arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۷۳۹۰
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۷ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

بستن حساب ایرانی ها توسط بانک های انگلیسی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روزنامه ایندیپندنت نوشت ، بانک های انگلیسی حساب مشتریان ایرانی و حتی مشتریانی را که با ایران ارتباط دارند، مسدود می کنند.
 
به گزارش واحد مرکزی خبر، این روزنامه انگلیسی امروز نوشت الی رفیقی، یک ایرانی 29 ساله با روادید دانشجویی نامه ای از بانک اچ اس بی سی انگلیس دریافت کرده  مبنی بر این که حساب دو ساله وی در این بانک به سرعت بسته خواهد شد . وی هیچ سابقه ای در انتقال پول به ایران یا دریافت پول از این کشور نداشت و زمانی که حسابش بسته شد کمتر از هزار پوند در حساب خود داشت.
 
وی به این روزنامه گفت: «اول فکر کردم اشتباه شده است، بنابراین به بانک زنگ زدم و آنها به من گفتند که من اهل کشوری هستم که در تحریم است. من هرگز به ایران پول منتقل نکرده ام، در واقع چیزی نمی ماند که بفرستم. من با استفاده از بورس تحصیلی اینجا هستم.
 
دکتر کیوان کمالوند، متخصص قلب و عروق در انگلیس نیز زمانی که متوجه شد مادرش که یک بازنشسته 72 ساله ایرانی-آمریکایی ساکن کنت انگلیس است نامه مشابهی از بانک اچ اس بی سی دریافت کرد بسیار خشمگین شد. در این نامه اطلاع داده شده بود که حسابی که وی برای مادرش به منظور دریافت مستمری از انگلیس باز کرده بود ظرف دو ماه بسته خواهد شد.
 
دکتر کمالوند گفت: «من یک متخصص قلب و عروق در انگلیس هستم. ایرانی ها به این نوع تبعیض عادت دارند مخصوصا زمانی که قصد سوار شدن به هواپیما را دارند. اما هرگز فکر نمی کردم که در بانک خودم نیز با این مشکل مواجه شوم. این کار توهین آمیز است و خانواده مرا دچار استرس زیادی کرد.»
 
اسنادی که به دست این روزنامه رسیده است نشان می دهد مشتریانی هم که با ایران ارتباط دارند نامه هایی مبنی بر بسته شدن حساب هایشان دریافت کرده اند.
 
روزنامه ایندیپندنت افزود: بانک اچ اس بی سی تاکید می کند نژاد یا دین در بسته شدن حساب مشتریانش نقشی نداشته است اما اعتراف کرد پس از آن که مقامات آمریکایی در سال 2012 این بانک را 1/9 میلیارد دلار جریمه کرده بودند، کنترل خود را افزایش داده است . آمریکا به این علت که بانک اچ اس بی سی اجازه داده بود گروه های قاچاق مواد مکزیکی از این بانک برای انتقال پول به آمریکا استفاده کنند، آن را جریمه کرده بود.
 
اما نواز، مدیر شرکت بلک استون سالیسیتورز که یک شرکت حقوقی و نماینده تعدادی از مشتریان ایرانی در بانک های انگلیس است گفت بسته شدن بسیاری از این حساب ها نقض قانون برابری است. وی افزود به علت جریمه های زیادی که این بانک ها در سال های اخیر متحمل شده اند، این نوع تبعیض ها افزایش یافته است.
نظرات بینندگان