arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۷۰۳۸
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۵ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۳

جزئیاتی از طرح جدید مسکنی دولت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
مدیر اعتبارات بانک مسکن با اعلام اینکه در طرح جدید وام مسکن وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن فقط بانک مسکن مجری نخواهد بود، از به صفر رسیدن دلالی و سفته بازی اوراق مسکن خبر داد و گفت: در حال حاضر هیچ تورمی در بخش مسکن وجود ندارد و در رکود به سر می برد.

رحیمی انارکی در گفتگوی مشروح با مهر در مورد دلایل افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن طی چند ماه اخیر گفت: تا پیش از افزایش سقف تسهیلات مسکن در دی ماه سال 92 قیمت اوراق حدود 40 هزار تومان به ازای هر امتیاز 500 هزار تومانی بود که پس از افزایش سقف تسهیلات از 20 به 35 میلیون تومان و تسهیلات جعاله از 5 به 10 میلیون تومان و قیمت اوراق هم افزایش یافت.

مدیر اعتبارات بانک مسکن با اشاره به افزایش سقف تسهیلات مسکن برای زوجین تا سقف 50 میلیون تومان، گفت: مجموعه این عوامل باعث شد که میزان مصرف اوراق در مقطعی (6 ماه از اجرای مصوبه گذشته است) به حدود سه برابر افزایش پیدا کند.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر به میزان سپرده گذاری که در حساب انجام می شود، انتشار اوراق از محل سپرده گذاری امکان پذیر است، میزان انتشار اوراق به تبع کاهش مانده حساب به ضریب اتفاقاتی که در پایان سال گذشته در نرخ سود سپرده ها در بانک‌ها افتاد با کاهش همراه شد که دلیل آن کاهش منابع برای پرداخت اوراق تسهیلات بود که این امر منتج به این شد که میزان انتشار اوراق بانک به نسبت مدت قبل از انتشار اوراق کاهش پیدا کند.

رحیمی انارکی با بیان اینکه با این اتفاقات هم اکنون با دو موضوع مواجه هستیم، افزود: یکی افزایش میزان استفاده از اوراق و دیگری کاهش انتشار به دلیل کاهش میانگین مانده های سپرده های ممتاز بانک است که نتیجه آن همین اتفاقی است که افتاده یعنی قیمت اوراق افزایش پیدا کرده است.

دلایل محدودیت شدید اوراق مسکن
این مقام مسئول در بانک مسکن در پاسخ به این سئوال که آیا یکی از دلایل افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن دلالی و سفته بازی است؟ گفت: یکی از دلایل دلالی و سفته بازی بود که با تمهیدات اندیشیده شده در فرابورس تقریبا به صفر رسیده، بدین معنی که محدودیت‌هایی در خرید اوراق ایجاد شده که براساس آن، بیش از 90 واحد قابل خرید نیست که ارزش آن، معادل 45 میلیون تومان است که شامل همان 35 میلیون تومان تسهیلات خرید و 10 میلیون تومان تسهیلات جعاله است.

رحیمی انارکی گفت: از سوی دیگر، برای جلوگیری از سفته بازی اقدام دیگری هم انجام شد و از اوایل تیرماه به مرحله اجرا رسید و آن این بود که هر کسی اوراق را خریداری می کند تا دو ماه حق فروش آن را ندارد.

وی اضافه کرد: بر‌اساس بررسی های انجام شده مشخص شد که سفته بازی‌ها معمولا در مقاطع حداکثر 15 روزه اتفاق می افتد، بنابراین در این فرصت دو ماه سفته بازی حذف می شود، بر این اساس صد در صد اوراقی که هم اکنون در فرابورس معامله می شود به مصرف واقعی رسیده و برای خرید، تکمیل و احداث به کار می رود.

طرح جدید جایگزین اوراق مسکن
مدیر اعتبارات بانک مسکن در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه طرح جدید جایگزین اوراق مسکن و پیشنهادی که توسط آخوندی وزیر راه و شهرسازی برای تامین 50 تا 60 درصد قیمت مسکن از طریق وام مطرح شده است، چیست؟ گفت: این طرح به صورت مشترک بین بانک مرکزی و وزارت راه وشهرسازی در حال انجام است و بانک مسکن در آن دخیل نیست، این در حالی است که ممکن است بانک مسکن تنها مجری این طرح تلقی نشود.

وی با اعلام اینکه هم اکنون کارگروهی با حضور مسئولان بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی در حال بررسی موضوع افزایش 50 تا 60 درصدی تامین قیمت خرید مسکن از طریق وام خرید مسکن هستند، گفت: هنوز مشخص نشده است که بانک عامل اجرای این طرح کدام بانک باشد.

رحیمی انارکی در مورد برنامه های بانک مسکن برای افزایش وام خرید مسکن گفت: این بانک برنامه ای در حوزه سپرده های ممتاز و افزایش سقف اوراق تسهیلات مسکن ندارد.

وی به مشتریان پیشنهاد کرد که خودشان مستقیما در بانک به جای خرید از بازار سپرده گذاری کنند و از محل حساب پس انداز فعلی بانک به علاوه سپرده گذاری در سپرده ممتاز امتیاز اوراق را کسب کنند که از لحاظ زمانی باید یک ماه منتظر بمانند تا بتوانند حداکثر سقف را استفاده نمایند، یعنی حساب 31 میلیون تومانی باز کرده که ماهانه یک میلیون تومان امتیاز به آن تعلق می گیرد و پس از یک سال 12 میلیون تومان به آن افزوده می شود که علاوه بر آن 20 میلیون تومان هم امتیاز حساب صندوق می تواند مورد استفاده آنها قرار گیرد.

رحیمی انارکی در پاسخ به این سئوال که به نظر می رسد این طرح برای اقشار ضعیف و آسیب پذیر طراحی نشده باشد، زیرا با توجه به روند تورمی کشور منطقی به نظر نمی رسد، گفت: بخش مسکن در یک سال گذشته افزایش قیمتی نداشته و حتی در برخی مناطق و در شهر تهران هم با کاهش قیمت مواجه بوده است، بنابراین می توانیم بگوییم که بخش مسکن هم اکنون هیچ تورمی ندارد و در رکود به سر می برد.

نظرات بینندگان