arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۵۱۳۵
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۶ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۳
دبیر مرجع ملی حقوق کودک:

تمامی موارد تعرض ناظم به دانش‌آموزان، به زور نبوده است!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دبیر مرجع ملی حقوق کودک ۱۶سال که پس از پیوستن مشروط ایران به پیمان نامه جهانی حقوق کودک، برای اجرای مفاد این پیمان نامه، در وزارت دادگستری تشکیل شده است، در بخشی از گفت و گوی خود با یک خبرگزاری تفسیر عجیب و پرابهامی از پرونده تعرض یک ناظم به چند دانش‌آموز ارائه کرده است.

مظفر الوندی دبیر مرجع ملی حقوق کودک در بخش‌هایی از گفت و گوی خود با خبرگزاری کار ایران، ایلنا به برخی چالش‌های موجود در حوزه کودکان مانند کودک آزاری و تعرض یک ناظم مدرسه به دانش آموزان پرداخته و از جمله گفته: من اعتقاد دارم که تمامی این موارد به زور نبوده و در برخی موارد گرایشی دو طرفه وجود داشته است.

الوندی در مورد یکی از موارد اخیر کودک آزاری که مربوط به تعرض یک ناظم به دانش آموزان مدرسه است، گفته: متاسفانه در هر مکانی که به صورت متمرکز از کودکان نگهداری می‌شود احتمال وقوع چنین اتفاقاتی نیز وجود دارد و این یک مساله جهانی است.میزان فراگیری این گونه موارد در کشور برای مامشخص نیست، اما برای پیش گیری از وقوع آزار‌های جنسی موارد مختلفی همچون نظارتهای درونی در مدراس، کنترل رفت و آمد‌ها و گزینش معلم می‌تواند موثر باشد.

وی ادامه داده: از نظر علمی نیز برخی اعتقاد دارند این کشش‌ها و گرایش‌ها به صورت دو طرفه در برخی مقاطع سنی وجود دارد. من هم معتقدم تمامی این موارد به زور نبوده و در برخی موارد این گرایش، دو طرفه بوده است. بنابراین باید زمینه این گونه گرایش‌ها از بین برود؛ فضاهای مجازی و ماهواره بر روی کودکان تاثیر می‌گذارند؛ و به نظر می‌آید که کارهای فرهنگی و آموزش می‌تواند موثر‌تر از اقدامات قضایی در این زمینه باشد.

شایان توجه است که حدود سه ماه پیش والدین ۲ دانش‌آموز یک دبستان پسرانه در شهرک دانشگاه تهران به دادگاه کیفری مراجعه و از ناظم مدرسه پسرشان شکایت کردند. آنها در شکایتشان گفتند متوجه شده‌اند که ناظم مدرسه، پسرشان را آزار و اذیت جنسی داده است. بعد از آن معاون این مدرسه بازداشت شد و پرونده در شعبه ۷۹ دادگاه کیفری تهران در جریان است.

پیش از این حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش‌ و پرورش در باره روند رسیدگی به این پرونده ضمن تائید ضمنی تعرض به حداقل شش دانش‌آموز در گفت و گو با روزنامه شهروند گفته بود: «حس من این است که رسانه‌ای شدن این اتفاقات، ضربه‌ای که به جامعه می‌زند به مراتب بیشتر از نکته‌های مثبت آن است. ببینید، یک موقع هست همین یکی دو مورد که مثلا الان در تهران داریم در یک شهر شده ۲۰ یا ۳۰ مورد، در این صورت من حرف شما را قبول دارم ولی در تهران بزرگ در طول یک سال، یکی دو مورد اتفاق افتاده و این قابل رسانه‌ای کردن نیست.»

منبع: تابناک
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۳۸
غیر قابل انتشار: ۰
حبیب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
2
67
با سلام. به نظر می رسد که این مسئول متوجه عوق فاجعه نیستند و می بایستی بدانند که بیشتر فجایع ناشی از مخفی کاری است. چرا ایشان فکر می کنند عمل زشت یک نفر لطمه به سایرین می زند. عمل زشت هر شخص ناشی از عوامل درونی و برونی است که می بایستی شناسایی و اصلاح شوند و این کار میسر نخواهد شد مگر با شفاف سازی و راستگویی.
روان شناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
1
117
برادر الوندی، اولا کودک دبستانی در چه مرحله ای از رشد روانی - جنسی است، و اصولا چه شناختی از موضوع ارتباط جنسی دارد؟ ثانیا یک کودک در این سن در برابر مراجع قدرت ( ناظم یا معلم) چگونه میتواند در برابر خواسته ی آنان دست به انتخاب بزند و توان جسمی و روانی نافرمانی یا مقاومت دارد؟ براستی شما با این سطح فکر ، بعنوان دبیر مرجع ملی حقوق کودک ،چگونه میتوانید مدافع حقوق کودکان باشید؟؟؟؟!!!!!
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
0
8
ما رو باش وقتی دبیر مرجع ملی حقوق کودک ۱۶سال اینطوری صحبت کنه چه انتظاری افراد معمولی داشت
ماندانا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
0
0
چه خوب بود افراد مورد نياز اموزش و پرورش از دانشگاه تربيت معلم كه به شغل معلمي عشق مي ورزيدند انتخاب مي شدند و اين امر باعث مي شد ميزان كارايي مدارس چند برابر افزايش يابد .
نظرات بینندگان