arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۷۵۴۶
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۸ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۳

آخرین خبرهای زلزله مورموری/ خسارت جدی به مسکن های مهر و شکاف های زمین

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون ستاد مدیریت بحران کشور گفت: در جریان زلزله آبدانان بسیاری از واحدهای مسکن مهر دچار آسیب جدی شده‌اند.

به گزارش مهر، معاون ستاد مدیریت بحران کشور در مورموری گفت: در جریان زلزله آبدانان بسیاری از واحدهای مسکن مهر دچار آسیب جدی شده‌اند که این آسیب‌ها نشان از اجرا و نظارت نامناسب این واحدهای مسکونی است.

مرتضی اکبرپور در جمع خبرنگاران  اظهار داشت: روز گذشته مقرر شد که هشت کمپ با ظرفیت 50 خانوار در آبدانان و دو کمپ 100 خانواری در مورموری ایجاد شود اما به واسطه عدم استقبال مردم برای استقرار در کمپ‌ها تصمیمات مذکور مورد تجدید نظر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه مردم آبدانان به مکان‌های در نظر گرفته شده در ورزشگاه این شهر نرفتند، افزود: به همین دلیل با تجدید نظر در تصمیمات مذکور تصمیم گرفته شده که به هر خانوار یک چادر مسافرتی داده شود که توزیع این چادرها توسط هلال احمر صورت می گیرد.

اکبرپور با اشاره به ضرورت تسکین آلام روحی مردم تصریح کرد: از امروز تیم‌های ارزیاب بنیاد مسکن، شرکت آب و فاضلاب، برق و ... جهت ارزیابی میزان خسارت های زلزله به منطقه وارد خواهند شد.

آخرین خبرهای زلزله مورموری/ خسارت جدی به مسکن های مهر و شکاف های زمین


 معاون ستاد مدیریت بحران کشور تصریح کرد: در جریان زلزله آبدانان بسیاری از سازه‌های مسکن مهر دچار آسیب جدی شده‌اند که این آسیب‌ها نشان از اجرا و نظارت نامناسب این واحدهای مسکونی دارد.

وی تصریح کرد: پیش آگاهی قبل از زلزله و همکاری رسانه‌ها و همکاری خود مردم منطقه باعث شد که برای نخستین بار در کشور  و در جریان یک زلزله 6 ریشتری هیچ‌گونه تلفات انسانی و جانی نداشته  باشیم و هماهنگی و همکاری ستاد مدیریت بحران، مسئوان استانی و مردم نشان از بلوغ مدیریت بحران در کشور است.

پشت قلعه، قلعه هزاردر و مرقد پیرمحمد(ع) دچار خسارت شده اند

عبدالمالک شنبه‌زاده مدیر کل میراث ایلام اظهار کرد: از آنجا که در جریان زمین لرزه دیروز زمین بسیاری از مکان‌های تاریخی و مذهبی در شهرستان‌های آبدانان و دهلران دچار آسیب شد گروه‌های ویژه‌ای به منظور بررسی میزان تخریب این آثار به مناطق زلزله زده اعزام شده‌اند.

وی با بیان اینکه بر پایه بررسی‌ها و بازدید کارشناسان بین 5 تا 15 درصد از مکان‌های تاریخی و بقاع متبرکه مناطق زلزله‌زده دچار خسارت شده‌اند ، ادامه داد: در آبدانان آثار تاریخی نظیر "پشت قلعه"، قلعه "هزاردر" و امام‌زاده "پیرمحمد(ع)" دچار خرابی و ترک خوردگی شده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان از وارد آمدن آسیب به "قلعه شاخ" و امام‌زاده "سید ابراهیم (ع)" خبر داد و گفت: بقعه امامزاده صالح (ع) در بخش ماژین شهرستان دره شهر نیز در اثر پس لرزه های متوالی روز گذشته دچار آسیب شده است.

وی با بیان اینکه در این زمین لرزه پل تاریخی "گاومیشان" دره شهر و قلعه "میرغلام هاشمی" نیز آسیب دیده‌اند تصریح کرد: پس از بررسی دقیق کارشناسان میراث فرهنگی و برآورد خسارت، میزان آسیب‌های وارده به آثار تاریخی اعلام خواهد شد.

بر اثرزلزله 6.2 ریشتری در مورموری زمین در برخی مناطق شکاف برداشته است


آخرین خبرهای زلزله مورموری/ خسارت جدی به مسکن های مهر و شکاف های زمین

 

مشکلات مردم زلزله زده آبدانان مرتفع می شود

در راستای رسیدگی به مردم خسارت دیده آبدانان، سیدی معاون فرماندار با علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن کل کشور تشکیل جلسه داد.

در این جلسه معاون فرماندار ضمن ارائه گزارشی کامل از خسارات وارد شده به ابنیه و ساختمانهای دولتی در شهرستان ، حجم خسارات وارده را بالا عنوان کرده و خواستار توجه جدی دولت در راستای جبران خسارات و ساخت سرپناه برای مردم زلزله زده شد.

سیدی همچنین کمک های ارسالی از قبیل چادر ، آب معدنی و غیره را ناکافی و با توجه به گرمای شدید در منطقه توجه ویژه را خواستار شد.

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن کل کشور ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی دقیق هرچه سریعتر مشکلات مردم زلزله زده آبدانان مرتفع شود.

نامه 220 نماینده مجلس به رئیس جمهور درخصوص رسیدگی عاجل به زلزله زدگان

علی محمد احمدی نماینده شهرستان های دهلران،آبدانان و دره شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به زلزله اخیر شهرستان آبدانان و مورموری اظهار کرد: این زلزله در مقایسه با سایر حوادثی که در کشور اتفاق افتاده هم از نظر استمرار و گستردگی یکی از زلزله های بزرگ چند سال کشور محسوب و اگر چه خوشبختانه تلفات جانی نداشت اما مصدم داشت و خسارات گسترده باعث تخریب منازل مسکونی و ادارات دولتی شد.

وی ضمن دسته بندی پیامدهای این حادثه افزود: اقدامات اولیه و پزشکی از جمله انتقال مصدومان به بیمارستان، ارائه خدمات بهداشتی - درمانی خوب عمل شد و در این راستا هم کل استان و استان های همسایه برای خدمت رسانی بسیج شدند.

ابن نماینده مجلس ادامه داد: در اقدام بعد تأمین نیازهای اولیه از جمله آب و غذا بدلیل گرمی منطقه از اهمیت بالایی برخوردار بود و متأسفانه در این زمینه مسئولین بدلیل کم تجربگی در این زمینه با تغییر انجام گرفت و مردم بیشتر ناراحت از نبود آب و نان و غذا بودند.

آخرین خبرهای زلزله مورموری/ خسارت جدی به مسکن های مهر و شکاف های زمین

احمدی اقدام بعدی را اسکان مردم زلزله زده اعلام و گفت: از آنجا که اکثر خانه ها ترک برداشته و اطمینانی به ماندن در زیر آنها نبود، بطور طبیعی باید بحث اسکان حل می شد که در این زمینه با یک تأخیر 24 ساعته دوستان را مجاب کردیم که در بخش مورموری از جمله روستاهای آب انار، سیاه گل که بیشتر از همه آسیب دیده بودند، اقدام به توزیع چادر کنند.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: بنده بعد از برگشت به خانه ملت ضمن اطلاع رسانی دقیق حادثه در منطقه به نمایندگان و شخص رئیس مجلس، وی در شروع جلسه خود این موضوع را به مسئولان یادآوری و کمیسیون عمران مجلس را مأمور و پیگیر این حادثه کرد.

این نماینده مجلس در ادامه از ارسال نامه ای به رئیس جمهور با موضوع تشریح حادثه زلزله در منطقه خبر داد که به امضای 220 نماینده از جمله رئیس و نائب رئیس مجلس نیز رسیده است.

وی با اشاره به محتوای این نامه گفت: در این نامه با توجه به گستردگی خسارات وارده دستور رسیدگی عاجل و در بحث بازسازی نیز اعتبارات لازم تخصیص داده شود.

احمدی خاطرنشان کرد: در این نامه نمایندگان تأکید داشتند تا دولت در پرداخت اعتبارات متناسب با این حادثه اقدامات لازم را به کار گیرند.

نظرات بینندگان