فني دوم هم با امتياز 16 بر 15 به سود ايران تمام شد.

پس از تايم اوت ايران دو امتياز پياپي به دست آورد تا اختلاف امتياز سه حاشيه امنيتي براي شاگردان کواچ ايجاد کند. اختلاف سه تا امتيازي اما ديري نپاييد. مهدوي جاي معروف وارد زمين شد و آرمين تشکري هم به زمين آمد اما سرويس را از دست داد. تشکري هم در حمله دفاع شد و لهستاني‌اختلاف امتياز را جبران کردند و کار در امتياز 19 مساوي شد. تساوي تا امتياز 20 ادامه پيدا کرد، اما ايران دو امتياز ديگر به دست آورد. اين ست در پايان 25 بر 22 به سود ايران رقم خورد.

ايران در حالي به فينال رقابت‌ها صعود کرد که کارشناسان پيش بيني مي‌کردند ايران با توجه به ميزبان بودن ايتاليا و اضافه شدن يک سهميه بتواند به فينال صعود کند، اما شاگردان کواچ با پيروزي دوم برابر لهستان دومي خود را در گروه قطعي کردند و حالا حتي ممکن است ايتاليا را نيز از صدر به پايين بکشند.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۴
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۰
Mohsen
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
0
57
خدا قوت بچه ها، گل کاشتید، حق یار و نگهدارتان
خدا خیرتون بده که دل مردم رو شاد کردید
پاینده باد ایران و ایرانی
علیرضا م
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
0
39
این پیروزی بزرگ رو به همه هموطن ها تبریک میگم، بچه ها مچکریم .
پیروز
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
0
44
کمی اقای کفاشیان و فدراسیون فوتبال و بعضی بازیکنان مغرور و میلیاردی یاد بگیرن...اینه بازی با بزرگان و شکست قدرتمندان...افرین به همشون
نشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
0
34
آخه وقتی کار دست کاردان و مدیران دلسوز و بی ادعا باشه مگه غیر از این توقع دارین..داور زنی مثال یک مدیر شایسته و بی ادعاست...نه جلو دوربین خنده تحقیر امیز داره. نه دروغ میگه نه فکرش تو مسابقات جهانی رفتن به خارج کشور و مدام عکسای یادگاری گرفتنه...تازشم لباسای تاناکورایی به تیم ملی نمیندازه.!!!
بی نام
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
4
12
این چه ترانه وخواننده ای که بعد برد پخش می کنند مگه یوزپلنگان عظمی نژاد بده؟؟
لیلی
|
UNITED STATES
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
0
32
فدراسیون فوتبال باید دو واحد پیش فدراسیون والیبال پاس کنه. ماشالله به والیبالیستهای ایرانی
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
0
16
دمشون گرم. واقعا دمشون گرم
جوان دهه شصت
|
UNITED STATES
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
0
21
درود بر والیبالیستهای خوش فکر و خوش استیل و خوش قدوبالا
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
0
14
دمشون گرم.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
0
14
زنده باد ایران زنده باد نام آفرینان...
اس اس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
0
13
ایران تبریک.
ژینو
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
0
9
پیروزی بزرگی بود
انتخاب برای این پیروزی انتظار سنگ تمام داشتیم اما متاسفانه کاری نکردی

بچه ها مچکریم
سامان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
0
8
دمشون گرم، مردونه بازی کردن، باشد که فوتبالی ها یاد بگیرن...
سیما
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
0
6
دستتوت درد نکنه، آفرین به همه بچه های تیم ملی والیبال
حمید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
0
15
خدا را شکر
واقعا احساس غرور می کنم
توی فوتبال فکر کنید مسی و رونالدو و ... چه اسم و ابهتی دارند
توی والیبال هم معروف و موسوی و قائمی و غفور و میرزاجانپور و ظریف و مهدوی و محمودی و عبادی پور و ....... چنین ابهتی دارند
امیدوارم آسمان خراشان ایرانی همچنان به درخشش خود ادامه دهند و مواظب باشند دچار غرور نشوند
از کواچ دوست داشتنی هم بی نهایت سپاسگذارم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
0
15
به این میگن تیم ادم نگاه میکنه لذت میبره با طراوت بدون استرس ترس میرن جلو یا علی حالا فوتبال جون ادم بالا میارن یک بازی خوبن یک بازی بد معلوم نیست چی کارن چند چندن با خودشون
mohammad2del
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۳:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
0
10
انشالله در مرحله بعد روی سکو بایستیم
مهدی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
0
10
بعد از حذف ایران از جام جهانی و ناراحتی همه ایرانیان این والیبالیست ها بودند که دل مردم رو با بازی شگفت انگیزشون شاد کردند .
بچه ها مچکریم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
3
14
وزیر ورزش باید بخاطر برد تیم والیبال به هر کدام از فوتبالیست ها جایزه درخوری اعطا کند
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
بخاطر برد تیم والیبال به فوتبالی ها جایزه بده؟؟؟؟؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
0
5
دم والیبالیست ها گرم آخه فوتبالیست های ما وقتی مقابل یک تیم می بازند چون زیاد گل نخوردتد قهرمان میشنه و کلی صدا و سیما از اونها تمجید میکنه که اله بله شنگله!!! اما بعدش میرند و تو مسابقه بعدی سه تا میخورند و !!! حالا مربی خارجیه با این عملکرد ماهی یک میلیارد میخواد!! ما که راضی نیستیم ازبیت المال بدند .بابا یکی نیست بگه حق الزحمه تصحیح اوراق امتحان نهایی را دو ساله به معلما ندادن. اون همه فقط بعضی معلما که رفتند و برگه تصحیح کردند در حدود 50 تا 60 هزار تومان!!! اون وقت میلیارد میلیارد خرج فوتبال می کنند!! میخواین تو این مملکت فرهنگ سازی بشه بشینین به همین امید!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
0
5
من میگم بیاییم کلا فوتبال رو کنار بزاریم ولی در عوض به این بازی والیبال بچسبیم و سنگین حمایت کنیم و هوادارای دو آتیشه والیبال بشیم
حمید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
0
5
ای کاش یه مقایسه ای بین دستمزد والیبالیستها و فوتبالیستها انجام می دادید. فوتبالیستها درآمدهای میلیاردی دارن اما این والیبالیستها هستن که در اندازه جهانی ظاهر می شن
بهنام خان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
1
6
حدودا" 50 خانم با احتساب تماشاگران لهستانی ؟؟؟
واقعا" خجالت نمیکشید ؟؟؟؟
عربستان با رانندگی زنان مخالف است که از نظر ما احمقانه هست به نظر شما این کارهایی که ما میکنیم شبیه حماقت اعراب نیست ؟؟
چرا یک زن نمیتواند یک مسابقه فوتبال یا والیبال را از نزدیک تماشا کند ؟
جواب خیلی ساده و روشن است چون ما مرد نیستیم فقط نر هستیم . متاسفم .
نظرات بینندگان