arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۶۳۳۳
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۸ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۳

تازه‌ترین آمار از مبتلایان به سرطان سینه در کشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بررسی ها نشان می دهد که زنان صد برابر مردان بیشتر به مبتلا به سرطان پستان می‌شوند و این در حالی است که این نوع سرطان در مردان، صد برابر کشنده تر است.

به گزارش مهر، علی منصوری پزشک عمومی و آموزش دهنده روش های معاینه فردی برای تشخیص سرطان پستان به زنان، در نشست خبری طرح کمپین بین المللی روبان صورتی در ایران که مختص اطلاع رسانی درباره سرطان پستان است، گفت: از هر هفت تا هشت خانم یک نفر دچار ریسک بالای ابتلا به سرطان پستان است، که بسیار خطرناک و کشنده است اگر به موقع و سریع تشخیص داده نشود.

وی افزود: سرطان پستان صرف نظر از مشکلات اقتصادی و عاطفی می تواند یک خانواده را درگیر خود کند. بر این اساس سرطان پستان در خانمها صد برابر آقایان شایعتر است ولی سرطان سینه در آقایان صدبرابر کشنده تر است و خبر خوب آن است که اگر خانمی بتواند ابتلا به این سرطان در وی زود تشخیص داده شود درمان کامل آن انجام شدنی است.

عضو کمپین بین المللی روبان صورتی در ایران به علائم بیماری سرطان پستان در خانم ها اشاره کرد و گفت: مشاهده علائم در بهترین حالت برعهده فرد است. که ساده ترین روش آن است که افراد در مقابل آینه ظاهر خود را مشاهده کنند تا متوجه اختلاف سینه و یا پستان شوند البته این مسئله را باید در نظر بگیرند که سینه چپ به دلیل خونرسانی بیشتر همیشه از سینه راست بزرگتر است ولی علائم مهمی در این رابطه در باره سرطان پستان مربوط به تغییر رنگ، کشیدگی، تورم و فرورفتگی در ضایعه پستان، شکل پرتغالی گرفتن، برجستگی، پوسته پوسته شدن، خارش و موارد دیگر را در برمی گیرد البته خانم ها باید این مسئله را نیز به یاد داشته باشند که برخی مواقع توده هایی در پستان آنان دیده می شود که مربوط به این بیماری نیست و جدیدا نیز عنوان شده است که این توده را نباید بیماری عنوان کرد. در این رابطه باید با ترشح های بی رنگ نیز توجه داشت و در مجموع هر خانم 40 سال به بالا حداقل یک یا دوبار برای معاینه اقدام کند و خانم های 50 ساله نیز هر سال یک بار جهت معاینه برای جلوگیری از سرطان پستان اقدام کنند.

منصوری به ضرورت پیگیری و فرهنگ سازی برای جلوگیری از سرطان پستان تأکید کرد و افزود: متأسفانه به دلیل آلودگی های محیطی و غذایی سن سرطان پستان در خانم​های کشورمان پنج تا 10 سال از میانگین جهانی پایین تر است و از عوامل مهم این بیماری نیز می توان به سابقه فامیلی وجود برخی ژن ها عدم ورزش کم تحرکی و اضافه وزن اشاره کرد. همچنین سن بالا نیز می تواند در ریسک ابتلا به این بیماری تأثیرگذار باشد.

وی با توصیه به مصرف میوه جات و سبزیجات برای جلوگیری از این بیماری، گفت: متأسفانه در کشور هم اکنون 70 هزار نفر مبتلا به بیماری سرطان پستان هستند و هر سال نیز هفت هزار مبتلای جدید یعنی خانم ها به بیماری سرطان پستان مبتلا می شوند.

عضو کمپین بین المللی روبان صورتی در ایران با اشاره به روش های متعدد برای بررسی سرطان پستان از جمله رادیولوژی، ماموگرافی، سونوگرافی، نمونه برداری و در نهایت MRI، افزود: دو روش جراحی نیز برای درمان سرطان پستان وجود دارد که در نهایت با شیمی درمانی و رادیو تراپی ادامه پیدا می کند که این روشها به دلیل آنکه ارزان نیستند می توانند مشکلات اقتصادی برای خانواده ها ایجاد کنند بنابراین بهترین راه تشخیص زودرس این بیماری است.

وی گفت: در آمریکا غربالگری این بیماری جواب نداده است، بلکه آموزش، اطلاع رسانی، ایجاد آگاهی و نگرش صحیح برای بیماری سرطان پستان بسیار تأثیرگذار بوده است تا خانم ها بتوانند در مرحله نخست خودشان به تست و معاینه خود اقدام کنند و در صورت هر نوع تغییر و وجود توده مشکوک به متخصص زنان یا جراحان عمومی و سرطان مراجعه کنند.

منصوری افزود: مصرف سبزیجات و شیر زایمان ورزش کردن عدم اضافه وزن و اصلاح سبک زندگی بسیار می تواند در کاهش سرطان پستان تأثیرگذار باشد و در صورت تشخیص زودرس در مراحل اول درمان این بیماری به طور کامل انجام می شود ولی در مراحل بعدی هزینه های سنگین درمانی برای بیمار ایجاد می شود و در نهایت اگر زود تشخیص داده نشود این بیماری باعث مرگ افراد می شود ولی در نهایت خانم ها باید از این بیماری واهمه نداشته باشند و برای تشخیص زودرس اقدام کنند.
نظرات بینندگان