arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۶۱۲۱
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۳ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۳

وزیر راه: هواپیمای سقوط کرده ایرانی - اوکراینی بوده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پس از گذشت سه روز از سقوط هواپیمای هسا و کشته شدن 39 سرنشین آن، وزیر راه و شهرسازی رسما به ایرانی بودن هواپیمای سقوط کرده اعتراف کرد.

صبح روز یکشنبه یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت هسا با 48 سرنشین در حوالی فرودگاه مهر‌آباد تهران سقوط کرد و در حالی که مسئولان در نخستین ساعات اولیه سانحه و اطلاع‌رسانی‌هایشان، هواپیمای سقوط کرده را از نوع ایران 140 معرفی کردند، چند ساعت بعد نوع هواپیما به آنتونوف اوکراین تغییر کرد و ملیت این حقیقی این هواپیما در ابهام قرار گرفت.

تا اینکه امروز عباس آخوندی در حاشیه نشست سیاست‌های خروج از رکود رسما اعلام کرد " هواپیمای سقوط کرده ایرانی - اوکراینی بوده است".

به این ترتیب با توجه به این که هواپیماهای آنتونوف ساخت اوکراین بوده و ایران هیچ گونه مشارکتی در ساخت و طراحی آن نداشته، می توان گفت هواپیمایی که صبح روز یکشنبه سقوط کرده از نوع ایران 140 و ساخته شرکت هسا بوده که البته شبه‌روس و طراحی شده بر اساس هواپیمای آنتونوف اوکراینی بوده که چند سال پیش با مشارکت آنها توسط هسا طراحی و ساخته شده است.

هواپیمایی که از مدل آن شش فروند تولید شده که طبق اعلام معاون وزیر راه چهار فروند آن به دلیل محدودیت‌های اقتصادی و نبود قطعه زمین گیرند و دو فروند دیگر نیز سقوط کرده‌اند.

وزیر راه و شهرسازی که اعلام علت سقوط هواپیمای هسا را در آینده نزدیک وعده داده است، اعلام دلایل این حادثه را به گزارش نهایی کمیسیون بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری منوط کرده است.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان