arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۶۹۹۹۹
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۲۲ - ۱۰ تير ۱۳۹۳

بارزانی: کردستان عراق همه پرسی استقلال برگزار می کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس اقلیم کردستان عراق از امکان استقلال این بخش از خاک عراق سخن گفته است.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته در نظر دارد "ظرف چند ماه" همه‌پرسی استقلال از عراق برگزار کند و آن را حق طبیعی مردم دانسته است.

رئیس اقلیم کردستان عراق گفت:"آنچه که اخیرا روی داده نشاندهنده حق کردستان برای استقلال است و از این به بعد، ما کتمان نخواهیم کرد که هدف ما این است. عراق عملا تجزیه شده و آیا قرار است ما هم در این وضعیت فاجعه باری که کشور گرفتار آن است باقی بمانیم؟ حالا من و مردم هستیم که در باره استقلال تصمیم می‌گیریم. ما ظرف چند ماه آینده، در این مورد همه‌پرسی برگزار خواهیم کرد."

ظاهرا این همه‌پرسی در میان ساکنان اقلیم کردستان عراق برگزار می‌شود و ساکنان سایر بخش‌های عراق در آن شرکت نخواهند داشت.

تصمیم به برگزاری همه‌پرسی جدایی از عراق در حالی اعلام می‌شود که طی هفته‌های اخیر و با فرار ارتش عراق از برابر نفرات گروه اسلامگرای داعش در موصل و پیشروی قوای داعش به سوی شهر کرکوک، نیروهای اقلیم کردستان عراق در مناطقی که مالکیت آنها محل اختلاف کردها و دولت مرکزی بود مستقر شدند. در حال حاضر پیشمرگ‌های کرد منطقه نفت خیز کرکوک را در اختیار دارند.

از زمان سقوط صدام حسین، کردهای عراق و دولت مرکزی بر سر باقی ماندن این استان تحت حاکمیت دولت مرکزی یا الحاق آن به اقلیم کردستان اختلاف نظر داشتند و از چند سال پیش قرار بود برای تعیین سرنوشت این منطقه، همه‌پرسی برگزار شود. پس از تسلط پیشمرگ‌های کرد بر کرکوک، آقای بارزانی از شهر کرکوک دیدن کرد.
 
پیشتر خبرگزاری کردپرس گزارش کرده بود که بارزانی در ملاقات با یک مقام سازمان ملل خواستار کمک این سازمان برای برگزاری همه‌پرسی در مورد الحاق کرکوک به کردستان شده است.

در حال حاضر، نیروهای داعش بر بخش‌هایی از خاک عراق که اکثر ساکنان آنها را اعراب سنی تشکیل می‌دهند تسلط یافته و نیروهای دولت می‌کوشد این مناطق را باز پس بگیرد.
نظرات بینندگان