arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۶۳۶۱
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۲۱ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۳

هنیه: تسلیم فشارها نمی‌شویم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سخنرانی معاون رئیس دفتر سیاسی حماس درباره تحولات غزه گفت که رسیدن به آتش بس دائم باید با پایان کامل تحریم و محاصره غزه توام باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری القسام؛ اسماعیل هنیه معاون رئیس دفتر سیاسی مقاومت اسلامی حماس در خصوص آتش بس بین مقاومت فلسطینی و رژیم صهیونیستی و آخرین نتایج مربوط به مذاکرات هیئت فلسطینی با هیئت اسرائیلی که به صورت غیرمستقیم با حضور میانجیگر مصری در قاهره دنبال می شود ، سخنرانی خواهد کرد.

معاون رئیس دفتر سیاسی حماس گفت: رسیدن به آتش بس دائم باید با پایان کامل تحریم و محاصره غزه توام باشد.

وی افزود: ما از هیئت فلسطینی خود در قاهره حمایت و پشتیبانی می‌کنیم و اطمینان داریم هرگز تحت فشار تسلیم نمی‌شوند.

هنیه ادامه داد: جانفشانی‌های ملت فلسطین به هیچ مذاکره کننده‌ای اجازه نمی‌دهد خون ملت غزه را پایمال کند.

لحظاتی پیش اعلام شد که مصر رسما به هیئت فلسطینی پیشنهاد تمدید آتش بس 72 ساعته داده است.

پیش از این در طول کمتر از یک هفته دو بار آتش بس 72 ساعته در نوار غزه برقرار شد که بارها از سوی اسرائیل این آتش بس نقض شد.

آتش بس 72 ساعته امشب ساعت 24 به وقت محلی به پایان می رسد. گروههای فلسطینی اعلام کردند که پیشنهاد جدید مصر برای برقراری آتش بس را با دیدی مثبت بررسی می کنند.

به گفته یک عضو هیأت فلسطینی، مذاکرات بر سر سازوکار اجرای توافقنامه متمرکز است و قرار شد که بحث درباره فرودگاه و بندر به مذاکرات نهایی با اسرائیل پس از اعلام برقراری آتش‌بس در غزه، موکول شود.

شروط مقاومت که اسرائیل پذیرفته است

به‌گفته این منبع، اسرائیل با مسئله بازگشایی گذرگاه‌ها و ارسال کمکها از طریق این گذرگاه‌ها به نوار غزه موافقت کرده اما بازسازی غزه را به پیشرفت در موضوع امنیت و وجود تشکیلات خودگردان فلسطین در غزه مرتبط کرده است.

بر اساس این گزارش، طرف اسرائیلی همچنین با ارسال کمک های مالی به غزه از طریق تشکیلات خودگردان جهت پرداخت حقوق کارکنان غزه و یا صندوق وابسته به سازمان ملل موافقت کرده است.

به‌گفته این منبع، در خصوص نوار مرزی نیز اسرائیل با مساحت 300 متر و در رابطه با صید ماهی نیز طرف اسرائیلی با صید ماهی در مساحت 6مایلی موافقت کرده است و قرار است این مساحت در مذاکرات با تشکیلات خودگردان افزایش یابد.

طرف اسرائیلی همچنین موافقت کرد که گذرگاه رفح بازگشایی شود و نیروهای گارد ریاست تشکیلات خودگردان و دولت توافق ملی در آن حضور یابند و همچنین تردد افراد از طریق گذرگاه ایرز تسهیل شود.

بر پایه این گزارش، اسرائیل همچنین به‌زودی اسرای فلسطینی مرحله چهارم را مطابق با توافقات قبلی با تشکیلات خودگردان آزاد می‌کند اما طرف اسرائیلی آزادی اسرایی را که در جریان تبادل شالیت آزاد و بار دیگر در دوره اخیر به اسارت درآمده‌اند، به موضوع آزادسازی اجساد 2 نظامی این رژیم در غزه مرتبط کرده است.
نظرات بینندگان