arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۶۵۹۴
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۶ - ۲۴ مرداد ۱۳۹۳

واکنش‌ها به کناره‌گیری نوری المالکی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
 کنار گیری نوری المالکی به نفع حیدر العبادی واکنش هایی در داخل و خارج از عراق به دنبال داشته است.

به گزارش تسنیم به نقل از شبکه السومریه، جان کری وزیر خارجه آمریکا در واکنش به کناره گیری نوری المالکی از قدرت اعلام کرد: ما از این تصمیم مهم و شرافتمندانه نوری المالکی در حمایت از حیدر العبادی نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه تمجید می کنیم و این تصمیم زمینه را برای انتقال تاریخی و مسالمت ‌آمیز قدرت در عراق فراهم می آورد.

کاخ سفید نیز از تصمیم روز پنجشنبه نوری مالکی مبنی بر کناره‌گیری از پست نخست‌وزیری در عراق و حمایت از جانشین خود «حیدر العبادی» استقبال و این تصمیم را «گام مهم دیگر رو به جلو در جهت اتحاد» کشوری ارزیابی کرد که با تهدید گروه‌های تروریستی مواجه شده است.

«سوزان رایس» مشاور امنیت ملی «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «کناره‌گیری مالکی گامی مهم و رو به جلو است و ما از این تصمیم استقبال می‌کنیم و امیدوار هستیم این اقدام، عراق را به مسیر دیگری سوق دهد و ملت این کشور را در رویارویی با تهدید گروه (تروریستی) داعش متحد و یکپاچه سازد.»

رایس همچنین از حمایت‌های «همه کشورهای جهان» از انتصاب «حیدر العبادی» نخست‌وزیر جدید عراق استقبال کرد.

«بان کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل متحد از تصمیم نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق مبنی بر کناره‌گیری و نیز تعهد وی به حمایت از «حیدر العبادی» جانشین خود استقبال کرد.

در بیانیه دفتر دبیرکل سازمان ملل بر ضرورت تسریع در تشکیل دولت فراگیر در عراق تاکید شده و آمده است: « بان امیدوار است یک دولت جامع و فراگیر در عراق به زودی تشکیل شود.»

«نیکلای ملادینف» نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور عراق نیز اعلام کرد: تصمیم آقای مالکی در هموار کردن تشکیل دولت جدید و تسریع در این روند، گواه بر پایبندی به روند دموکراسی و قانون اساسی و کهنه کاری است. این تصمیم در انتقال مسالمت آمیز قدرت در کشوری که از خونریزی و خشونت رنج می برد نقش به سزایی دارد.وی از همه گروه های سیاسی در پارلمان و ملت عراق خواست که در راستای وحدت کشور و مقابله با چالش هایی مانند ترویسم، طایفه گری و دودستگی حرکت کنند.

ملادنیف افزود: از نوری المالکی به خاطر حمایت مستمر از سازمان ملل در طول سال های گذشته قدردانی می کنم.

«عبد الحسین الموسوی» عضو حزب فضیلت عراق گفت: گروه های سیاسی باید از توافق به وجود آمده کنونی برای حل همه مشکلات میان آنها نهایت استفاده را ببرند و تجارب تلخ گذشته که عراق را به وضعیت کنونی گرفتار کرده است پرهیز کنند.

وی افزود: همه باید به دنبال موفقیت روند سیاسی باشند.گفتگو باید در سرلوحه امور قرار گیرد و از محوربندهای سیاسی باید پرهیز شود زیرا به زیان عراق است.

در همین حال «احمد جمال» سخنگوی جریان اصلاح ملی به رهبری ابراهیم الجعفری نیز تصمیم نوری المالکی در کناره گیری به نفع حیدر العبادی را گامی در مسیر هموار کردن تشکیل کابینه آینده توصیف کرد و آن را تصمیمی شجاعانه خواند.
نظرات بینندگان