arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۷۰۶۷
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۷ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۳

ارتباط آلودگی هوا و شیفت اضافه بهشت زهرا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه بسیاری از هزینه‌هایی که در اثر آلودگی ایجاد می‌شود، محاسبه نمی‌گردد، گفت: وقتی آلودگی هوا از میزان مشخصی بیشتر می‌شود، بهشت زهرا (س) شیفت اضافه کار می‌گذارد و بخش ویژه قلب بیمارستان‌ها تکمیل می‌شود.

به گزارش ایسنا احمد مسجدجامعی در هشتمین نشست تخصصی شورا با موضوع «مروری بر اقدامات ایران در زمینه توسعه فناوری خودروهای پاک و بررسی موانع تحقق اهداف کلان» با اشاره به سقوط هواپیمای ایران140 در هفته گذشته گفت: در ارتباط با هواپیمایی که سقوط کرد پیش از این بحث هایی وجود داشت که باید به تکنولوژی ساخت هواپیما دسترسی پیدا کنیم و دیدیم که در نهایت چه شد.

وی با طرح این مسئله که باید بدانیم با توجه به شرایط چه نوع تکنولوژی را در تهران برای کاهش آلودگی هوا داشته باشیم افزود: باید بدانیم که چه کارهایی باید صورت بگیرد و از چه نوع وسیله نقلیه ای باید بهره بگیریم.

مسجدجامعی با بیان اینکه یک راهکار این است که از خطوط ریلی زیر زمین بر روی زمین نیز استفاده کنیم، گفت: ساختارهای لازم برای این کار نیز موجود است و باید کار کارشناسی صورت بگیرد.

در این نشست مهندس احمد فیروزی - کارشناس خودروهای پاک و نماینده مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری در پاسخ به سوالات مطرح شده از سوی مسجدجامعی ،گفت: در نگاه جامع به سیستم های حمل و نقل در کشورهای پیشرو در دنیا خودرو الکتریکی جایگزین نهایی شمرده نمی شود و به این صورت نیست که ایستگاه های اتوبوس و مترو کنار گذاشته شودند.

وی افزود: اینکه کدامیک از وسایل حمل ونقل عمومی اولویت دارد مبحث پیچیده ای است اما امروز فاصله بین ما و دنیا در زمینه استفاده از فناوری های پاک ایجاد شده که ما قطعا به آن نمی رسیم و این بر اثر عدم توجه به فناوری ایجاد شده است.

فیروزی با بیان اینکه نسبت به 10 سال قبل پیشرفتی در تولیدات خودروسازی ایجاد نشده است، تولیدات خودروسازی ما امروز غیراقتصادی است و اگر در مورد فناوری های جدید همان روندی را در پیش بگیریم که در صنعت خودروسازی داشتیم پیشرفت نخواهیم کرد ولی اگر امروز وارد شویم می توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم.

در ادامه این نشست مسجدجامعی از پیش نویس نامه ای برای ارسال به رئیس جمهور خبر داد و گفت: ما باید مصلحت کار را تشخیص دهیم و ببینیم که استفاده از کدام نوع حمل ونقل به صرفه است.

وی از مسئولان کمیسیون عمران و حمل ونقل خواست چارچوب مشخصی معین کنند تا با توجه به این چارچوب نامه به ریاست جمهوری فرستاده شود و پیشنهاد شورا ارائه شود.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه از ما خواسته می شود نامه های مختلفی به رئیس جمهور بفرستیم، گفت: ما دولت سابق نیستیم که مدام بخشنامه و برنامه و نامه داشته باشیم.

همچنین در ادامه این نشست فیروزی با اشاره به اهمیت داشتن مدل کسب و کار برای تجاری سازی فناوری، گفت: ما نمی توانیم چشم و گوش بسته از دیگر کشورها تبعیت کنیم زیرا هرکدام از این کشورها راهکار خاصی برای حمایت از فناوری های پاک در نظر گرفته اند.

وی خطاب به مسجدجامعی، گفت: جایگاه شورا فراتر از این است که یک فناوری را به رئیس جمهور پیشنهاد دهد. شورا باید مداخله کند و بتواند شرکت های خصوصی را وارد این موضوع کند تا دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان با انجام کار علمی پیشنهادات را ارائه دهند.

این کارشناس خودروهای پاک با اشاره به صحبت های مطرح شده برای ممنوعیت تردد موتورسیکلت های بنزینی در محدوده طرح ترافیک از سال آینده گفت: طرح اینگونه مباحث عمق کافی را ندارد زیرا به مباحث اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آن توجه نشده است.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با معایب استفاده از خودروها و موتورسیکلت های هیبریدی و برقی تصریح کرد: اینکه می گویند شتاب و سرعت این خودروها پایین است صحت ندارد زیرا خودروهای هیبریدی دو موتور دارند و خودروهای الکتریکی نیز با توجه به پیشرفت هایی که در باطری های الکتریکی شده است شتاب و سرعت زیادی دارند.

وی در رابطه با انتقادات مطرح شده درباره زمان شارژ بالای این باطری ها گفت: زمان شارژ باطری ها 4 تا شش ساعت است اما تکنولوژی هایی هم وجود دارد که این زمان را به 10 تا 15 دقیقه کاهش می دهد و حتی بررسی هایی برای ایجاد امکان شارژ در سه تا چهار دقیقه نیز صورت گرفته است. گزینه تعویض نیز وجود دارد که گران است.

فیروزی همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه فناوری پاک فراتر از انرژی تجدید پذیر، فناوری سبز و فناوری زیست محیطی است گفت: فناوری پاک شامل طیف متنوعی از محصولات، خدمات و فرایندهایی است که منابع انرژی و مواد تجدیدپذیر را تحت کنترل درمی آورد و استفاده از منابع طبیعی را به طور چشمگیری کاهش داده، انتشارات و ضایعات را کاسته یا حذف نماید.

وی با اشاره به اینکه سیاست های جهانی دولت ها را به استفاده از فناوری های پیشرفته ملزم می کند، برخی اقدامات ایران در حوزه وسایل نقلیه پاک برشمرد و افزود: بسیاری از این پروژه ها نتوانستند به اهداف در نظر گرفته شده دست پیدا کنند.

وی با اشاره به اقدامات اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تسهیل واردات خودروهای هیبریدی و برقی گفت: یکی از این اقدامات حذف سود بازرگانی واردات خودروهای هیبریدی و برقی با حجم کمتر از 2500 سی سی بوده که در نتیجه آن 380 خودروی برقی در چهار ماه ابتدایی سال 93 ثبت سفارش شده آند.

فیروزی همچنین با اشاره به اقدامات شورا و شهرداری برای گسترش استفاده از فناوری های پاک ، گفت: اختصاص 40 میلیارد تومان به توسعه کاربرد موتورسیکلت های برقی در تهران از جمله این اقدامات بوده و اخیرا اعلام شده است که در سال 94 تردد موتورسیکلت بنزینی در محدوده طرح ترافیک ممنوع خواهد شد.

این کارشناس خودروهای پاک با اشاره به اینکه کشور ایران با تغییرات فناورانه در جهان همراه شده و پروژه های تحقیقاتی در این زمینه انجام داده است گفت: ما در سطح ملی نمونه سازی هایی هم زمان با کشورهای دنیا انجام دادیم که توسط رئیس جمهور وقت رونمایی شد. اما آیا کسب و کار فناوری حمل و نقل پاک در کشور ما ایجاد شده است؟

وی همچنین ضمن تشریح نحوه تغییر در فناوری وظیفه دولت را شناسایی روند این تغییر و حکم رانی و هدایت آن دانست.

وی افزود: عدم توفیق در کشور ما به این برمی گردد که ما در مرحله تجاری مانند سالهای گذشته موفق به تجاری سازی فناوری نشده ایم.

فیروزی با تاکید بر اینکه تجاری سازی فراتر از تولید انبوه است گفت: در زمینه پروژه های انجام شده اکثر این پروژه ها مدل کسب و کار مشخصی نداشتند و به آن توجه نکرده اند.

نظرات بینندگان