arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۷۳۴۹
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۴ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

جزییات تغییر سرمایه صرافی‌ها/ عقبگرد 16 میلیاردی بانک مرکزی

اما با انتقاد و نارضایتی های مطرح شده در این مورد قرار بر بازنگری در این موضوع تا پایان تیرماه که مهلت تعیین شده برای انطباق صرافی ها بود شد که در ادامه این مهلت تا پایان شهریور ماه تمدید شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

با تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار سرمایه صرافی‌ها به دو تا چهار میلیارد تومان تغییر کرد تا دستورالعمل جدید با نفع سه تا 16 میلیارد تومان برای صرافان به تصویب رسیده باشد.

به گزارش انتخاب در حالی شورای پول و اعتبار روز گذشته در یک ماه مانده به پایان مهلت صرافی‌ها برای تطبیق فعالیت و سازوکار خود با دستورالعمل بانک مرکزی، اقدام به بازنگری در این مورد بالاخص سرمایه اولیه صرافی‌ها کرد که هیچ گونه اطلاعاتی در این مورد منتشر نشد.

این در حالی است که با مصوبه روز گذشته شورای پول و اعتبار نوع یک و نوع دو بودن صرافی‌های دیگر ملاک قرار نمی ‌گیرند و میزان سرمایه بر اساس نوع شهر های کوچک و بزرگ تعیین خواهد شد.

بنابر دستورالعمل جدید سرمایه صرافی‌ها به دو تا چهار میلیارد تومان تغییر می کند.

همچنین طبق تصمیم اخذ شده صرافی ها می باید ضمن تعیین سرمایه مصوب حدود 50 درصد آن را به عنوان ضمانت نامه در اختیار بانک مرکزی قرار دهند.

  دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر شرکت‌های صرافی ها در اول مرداد ماه سال 1392 از سوی بانک مرکزی تغییر و به روز شد که بر این اساس در کنار تمامی تغییراتی که در دستورالعمل قبلی اعمال شده و صرافان باید برای تمدید مجوز فعالیت خود را با آن منطبق می کردند ،میزان سرمایه صرافان برای نوع یک(خرید و فروش ارز و مسکوک طلا و نقره) که معمولا 200 تا 400 میلیون تومان بود به پنج میلیارد تومان و صرافی‌های نوع دو( خرید و فروش ارز، مسکوک طلا، نقره و نقل و انتقال ارز) نیز که حدود یک تا دو میلیارد تومان بود به 20 میلیارد تومان افزایش یافت.

اما با انتقاد و نارضایتی های مطرح شده در این مورد قرار بر بازنگری در این موضوع تا پایان تیرماه که مهلت تعیین شده برای انطباق صرافی ها بود شد که در ادامه این مهلت تا پایان شهریور ماه تمدید شد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان