arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۸۰۳۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۰ - ۰۳ شهريور ۱۳۹۳

انسجام معتدل‌ها علیه تندروها

* علی مطهری
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مجلس؛ مکانی است که در آن هر یک از نمایندگان باید امکان طرح دیدگاه و سخن خود را داشته باشند و کسی نمی‌تواند این حق را از آنان سلب کند. در چنین فضایی، طبیعی است که گرایش‌های مختلف به دنبال بیان مواضع خود باشند و طرف مقابل هم موضع خود را بیان کند. این؛ طبیعت مجلس است، گرچه این اعلام مواضع گاهی توام با توهین و افترا می‌شود، اتفاقی که در جلسه دیروز افتاد که البته اخلاقی نیست. درخصوص معرفی نامزد برای نمایندگی قوه‌مقننه در شورای نظارت بر صداوسیما و نیز هیات نظارت بر مطبوعات، کمیسیون فرهنگی با توجه به اکثریتی که دارد، از اختیار قانونی خود که در ماده 218 آیین‌نامه داخلی مجلس وجود دارد استفاده نادرست کرد.

آنان به این مهم بی‌توجه بودند که قرار است نماینده قوه‌مقننه در هیات نظارت بر مطبوعات انتخاب شود نه نماینده کمیسیون فرهنگی و یک گرایش خاص فکری.

نوعی بی‌تدبیری در این مساله اتفاق افتاد و دو شخص خاص از یک تیپ فکری، آن هم تندرو، به مجلس معرفی شدند در حالی که در چنین مواردی باید دست مجلس باز باشد تا افراد بتوانند به گرایش موردنظر خود رای بدهند.  بنده برای بازشدن دست‌کمیسیون فرهنگی و نیز ازبین‌رفتن شبهه تاثیر نسبت خانوادگی با رییس مجلس در تصمیم هیات‌رییسه، با اینکه نفر سوم در رای‌گیری کمیسیون با اختلاف یک رای بودم، از نامزدی انصراف دادم تا مشکل حل شود و کمیسیون فرهنگی که در واقع با من مشکل داشت نفرات بعدی را معرفی کند ولی آنها روی نظر خود پافشاری کردند و در نتیجه جلسات اخیر مجلس با تنش در صحن بر سر این موضوع همراه شد. تضعیف آقای لاریجانی یک هدف کلی برای تندروهای مجلس است که به هر بهانه‌ای حمله‌ای را تدارک می‌بینند و این در ماجرای برهم‌زدن سخنرانی ایشان در قم و جلسه علنی روز گذشته و مانند اینها قابل مشاهده است.

 با وجود این، روز گذشته دکتر لاریجانی به‌خوبی جلسه را اداره کرد و پاسخی درخور تامل به اتهام آنها داد که «دیکتاتوری اقلیت، بدتر از آن چیزی است که مرا به آن متهم می‌کنید.»

تجربه نشان داده که این گروه همچنان به دنبال تنش و حاشیه‌سازی خواهد بود. راهکار مواجهه با آنها این است که نمایندگان معتدل که تعداد آنها کم نیست، انسجام بیشتری داشته باشند و فرصت عرض‌اندام به این افراد را ندهند. واقعیت این است که اکثر نمایندگان، این تفکر را قبول ندارند اما به دلیل فقدان انسجام کافی میان آنها گاهی تندروها ابتکار عمل را به دست می‌گیرند. آنها دارای تشکیلات و برنامه هستند و از محافلی خارج از مجلس خط می‌گیرند. گاهی مجلس را در مقابل عمل انجام‌شده قرار می‌دهند و نمود خارجی آن این است که کل مجلس تندرو است.

*نماینده تهران در مجلس / منبع: شرق
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۴۳
غیر قابل انتشار: ۰
مورمور
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۳
7
229
اتفاقاً همین تصور در اذهان عمومی مردم نیز وجود دارد که مجلس در موارد بسیاری تندروی می‌کند مصداق عینی آنهم در جلسه استیضاح وزیر علوم رخ داد ، مردم معتقدند که اکثریت نمایندگان مجلس نسبت به پاره‌ای از عملکردهای دکتر فرجی‌دانا انتقاد داشتند اما راضی به استیضاح و برکناری وی نبودند اما تندروهای مجلس جوی آفریدند که اغلب نمایندگان این طیف فکری را نیز با خود همراه کردند ، متأسفانه با این تجربه ، یعنی سمتگیری ناخوآگاه مجلس مطابق با خواست غوغاسالاران ، آنها برای پیشبرد پروژه‌های تخریبی خود در آینده ، کاهش وجهه دکتر لاریجانی را هدف قرار داده و منبعد تلاش خواهند کرد او را به باندبازی ، تسامح و یکجانبه‌گرائی متهم کنند تا به زعم خویش از نفوذ ایشان بر نمایندگان کاسته و راه را برای اجرای برنامه‌های آتی خود را هموار نمایند ، برنامه‌هائی که نتیجه نهائیش از هم اکنون قابل پیش‌بینی است ، خدشه دار نمودن چهره خادمین ملت ، تنزل جایگاه پاکدستان در مجلس و دولت و گسستن زنجیرهای اتحاد و همدلی بین قشری از نمایندگان که معتقدند باید به دولت اعتدال فرصت داد تا برنامه‌های اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی‌اش را در جوی آرام و بدور از تنش اجرائی کند .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۳
6
245
متاسفانه همينطور است چند نفر تندرو افراطي آبروي مجلس ومردم را مي برند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۳
1
128
وقتی تندروها فعالتر عمل می کند طبیعی است که چنین تصوری ایجاد شود، افراد خنثی تاثیرگذار نیستند و متاسفانه بخشی از مجلس گویی در خوابند و هر از چند گاهی که بیدار میشوند و به خود می آیند از کسانی تبعیت می کنند که مشغول های و هوی و جنجال هستند!
نظرات بینندگان