arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۷۲۹۶
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۰۹ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

هشدار آیت‌الله مکارم‌شیرازی نسبت به فعالیت فرقه‌های نوظهور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار عضای هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: علت مخالفت دشمنان با شیعیان این است که در همه زمینه‌ها حرف اول را می‌زنند؛ بنابراین باید از مخالفت‌های درونی پرهیز کرد.

این مرجع تقلید در این دیدار که در شهر مقدس مشهد برگزار شد، خطاب به اعضای هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین اظهار کرد: باید وحدت ارتباط و هماهنگی بین اساتید را حفظ کرد به طوری ‌که در سال حداقل یک بار مجمع واحدی تشکیل داده و زیر نظر مراجع فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی کنند.

وی با ابراز خرسندی از تشکیل مجمع عمومی جامعه مدرسین ادامه داد: جامعه مدرسین با تشکیل مجمع عمومی موقعیت و جایگاه خود را تثبیت کرد به خصوص این‌که اعضا و هیات مدیره از میان همین اساتید انتخاب شده است که دارای وجاهت هستند.

وی افزود: نقطه ثقل مجمع عمومی اساتید، باید دروس رسمی حوزه‌ باشد و با پالایش متون آن، محتوای دروس پربارتر شود.

این مرجع تقلید با اشاره به ترس دشمنان از قدرت نفوذ علمای شیعه به خصوص مرجعیت در میان مردم تصریح کرد: وحشت دشمنان به ویژه بعد از جریان عراق و نقش پررنگ حوزه علمیه و مرجعیت در جهت‌دهی به مردم، بیشتر شده است؛ لذا باید مواظب توطئه‌های آنان باشیم.

مکارم‌شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با اظهار تاسف از وضعیت معیشتی و زندگی طلاب که منجر به فاصله گرفتن آنان از درس و بحث می‌شود، تاکید کرد: مباحثه سنت حسنه حوزه‌های علمیه است، باید در حوزه‌ها حفظ شود و تحت تاثیر مسایل معیشتی قرار نگیرد.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه‌نیوز، وی تاکید کرد: اساتید حوزه باید طلاب را به مطالعه، تدریس و مباحثه تشویق کنند تا حوزه به خودکفایی برسد.

این مرجع تقلید، خلاء وجود روحانیون و علمای شاخص در شهرستان‌ها را مشکل جدی عنوان کرد و افزود: با رحلت عالمان شاخص و با نفوذ در استان‌ها، جایگزینی برای آنان قرار نمی‌گیرد و خالی شدن شهرستان‌ها از وجود عالمان برجسته، زمینه نفوذ بیشتر دشمنان را فراهم می‌کند؛ بنابراین باید با تشویق اساتید خوب جهت حضور در استان‌ها از نفوذ دشمنان جلوگیری کنیم.

وی وجود فرقه‌های نوظهور در مناطق حاشیه‌ای و مرزی کشور را معضلی جدی دانست و تاکید کرد: باید با ساخت مساجد، خانه‌های عالم و حسینیه‌ها از فعالیت و تحرکات این گروه‌ها جلوگیری شود.

وی نقش تبلیغ در خارج از کشور را برای تبیین معارف الهی ضروری دانست و افزود: تاسیس مدارس علمیه در خارج از کشور جهت تربیت طلبه بومی ما را در رسیدن به اهدافمان کمک می‌کند؛ لذا حضور عالمان و مبلغان توانمند و زبان‌دان در خارج از کشور از تاثیر بسزایی برخوردار خواهد بود.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین فرخ‌فال رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین، گزارشی از روند شکل‌گیری و جلسات تشکیل شده این مجمع ارائه کرد و خواستار پشتیبانی و حمایت‌های بیشتر مراجع عظام تقلید از این مجمع شد.


منبع: ایسنا
نظرات بینندگان