arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۵۹۳۰
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۰ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۳

کلینتون سیاست اوباما را دلیل ظهور گروههای تکفیری دانست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابق و نامزد احتمالی ریاست جمهوری آمریکا ، ظهور گروههای تروریستی در عراق و سوریه را ناشی از شکست سیاست های آمریکا در دوره باراک اوباما دانست.
 
به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، کلینتون در گفت وگو با نشریه ˈآتلانتیکˈ ، بطور خاص از سیاست اوباما برای در حاشیه ماندن در جنگ سوریه به عنوان یکی از عوامل گشوده شدن راه برای گروه تروریستی تندروی داعش نام برد.
 
وی افزود: کوتاهی آمریکا در ایجاد یک نیروی جنگی معتبر علیه بشار اسد ، یک خلاء بزرگ بر جا گذاشت و جهادیون (تروریست های تکفیری) اکنون این خلاء را پر کرده اند.
 
کلینتون که در دوره اول ریاست جمهوری اوباما وزیر امور خارجه آمریکا بود، یکی از طرفداران مسلح ساختن شورشیان سوریه بود که در این زمینه موفقیتی به دست نیاورد.
 
بر اساس این گزارش ، مصاحبه با کلینتون پیش از تصمیم روز پنجشنبه اوباما برای اجرای حملات هوایی محدود علیه داعش در عراق ، انجام شده است.
 
کلینتون در گفت و گو با آتلانتیک گفت که اوباما فاقد یک راهبرد مشخص برای برخورد با تهدید گروههای تروریستی افراطی است.
 
وزیر خارجه سابق آمریکا افزود: آمریکا باید یک راهبرد فراگیر برای رویارویی با افراط گرایی ایجاد کند ؛ و این موضوع را به نبرد طولانی آمریکا علیه کمونیسم تحت رهبری شوروی تشبیه کرد.
 
وی گفت: یکی از دلایلی که مرا از رویدادهای خاورمیانه نگران می کند، ظرفیت سرایت این ناآرامی ها و تاثیرگذاری آنها بر اروپا و آمریکا است.
 
بر اساس این گزارش ، این اظهارات کلینتون که ظاهرا تلاشی است برای فاصله گرفتن او از اوباما، شبیه انتقادهای جمهوریخواهان است که اوباما را متهم می کنند نتوانسته رهبری شایسته آمریکا را در عراق و سوریه و اوکراین نشان دهد و ایجاد یک خلاء قدرت را در این مناطق ممکن ساخته است.
نظرات بینندگان