arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۶۵۰۳
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۲۱ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۳

پادرمیانی حزب الدعوه میان مالکی و عبادی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روز چهارشنبه در بغداد گفته شد که حزب الدعوه اسلامی، شاخه عراق، قصد دارد میان نوری المالکی نخست وزیر فعلی و حیدر العبادی نخست وزیر مکلف به تشکیل کابینه، پا درمیانی کند.

به گزارش ایرنا، یک منبع عالی و نزدیک به رهبری حزب الدعوه گفت که خضیر الخزاعی رهبری این حزب تصمیم دارد کار میانجیگری را برای حل و فصل اختلافات میان این دو سیاستمدار عراقی شروع کند.

سایت خبری المدی پرس عراق گزارش داد، وی برای حل اختلافات بر سر نامزدی پست نخست وزیری که به درون حزب کشیده شد و نیز تشکیل هرچه سریعتر کابینه تلاش خود را آغاز خواهد کرد و تا حصول نتیجه ادامه خواهد داد.

حیدر العبادی از رهبران حزب الدعوه اسلامی است که نوری المالکی نیز از اعضای برجسته آن محسوب می شود. مجادلات در درون حزب الدعوه از هنگامی تشدید شد که العبادی برای تشکیل کابینه در روز دوشنبه این هفته حکمی از فواد معصوم رییس جمهوری عراق دریافت کرد و مکلف شد کابینه را تشکیل دهد.

حزب الدعوه و ائتلاف دولت قانون در همان روز بعد از یک نشست طی بیانیه ای اعلام کردند که این تصمیم را به رسمیت نمی شناسند و العبادی را نماینده حزب الدعوه برای تشکیل دولت نمی دانند.

نوری المالکی اما همچنان اعتقاد دارد که با توجه به اکثریت کرسی های پارلمانی که دراختیار دارد، برای تشکیل دولت محق است و پای آرای مردم خواهد ایستاد.

وی اعلام کرده که موضوع را در محاکم پیگیری کرده و از رییس جمهوری نیز شکایت خواهد کرد.

ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی، در انتخابات خرداد ماه امسال توانست بیش از 90 کرسی پارلمانی را به دست آورد.

به نظر می رسد حزب الدعوه، با توجه به حمایت مراجع، نهادهای بین المللی و استقبال گسترده احزاب و جریانهای داخلی و دولتهای خارجی از نامزدی العبادی برای پست نخست وزیری از یک سو و جلوگیری از تشتت و اختلافات بویژه در کشاکش بحران امنیتی اخیر، تصمیم گرفته است به ماجرا فیصله دهد.
نظرات بینندگان