arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۵۵۴۱
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۶ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۳

جولان طلای ایتالیایی در بازار

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
با پایان یافتن ماه رمضان، بازار طلا با رونق خرید و فروش همراه شده و معاملات این بازار پس از دو ماه رکود جانی تازه به خود گرفته، این در حالی است که گشتی در بازارهای طلا در تهران حاکی از جولان انواع طلا موسوم به ایتالیایی است.

به گزارش خبرنگار مهر، طی روزهای اخیر بازار طلا رونق یافته و معاملات این بازار پس از دو ماه رکود جانی تازه به خود گرفته اما گشت و گذاری در بازارهای طلا حاکی از این است که انواع طلا موسوم به ایتالیایی بازار طلا را قبضه کرده است.

طلای به اصطلاح ایتالیایی مشتریان زیادی دارد و با توجه به زیبایی و ظرافتی که در ساخت آن به کار رفته است، جذابیت بیشتری برای مشتریان به همراه دارد. در حالی مصنوعات طلای ایتالیایی و حتی هندی در بازار به وفور وجود دارد که براساس بخشنامه مربوطه واردات طلای خارجی به کشور ممنوع است و قاچاق محسوب می شود.

البته ناگفته نماند که بخشی از این طلاها که به اسم ایتالیایی هستند، در اصل در بازار داخلی کشورمان تولید شده اند و بخش دیگری نیز خارجی هستند و با توجه به سودهای بالای آن توسط برخی ها به صورت قاچاق وارد کشور می شود و در بازار طلا به فروش می رسند.

نکته دیگر اینکه بین طلای ساخت داخل با طلای خارجی در برخی کشورها تفاوت هایی در عیار است و فروشندگان این طلاها، طلا با عیار پائین را به اسم طلای 18 عیار به مشتریان با قیمت های بالا می فروشند و در زمان خرید از مشتری نیز با قیمت های بسیار کمتر آن را می خرند.

از سوی دیگر زمانی که مشتری طلای موسوم به ایتالیایی را از طلا فروش خریداری می کنند، اجرت ساخت بالایی از سوی طلا فروش برای آن در نظر گرفته می شود؛ این حالت برای طلاهای هندی بیشتر نمود دارد و در زمان فروش آن توسط مشتری با کمترین قیمت به فروش می رسد.

طی سال‌های اخیر وضعیت تولید طلا در کشور چندان مطلوب نبوده است و با وجود آزاد بودن صادرات طلا به دلیل تحریم هایی که وجود دارد و وضعیت واحدهای تولیدی این کار صورت نگرفته است، این درحالی است که طلای ایرانی با توجه به عیاری که معمولا برای آن در نظر گرفته می شود از کیفیت بالاتری نسبت به طلای خارجی در بسیاری از کشورها برخودار است.

البته برخی طلا فروشان مطرح می کنند که این طلاها ایتالیایی اصل نیستند و به دلیل زیبایی که دارند و دقتی که در ساخت آنها صورت گرفته است، ایتالیایی نامیده می شوند، اما برخی دیگری مدعی هستند که این طلاها ایتالیایی اصل است.

براساس دستورات اتحادیه طلا و جواهر، فروش طلای خارجی در بازار ممنوع است. رئیس اتحادیه طلا وجواهر مطرح کرده است که اگر طلایی ایرانی باشد می توان از لوگوهای حک شده در داخل آن این موضوع را متوجه شد و  اگر طلا فاقد این لوگو باشد در کارگاه های دارای تائیدیه اتحادیه تولید نشده است.
نظرات بینندگان