arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۵۲۹۶
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۶ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۳

قانون فرزند خواندگی اجرا می شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت : با اجرای قانون فرزندخواندگی ۳۵ درصد از فرزندان به خانواده های واجد شرایط واگذار می شود.

همایون هاشمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر با اشاره به اینکه این قانون سال گذشته با دستور رئیس جمهور به سازمان بهزیستی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد، افزود: دستورالعمل این قانون در کمیته های تخصصی شکل گرفت و هم اکنون به صورت صد درصدی آماده اجراست.

وی با اشاره به اینکه این قانون از شهریور امسال اجرایی خواهد شد، گفت: با اجرای این قانون بسیاری از خانواده های واجد شرایط می توانند به راحتی فرزندی داشته باشند.

رئیس سازمان بهزیستی سرعت، شفافیت، تسهیل شرایط ، اصولی بودن نحوه واگذاری و کوتاه بودن زمان را از نکات قابل توجه در قانون فرزند خواندگی برشمرد و افزود: در این قانون مدل های جدیدی برای واگذاری نظیر امین موقت، فرزندخواندگی موقت و دائم لحاظ شده است.

هاشمی با اشاره به اینکه خانواده پذیری از جمله ارکان توانمندسازی جامعه هدف سازمان بهزیستی است، گفت: با اجرای این قانون، بسیاری از فرزندان بهزیستی که به دلیلی ناچیز و ساده نمی توانستند فرزند خوانده شوند به آغوش خانواده ها هدیه می شوند.

10 میلیون نفر نیازمند خدمات مناسب سازی سطح شهر

هاشمی با اشاره به وجود افراد سالمند ، کودکان و زنان باردار در استفاده از اماکن و فضاهای عموی سطح شهر گفت : باید بسترهای مناسب با همکاری همه سازمان ها فراهم شود .

وی با اشاره به اینکه کمتر از 30درصد فضاهای اداری و دولتی مناسب سازی شده است گفت : رشد جمعیت سالمندی در سالهای اینده نیاز به این بخش را بیشتر از پیش می کند

هاشمی با اشاره به اینکه دبیرخانه ستاد مناسب سازی معابر برای معلولان و جانبازان براساس قانون در سازمان بهزیستی تشکیل شده است افزود: شعار امسال سازمان ملل  این است که موانع را بشکنیم و درها راباز کنیم.

وی با اشاره به 45هزار دانشجوی این سازمان که بیش از نصف این جمعیت معلول هستند افزود: باید برای نهادینه شدن این نیاز فرهنگ سازی شود .

وی نقش وزارت کشور و استانداران در مناسب سازی فضای شهری را مهم و ضروری خواند و افزود: باید الزامات در سطح استانها ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه باید به مناسب سازی به صورت تخصصی توجه کرد افزود: سازمان بهزیستی ،وزارت کشور ، وزات راه و صداو سیما از جمله سازمانهایی هستند که وظایف اصلی در این خصوص را ایفا می کنند.

وی با اشاره به اینکه باید نگاه به معلولیت عوض شود افزود: فرهنگ سازی نقش موثری در توجه به این قشر دارد.

هاشمی گفت : دراین نشست 10بنداز ائین نامه اجرایی ماده 2قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مطرح شد که مورد بررسی اعضای جلسه قرار گرفت.

وی گفت : بخش از این بندها مورد تصویب قرارگرفت و بخش دیگری نیز برای بررسی هرچه بیشتر به جلسات بعدی موکول شد.
نظرات بینندگان