arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۷۲۶۵
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۲۱ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۳

سونامی سرطان در ایران صحت ندارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون تحقيقات و فن آوري وزارت بهداشت دکتر ملک زاده گفت: 50 درصد سرطان ها قابل پیشگیری است. اجرای برنامه استاندارد ثبت سرطان جمعيتي در تهران و 10 استان کشور جزو اولويت هاي مهم وزارت بهداشت است تا بتوانيم برنامه هاي کنترل سرطان در کشور را ارتقاء دهيم.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر رضا ملک زاده ضمن ارائه گزارشی از آمار انواع سرطان ها در ایران اعلام کرد: يکي از مهمترين موضوعات مهم در مورد بروز سرطان اين است که با افزايش سن متوسط جامعه، کنترل بيماريهاي واگير، و افزايش عوامل خطر سرطان ها ميزان بروز سرطان در تمام دنيا در حال افزايش است.

وی همچنین گفت: البته اين افزايش در کشورهاي در حال توسعه به مراتب بيشتر است. به طوری که در برآوردهاي صورت گرفته  در 20 سال آينده باید منتظر افزایش 80 درصدی رشد سرطان در کشورهای در حال توسعه باشیم.

ملک زاده با بیان اینکه کشور ما هم جزو همين کشورهاست، بر ضرورت برنامه ريزي لازم براي مقابله با این وضعیت تاکید کرد.

وی گفت: متاسفانه سرطان در بيماران در کشورهاي در حال توسعه معمولا دير تشخيص داده مي شود برای همین ميزان مرگ و مير بالاتر است.

آمارهای مربوط به سونامی سرطان در ایران صحت ندارد

به گفته معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت در سالهاي اخير اخبار و گزارشهاي متعددي مبني بر اينکه سونامي سرطان در کشور در حال رخ دادن است، منجر به نگرانی های مردم شده در حالی که آمارهاي موجود صحت اين موضوع را تاييد نمي کند.

ملک زاده خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهاي معتبر، ميزان بروز سرطان در ايران کمتر از کشورهاي دیگر است و بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني، ميزان بروز سرطان در کشور ما بطور متوسط 134.7 نفر در هر 100 هزار نفر گزارش شده است.

وی با بیان اینکه بر اساس اين آمار سالانه 85 هزار نفر از مردم کشور ما به سرطان مبتلا مي شوند، اعلام کرد: حدود 55 هزار نفر به دليل سرطان جان خود را از دست مي دهند.

ضرورت ارائه دستورالعمل های بومی برای کنترل سرطان

ملک زاده اظهار کرد: شايعترين سرطانها در مردان ايراني سرطان معده، و در زنان ايراني سرطان سینه، است. اين آمار نشان مي دهد که الگوي بروز سرطان در کشور ما با ساير کشورها تفاوت دارد و لازم است دستورالعمل ها و برنامه ريزي هایی بصورت کاملا بومي در این زمینه ارائه شود.

وی با تاکید بر اینکه ضروري است برنامه ثبت سرطان ارتقاء ياید و  آمارهاي دقيق و صحيح از وضعيت سرطان در کشور منتشر گردد، تصریح کرد: خوشبختانه، پيشرفت تحقيقات سرطان در دنيا و کشور ما باعث شده است که اطلاعات در مورد سرطان و روشهاي کنترل آن افزايش يابد. به طوری که بر اساس فعاليتهاي صورت گرفته توسط وزارت بهداشت و مراکز تحقيقاتي کشور، اولويتهاي کنترل سرطان مشخص شده و بر اساس اولويتهاي تعيين شده اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

عزم وزارت بهداشت برای توسعه برنامه های پیشگیری و درمان سرطان

معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: 50 درصد از سرطان ها قابل پيشگيري  هستند و از طرفي 50 درصد بيماراني که به اين بيماري مبتلا مي شوند، قابل درمان هستند.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت مصمم است برنامه هاي پيشگيري و درمان سرطان در کشور را توسعه دهد، افزود: در اين برنامه تلاش خواهد شد از سرطان تا حد امکان پيشگيري کنيم، درمان های لازم را ارائه داده و مراقبت هاي ضروری را در اختيار تمام بيماران قرار دهیم.

ملک زاده در پایان گفت: همچنين اجرای برنامه استاندارد ثبت سرطان جمعيتي در تهران و 10 استان کشور جزو اولويت هاي مهم اين وزارتخانه است تا ضمن ارائه آمارهاي دقيق در مورد سرطان بتوانيم با ارزيابي روند رشد بيماري و مرگ و مير ناشي از آن و همچنين توسعه تحقيقات سرطان، برنامه هاي کنترل سرطان  در کشور را ارتقاء دهيم.

نظرات بینندگان