arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۶۸۷۷
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۲ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۳

توصیه سه چهره ماندگار به مجلس: علم و سیاست را قاطی نکنید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر نصرالله پورجوادی و دکتر کریم مجتهدی از چهره‌های ماندگار کشور و اساتید برجسته کشور در رشته فلسفه و عرفان از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستند که در استیضاح وزیرعلوم تعجیل نکنند.

دکتر غلامرضا اعوانی، فیلسوف ایرانی و چهره ماندگار سال 82 گفت: هر زمانی که علم تحت تاثیر سیاست و تصمیم گیری های سیاسی قرار گرفته بیشترین ضربه ها را خورده است.

وی افزود: علم و سیاست کاملا دو مقوله تفکیک شده است و هر وقت سیاست و سیاسی کاری به علم می چسبد علم مورد لطمه واقع می شود.

اعوانی با اشاره به اینکه در گذشته شماری از اساتید بسیار عالی دانشگاه ها تنها به دلایل مسائل سیاسی کنار گذاشته شدند، گفت: نباید اساتید را بر اساس مسائل سیاسی ارزیابی کرد بلکه باید معیارهای علمی در این ارزیابی ها حرف اول و آخر را بزند.

چهره ماندگار سال 82 همچنین با اشاره به جایزه نوبل جهانی که مریم میرزا خانی به تازگی دریافت کرده است، تاکید کرد: ما صدها نفر از این دانشجویان داریم که با همین کارها آنها را از دست می دهیم و باعث رفتن آنها از کشور می شویم، چرا نباید بگذاریم آنها در کشور خود رشد کنند و در همین جا مفید واقع شوند.

به گفته اعوانی، بسیاری از دانشجویان خودشان استعدادهای بی نظیری بودند که می توانستند در ایران بمانند ولی درگیر این مسائل شدند.

اعوانی افزود: ایران یک کشور فرهنگی است و متاسفانه جامعه آموزش عالی این کشور به جای اینکه درخیلی از مسائل علمی جلوتر از کشورهای دیگر باشد درگیر مسائل دیگر شده و بخشی از استعدادهای شگرف و جوانان نخبه خود را از دست داده است.

به گفته این چهره فرهیخته کشور، فرجی دانا وزیری مدبر و کاردان است که اگر اجازه کار کردن به او بدهند یکی از بهترین وزرا با بهترین عملکردها خواهد بود در صورتی که این اختیار از او گرفته شده است.

وی در توضیح گفته خود افزود: هر کسی را که چهار بار به مجلس ببرند و سوال و جواب کنند قطعا در کارکرد و سیستم مدیریتش اخلال ایجاد خواهد شد. بنابراین وقتی چهار بار فرجی دانا را برای این کار به مجلس احضار کرده اند نباید تصور کنند قدرت تصمیم گیری و اختیار به او داده اند.

دخالت مجلس در آموزش عالی ، ناصحیح است

دکتر نصرالله پورجوادی چهره ماندگار در حوزه عرفان و عضو شورای انقلاب فرهنگی نیز با انتقاد از استیضاح فرجی‌دانا گفت:‌ دخالت مجلس در آموزش عالی و به طور کلی وزارت علوم را کاری ناصحیح می دانم زیرا وزارت علوم با وزارتخانه‌های دیگر مثل وزارت پست و تلگراف، وزارت کار و وزارت کشور فرق دارد و نمی تواند اینگونه به دست مجلس اداره شود.

وی با انتقاد از کم بودن شمار شخصیت‌های دانشگاهی که در مجلس حضور دارند، افزود: سیاسی کردن دانشگاه‌ها همیشه مهمترین خطری بوده که ارتقای دانشگاه‌ها را تهدید می‌کرد و می توان گفت بزرگ ترین لطمه ای که در مقاطعی دانشگاه ها پس از انقلاب خوردند به دلایل سیاسی شدن آموزش عالی بود.

این چهره ماندگار همچنین گفت: تاکنون هر جایی که مجلس به امور دانشگاهی و آموزش عالی ورود کرده است لطمات بزرگی به این ارگان وارد کرده، از سهمیه بندی دانشجویان بگیرید تا تصمیمات دیگری که در شورای عالی انقلاب فرهنگی با آنها مخالفت کرده ایم.

به گفته دکتر پورجوادی دانشگاه ها باید استقلال داشته باشند و سیاسی کردن دانشگاه ها به ضرر وزارت آموزش عالی تمام خواهد شد.

این چهره فرهیخته همچنین گفت: به عنوان فردی که 50 سال در فضای آموزش عالی خدمت کرده ام معتقد هستم با توجه به اینکه در دوره قبل لطمات زیادی به دانشگاه ها وارد شد حال که آقای روحانی سعی دارد به سیستم خود لطمات وارده را جبران کند، چوب لای چرخش نگذاریم و اجازه بدهیم کار خود را پیش ببرد.

در استیضاح وزیرعلوم تعجیل نکنید

دکتر کریم مجتهدی استاد فلسفه دانشگاه تهران و چهره ماندگار در حوزه فلسفه نیز خطاب به نمایندگان مجلس گفت:‌ در استیضاح وزیرعلوم تعجیل نکنید.

وی افزود:‌ من سوابق کار و جزییات آقای فرجی دانا را نمی‌دانم، پس مشخصا درباره این فرد صحبت نمی کنم اما به طور کلی می خواهم بگویم بدون اندیشیدن، تدبیر و تحقیق نمی شود یک وزیر را در فرصت کمی که بر سر کار آمده مورد استیضاح قرار داد.

این چهره ماندگار در حوزه فلسفه همچنین گفت: بدون کار و رجوع به کارهای قبلی که یک وزیر انجام داده و فرصت کمی که کار کرده، نمی توان او را مورد بازخواست قرار داد و نقد کرد.

دکتر مجتهدی همچنین اظهار کرد: من تاکید می کنم و تنها در مورد شخص وزیر علوم صحبت نمی کنم بلکه فقط به نمایندگان مجلس توصیه می‌کنم که از عجول بودن بپرهیزید و به طور ناگهانی یک نفر را مورد استیضاح قرار ندهید.

این استاد فلسفه تاکید کرد: شاید هم پشت این تصمیم تدبیری باشد که من نمی دانم ولی این را با صداقت می گویم که هرگز کسی را در فرصت کم قضاوت نکنید و بگذارید برای کاری که می خواهید بکنید مطمئن شوید.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان