arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۶۹۷۳
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۰۹ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۳

جنگ غزه و شرایط جدید منطقه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 پس لرزه های شکست مفتضحانه رژیم صهیونیستی در جنگ غزه ادامه دارد و در تازه ترین مورد، دیروز هزاران اسرائیلی در تل آویو به خیابانها آمدند و وعده های توخالی نتانیاهو در به راه انداختن این جنگ را محکوم کردند.
 

تظاهر کنندگان اسرائیلی، گفتند نتانیاهو و دارودسته وی ما را فریب داده اند زیرا که هیچ یک از اهداف جنگ غزه محقق نشده است.

تظاهر کنندگان که رسانه های صهیونیستی شمار آنها را بیش از 10 هزار نفر اعلام کرده اند، در اعتراض به ناتوانی رژیم صهیونیستی در جلوگیری از ادامه حملات موشکی حماس علیه این رژیم شعار دادند.

نتانیاهو در آغاز یورش به غزه، وعده قطعی داده بود که ذخایر موشکی حماس را به طور کلی از بین خواهد برد و تونلهای مخفی را که به ادعای رژیم صهیونیستی، حماس از آنها برای انتقال سلاح استفاده می کند نابود می کند که هیچ یک از این وعده ها تحقق نیافت.

هفته گذشته نیز فرمانده نیروی هوایی رژیم صهیونیستی برکنار شد. منابع صهیونیستی، علت این برکناری را ناکامی نیروی هوایی این رژیم در برآورده ساختن وظایف محوله از جمله از کار انداختن توان موشکی مبارزان فلسطینی و جلوگیری از اصابت موشکهای حماس به اراضی اشغالی عنوان کردند.

اکنون صهیونیست ها در شرایط روحی وخیمی به سر می برند و یاس و ناامیدی کم سابقه ای بر جامعه صهیونیستی حاکم شده است چنانکه ˈجدعون لیفیˈ، یک نویسنده صهیونیست اذعان می کند فلسطین اشغالی از خطرناک ترین مکان ها برای زندگی یهودیان در جهان می باشد.

اگر تا پیش از جنگ غزه، جامعه صهیونیستی به زرادخانه جنگی این رژیم دل خوش کرده بود و به این موضوع دل بسته بود که سامانه دفاع موشکی برای آن امنیت و آرامش به ارمغان خواهد آورد اکنون این رویاهای خود را غیرواقعی و پوچ می بیند.

رژیم صهیونیستی که تا پیش از حمله به غزه، اساساً جنبش حماس را به رسمیت نمی شناخت اکنون مجبور شده است با نمایندگان این جنبش در قاهره پای میز مذاکره بنشیند و به شروط حماس گوش فرا دهد و این، نشانه ای بارز از پیروزی فلسطینی ها در نبرد غزه است.

صهیونیست ها چاره ای ندارند جز اینکه به شروط فلسطینی ها از جمله لغو محاصره غزه تن دهند چرا که تنها گزینه آنها به جز این، ادامه جنگ است که در آنصورت باید انتظار پیامدهای بسیار سنگین تری را داشته باشند.

در یک جمع بندی اجمالی، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اقدام خود علیه غزه مرتکب اشتباه بزرگی شد و این رژیم را به سراشیبی تند اضمحلال و فروپاشی وارد ساخت. ملت مبارز فلسطین، به خصوص ساکنان غزه با مقاومت و ایستادگی حماسی خود، دستاورد عظیمی را در جهت تحقق آرمان آزادی فلسطین و نزدیک ساختن زمان فروپاشی رژیم صهیونیستی به دست آورده اند.

این مردم، با دست خالی ولی با ایمان و اراده ای استوار به رویارویی یکی از بی رحم ترین و مجهزترین ارتش های جهان، که حمایت های همه جانبه قدرتهای استعماری را نیز با خود داشت رفتند و با تقدیم نزدیک به دو هزار شهید و هزاران زخمی، حسرت پذیرش تسلیم را بر دل صهیونیست ها گذاشتند و آنها را مجبور ساختند به شکل خفت بار از میدان جنگ عقب نشینی کنند.

اکنون، بعد از جنگ غزه، شرایط منطقه دچار دگرگونی غیرقابل بازگشت برای صهیونیست ها شده است. این واقعیتی است که حامیان این رژیم نیز به آن اذعان دارند. جیمی کارتر رئیس جمهور اسبق آمریکا در این باره به رژیم صهیونیستی و آمریکا توصیه کرده است شرایط جدید را بپذیرند از جمله اینکه، جنبش حماس را به عنوان یک بازیگر بزرگ صحنه سیاسی فلسطین به رسمیت بشناسند.

رژیم صهیونیستی علیرغم هیاهو و تبلیغات، ضعیف تر و درمانده تر از همیشه است. در این میان، سکوت غرب در جریان یورش وحشیانه ارتش صهیونیستی به غزه، که امکان کشتار بیرحمانه فلسطینی ها را به این رژیم دادند، به عنوان لکه ننگی بر پیشانی سردمداران کشورهای غربی نقش بسته و در تاریخ ثبت خواهد شد.

دولت آمریکا، به عنوان اصلی ترین حامی رژیم صهیونیستی، در جریان جنگ غزه نیز یکبار دیگر آبروی مردم آمریکا را به پای صهیونیست های قاتل ریخت و اکنون که به نتیجه فضاحت بار این جنگ پی برده است تلاش دارد دامن خود را از این رسوایی پاک کند از جمله اینکه ادعا شده است برخی مسئولان بدون اطلاع اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در جریان جنگ غزه به رژیم صهیونیستی سلاح رسانده اند!

غرب، که سالها تلاش کرده است به دروغ خود را مدافع ارزش های مدنی و دفاع از حقوق بشر نشان دهد در جنگ غزه، به دلیل سرسپردگی به صهیونیست ها حاضر شد همه ادعاهای خود را زیر پا بگذارد و در قبال نسل کشی فلسطینی ها، بیشرمانه سکوت کرد.

جنگ غزه، صحنه آزمون مهمی بود تا جهانیان، ادعاهای مدعیان دفاع از حقوق بشر را مورد آزمایش قرار دهند. این جنگ، ماسک از چهره بسیاری از این مدعیان فریبکار برداشت و ماهیت آنها را آشکار ساخت.

سازمان ملل و سایر مجامع بین المللی نیز که قاعدتاً باید حافظ حقوق مظلوم باشند و در برابر ظالم بایستند به طرز شرم آوری از این رسالت خود، شانه خالی کردند و حتی در برخی مواقع، اظهارات جانبدارانه از ظالم را ابراز کردند.

با اینحال این اجماع ننگین نیز نتوانست رژیم صهیونیستی را در رسیدن به اهداف شومش در جنگ غزه یاری نماید و نتیجه این جنگ، کاملاً خلاف آن چیزی شد که صهیونیست ها انتظارش را داشتند.

بی آبرویی بیشتر برای صهیونیست ها، فاش شدن ضعف های ارتش صهیونیستی، آسیب پذیر بودن سراسر سرزمین های اشغالی در برابر سلاح های مقاومت و تلفات سنگین به اسرائیلی ها، از جمله خسارات جنگ غزه برای صهیونیست ها بود که قطعاً تبعات اصلی آن در دراز مدت آشکار خواهد شد. در مقابل، خون مردم بی دفاع و مظلوم غزه نهال آزادی فلسطین را جانی دوباره داد و جهانیان را بر حقانیت ملت فلسطین آگاه تر ساخت.

این جنگ، در عین حال، شرایط جدیدی را در فلسطین اشغالی و خاورمیانه به وجود آورد که در آن، مشخص شد رژیم صهیونیستی محکوم به نابودی است و زمان تحقق این رویداد چندان دور نیست.

*جلیل حسنی

*روزنامه جمهوری اسلامی
نظرات بینندگان