arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۷۹۵۰
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۵ - ۰۲ شهريور ۱۳۹۳

از سراسر دروغ بودن رسانه ها تا عذرخواهی وزیر کشاورزی؛ حاشیه های یک نشست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نشست مشترک وزرای کشاورزی ایران و برزیل علیرغم دستاوردهای مناسب برای بخش کشاورزی ایران با توجه به قدرت چانه‌زنی حجتی در مذاکره، با حاشیه‌های فراوانی همراه بود.

  وزیر کشاورزی جمهوری فدراتیو برزیل و هیات همراه که به دعوت حجتی به ایران آمدند صبح امروز - یکشنبه - در نشستی مشترک با وزیر جهاد کشاورزی و مسئولان این وزارتخانه به بررسی مسائل و مشکلات مشترک بخش کشاورزی و تبادلات تجاری این دو کشور پرداختند.

در این نشست که حجتی آغازکننده بحث بود، خطاب به وزیر کشاورزی برزیل از گران‌فروشی گوشت برزیلی‌ گلایه‌ و درخواست کرد دولت این کشور برای افزایش مبادلات تجاری با ایران نسبت به قیمت فروش این محصول تجدید نظر کند و همچنین ابهامات بهداشتی گوشت قرمز تولیدی‌ برزیل را برطرف کند.

البته در این نشست برخی از تاجران ایرانی و برزیلی نیز حضور داشتند که حجتی تاکید کرد آنها هم جلسه مشترکی برای حل مشکلات موجود با یکدیگر داشته باشند و هیات دولتی برزیل نیز تسهیلات لازم را برای تاجران ایرانی فراهم کند.

گرچه حجتی پیش از این در دوره یکساله وزارت خود با برخی از مسئولان کشورهای آفریقایی از جمله کنیا و سودان دیدار داشته و در این زمینه‌ها با آن‌ها مذاکراتی نیز برقرار کرده، اما می‌توان گفت نشست امروز وی با هیات برزیلی، یکی از مهمترین نشست‌ها برای افزایش مراودات تجاری بخش کشاورزی بود.

در این نشست مسائل مهمی مطرح شد از جمله این که حجتی مانند دیگر نشست‌های خود همواره بر کشت فراسرزمینی تاکید کرد و در پیشنهاد این طرح به برزیلی‌ها پیش قدم شد و اعلام کرد سرمایه‌گذاران ایرانی برای کشت فراسرزمینی در برزیل علاقه‌مند هستند.

یکی دیگر از مسائل جالب توجه این نشست این بود که حجتی با مزاح و در اعتراض به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر این‌که مصرف آب در کشاورزی زیاد است و توجهی به این میزان مصرف آب نمی‌شود، گفت: کشاورزان ایرانی دلسوزترین کشاورزان طول تاریخ هستند چرا که آن‌ها گران‌ترین آب را نسبت به کشاورزان دیگر کشورها مصرف می‌کنند و برغم این که با این شرایط سخت و محدودیت‌ها مواجه هستند همواره بیشترین تلاش را در راستای تامین امنیت غذایی مردم انجام داده‌اند که نباید آنان را متهم کرد.

البته یکی از حاشیه‌های قابل توجه نشست مشترک ایران و برزیل این بود که پس از پایان صحبت‌های طرفین، درحالی که وزیر جهاد کشاورزی با معاونان خود و خبرنگاران درددل می‌کرد، سینکی - قائم مقام بازرگانی وی - که البته دبیری ستاد تنظیم بازار را نیز بر عهده دارد، خطاب به همکاران خود گفت که "برخی رسانه‌ها سر تا پا دروغ هستند و اخبار دروغ منتشر می‌کنند".

البته این اتهامات از سوی خبرنگاران به ویژه خبرنگار ایسنا مورد اعتراض قرار گرفت و حجتی و معاونانش به دفاع از رسانه‌ها و به ویژه ایسنا و عملکرد این خبرگزاری پرداختند و گفتند: "ایسنا یکی از بهترین رسانه‌ها در بخش کشاورزی است".

جالب‌تر این که سینکی برغم توهین و افترا به رسانه‌ها در حالی که حجتی و وزیر کشاورزی برزیل مقابل دوربین رسانه‌های تصویری ایران در حال مصاحبه بودند، مقابل لنز دوربین‌ رسانه‌ها و عکاسان خبری قرار داشت که این حرکت او مورد اعتراض خبرنگاران قرار گرفت که "اگر اعتقاد به دروغگویی رسانه‌ها دارید به چه دلیل مقابل دوربین عکس و فیلم آن‌ها کنار وزیر قرار گرفته‌اید؟!"

در پایان این نشست وزیر جهاد کشاورزی و معاونان این وزارتخانه با سعه صدر، فضای به وجود آمده را آرام و از خبرنگاران دلجویی کردند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان