arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۳۹۴۳
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۶ - ۰۵ مرداد ۱۳۹۳

آیت الله هاشمی:تبعیض جنسیتی در اسلام معنا ندارد/ بعضی‌ها زن را متحجرانه محبوس در خانه می دانند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که نگاه افراط و تفریط مخل شخصیت زن است، گفت: بعضی ها شاید با نیت خوب، افکار ناقص خود را به اسلام تعمیم می دهند و متحجرانه زن را محبوس در خانه می دانند.


 آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در دیدار اعضای شورای مرکزی جمعیت پیروان حضرت زینب(س)،اسلام را دین رحمت توصیف کردو با بیان آیاتی از قرآن کریم که بر تساوی زن و مرد تکیه دارند، افزود: تبعیض جنسیتی در اسلام معنا ندارد و ملاک تقوا و توانایی های علمی و جسمی است.

وی ادامه داد: حضور حضرت زینب(س) در همه مراحل و مقاطع حماسه عاشورا، نشان می دهد که زن مسلمان می تواند در جامعه با حفظ موازین، حضوری فعال و مسوولانه داشته باشد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری ظلم تاریخی به زنان در موضوع ارث از زمین، به جلسه خویش با رهبری معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: بعد از گفت وگوی ما، موضوع در جلسه فقهی دفتر رهبری نیز مطرح و یک نفر مامور به بررسی شد و نتیجه آن قانونی شد که مجلس شورای اسلامی برای ارث زنان تصویب کرد.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اهمیت آشنایی زنان با ابعاد مختلف زندگانی حضرت زینب(س)، اضافه کرد: جمله معروف حضرت زینب(س) در عصر عاشورا و دلداری ایشان به امام عصر خویش، یعنی حضرت سجاد(ع) که اینجا بارگاه و زیارت گاه مردم در اعصار گوناگون خواهد شد، نشان از تدبّر و آینده نگری دختر امیرالمؤمنین(ع) دارد.

وی در توصیف حضرت زینب(س) افزود: زنی بزرگوار که با صبر و خطبه اش قیام عاشورا را جاودان کرد و مضجعش بارانداز روحی مناسب برای دوستداران اهل بیت(ع) است.** کارنامه سرافرازانه زن ایرانی

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش، افزایش حضور زنان در مسایل اجتماعی را دستاورد انقلاب اسلامی خواند و با اشاره به شرایط قبل از انقلاب، گفت: شرایط به گونه ای بود که خانواده های مذهبی کمتر به تحصیل دختران خود رغبت نشان می دادند و این نگاه، پس از پیروزی انقلاب کاملاً معکوس شد.

ایشان افزایش آمار تحصیلات زنان در مقاطع مختلف را مصداق بارز «ابنای زمانه بودن» و برنامه ریزی براساس تطور زمان خواند و گفت: زن ایرانی امروز در آموزش و پژوهش و حتی در مدیریت ها، کارنامه ای سرافرازانه دارد و اگر بعضی از قوانین دست و پاگیر نباشد، شاهد رشد حضور زنان در عرصه های مختلف خواهیم بود.

ایشان با تأکید بر اهمیت فرهنگ برای جامعه اسلامی و گستردگی معنای آن، گفت: این مقوله مهم نباید به مسایل سطحی محدود شود، چون یک مجموعه اساسی است که انسان را در مسیر کمال راهنمایی می کند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این نکته که «خلقیات اسلام با تطوّر زمان سازگار است»، افزود: اجتهاد، مکمل خاتمیت دین اسلام است تا مسلمانان همراه شرایط زمان زندگی کنند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تغییر وظایف زنان در مقاطع مختلف جامعه اسلامی و حتی انقلاب اسلامی را نمونه ای از حرکت براساس شرایط زمان خواند و گفت: در زمان جنگ زن ایرانی با حمایت های روحی و معنوی و بعضاً حضور در قرارگاه های پشتیبانی انجام وظیفه می کرد و پس از جنگ وظیفه اش کسب علم و دانش بود که به دستاوردهای خوبی نیز رسیدند و در صورت وجود خطر برای نظام آنان هم مشمول وجوب کفائی شرکت در جهاداند.

هاشمی رفسنجانی با تشریح وظایف زن، بر خانه داری آنان تاکید کرد و گفت: مثل روز روشن است که مادر تحصیل کرده و دانشگاهی ، در تربیت فرزندان و وظایف خانه داری نیز موفق تر است و خانه داری و تحصیل هیچ مغایرتی با هم ندارند.** تقدیر از مردم برای شرکت در راهپیمایی روز قدس

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم چنین در این دیدار از حضور مردم سراسر کشور ایران و مسلمانان جهان در روز قدس تقدیر و تشکر کرد و اظهار داشت: این حضور نشانه وفاداری آنان به آرمان های امام راحل و حمایت از مردم مظلوم، به ویژه زنان و کودکان بی گناه غزه بود.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۵
غیر قابل انتشار: ۱
نیکان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۵
3
45
درود بر شما آقای هاشمی بخاطر بیان مواضع مردم دارانه و بموقع .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۵
3
32
خدا هاشمی رو برای مردم نگه بدارد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۵
28
9
جناب آیت الله باشرایطی که من از جامعه امروز می بینم، نیاز زن در خانه برای تربیت فرزندان بسیار ارزشمند تر خواهد بود.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۶
0
0
در اسلام زن ارزش خاصي ندارد . لطفا اسلام را تحريف نكنيد . ممنون. اگر قرآن را بخوانيد متوجه ميشيد . آيه ٣٤ سوره نسا . نمي شود قرآن را آنطور كه مردم مي پسندند تفسير كرد ، كمي بايد از خدا ترسيد. يا حق.
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۶
0
0
ولی این تندورها که خود را مسلمون می نامند به خاطر یک تارموی بیرون مانده این خانمها می خواهند زمین و زمان را به هم بدوزند. آنها اسلام را فقط در حجاب خانمها می بینند و غیر و این کار آنهاست که ما را با حقوق بشر همیشه درگیر می کنه.
نظرات بینندگان