arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۸۵۱۱
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۱ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۳

توصیه‌های مفید به دولت

* قدرت‌الله علیخانی
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دیدار روز گذشته اعضای هیات دولت با مقام معظم رهبری همراه با حمایت‌ها و توصیه‌های ایشان به اعضای هیات دولت بود. اگر به رویه سال‌های گذشته نگاه شود، نتیجه می‌گیریم که مقام معظم رهبری همیشه از دولت‌ها حمایت کرده‌اند و مسائلی را به دلیل خیرخواهی برای دولتمردان مطرح کرده و می‌کنند؛ همانطور که امام راحل نیز همواره از دولت‌های مختلف حمایت می‌کردند.

در واقع مقام معظم رهبری می‌خواهد همه دولت‌ها موفق باشند و از پیچ و خم مشکلات سرافراز بیرون آیند. حمایت‌های ایشان در بزنگاه‌های تاریخی از دولت‌های مختلف نشان داده که ایشان خیرخواه همه دولت‌ها بودند و دولت یازدهم هم در همین راستا مورد عنایت مقام معظم رهبری قرار گرفته و توصیه‌های مقام معظم رهبری از این دیدگاه قابل توجه است.

تجربه سال‌های قبل نشان داده که حمایت‌های رهبری از دولت‌های مختلف به خاطر دغدغه‌ها و نگرانی‌های ایشان نسبت به سرنوشت مردم بوده و البته هر دولتی بیشتر به رهنمودهای ایشان توجه کرده، درنهایت موفقیت بیشتری به دست آورده است. ایشان روز گذشته بار دیگر بر این مساله تاکید کردند که توجه دولت در جهت حفظ حقوق مردم باشد و به‌خصوص به اقشار محروم و مستضعف توجه شود. یکی دیگر از مسائلی که مقام معظم رهبری به آن تاکید داشتند، حفظ وحدت و اتحاد در میان مردم و مسئولان بود. مساله مهم دیگری که در دیدار روز گذشته مطرح شد درباره برخی منتقدین دولت تدبیر و امید بود.

به هر حال در حال حاضر انتقادات زیادی نسبت به دولت صورت می‌گیرد و مقام معظم رهبری با تاکید بر بحق بودن ناراحتی‌های رئیس‌جمهور از برخی انتقادات به وی، توصیه کردند «لزومی ندارد که به هر مطلب یا انتقادی، پاسخ دهند» ایشان به خاطر شأن بالایی که برای دولت و رئیس‌جمهور محترم قائل هستند از آنها خواستند تا خود را وارد مسائل مناقشه‌برانگیز نکنند و پاسخ به انتقاداتی که علیه دولت مطرح می‌شود را به عهده افراد دیگر بگذارند.

در واقع این رهنمود نیز از توجه رهبری به شأن و منزلت رئیس‌جمهور است که نمی‌خواهند رئیس‌جمهور شخصا وارد این قضایا شود. ایشان به دولت توصیه کردند که اگر مخالفان در انتقادات بی‌انصافی می‌کنند، دولت چشم‌پوشی کند و شخصا به این مسائل ورود پیدا نکند و قضاوت را برعهده مردم بگذارد. در واقع به نظر می‌رسد این وظیفه اطرافیان دولت باشد که پاسخ انتقادها را بدهند اما شاید در برخی موارد وزرا و مشاورین کوتاهی کردند و رئیس دولت مجبور به پاسخ دادن به منتقدین شد. وزرا و مشاورین باید در عین اینکه خود را در انتقاد پیشقدم بدانند، در برابر هجمه‌ها نیز پاسخ مناسب داشته باشند. 

* مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام/آرمان
نظرات بینندگان