arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۸۵۲۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۲ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۳

فانی: بدنبال آموزش گلخانه‌ای دانش آموزان نیستیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که «رویکرد تلفیقی» در طرح «شهاب» باعث رشد علمی سایر دانش آموزان و معلمان می‌شود، گفت: «شناسایی»، «تربیت» و «هدایت» استعدادهای برتر یک ضرورت جدی در آموزش و پرورش است.

به گزارش سرویس «آموزش و پرورش» ایسنا، علی اصغر فانی صبح امروز در دوره آموزشی مدرسان استانی «طرح شهاب» که در پردیس نسیبه دانشگاه فرهنگیان برگزار می‌شود، اظهار کرد: سرمایه هر کشور از سه عنصر سرمایه «انسانی»، «طبیعی» و «فیزیکی» تشکیل می‌شود که سهم کشورهای توسعه یافته درصد بالای «سرمایه ‌انسانی» است.

وی با بیان این که لازمه توسعه یافتگی هر کشور بالا بودن سهم سرمایه انسانی است، تصریح کرد: اگر بخواهیم یک کشورتوسعه یافته شویم باید به سرمایه انسانی توجه بیشتر کنیم و سرمایه گذاری در این بخش را افزایش دهیم.

فانی سهم سرمایه انسانی از تولید منابع خالص کشور را 34 درصد عنوان کرد و افزود: این درصد در مقایسه با کشورهای توسعه یافته پایین است و از این رو باید به آموزش و پرورش به عنوان مولد زیرساخت منابع انسانی کشور توجه ویژه کرد.

وزیر آموزش و پرورش تربیت نیروی انسانی، انتقال فرهنگ و خلاقیت و نوآوری را از کارکردهای آموزش و پرورش در دنیا معرفی کرد و ادامه داد: بحث تربیت و تامین سرمایه انسانی هر کشور از اهمیت خاصی برخوردار است و نقش آموزش و پرورش در این مهم منحصر به فرد و ممتاز است.

وی «شناسایی»، «تربیت» و« هدایت» استعدادهای برتر را از ضروریات آموزش و پرورش امروز برشمرد و تاکید کرد: استعدادهای برتر به شرط «شناسایی»، «تربیت» و «هدایت» صحیح و اصولی همراه با نظارت و ارزیابی می تواند سرمایه انسانی آینده کشور را تامین کند.

فانی رویکرد جداسازی را یکی از روشهای شناسایی، تربیت و هدایت استعدادهای برتر عنوان کرد و افزود: این روش با برگزاری یک آزمون، تاسیس مدارس خاص و انتخاب معلمان ویژه شکل می گیرد که این شیوه آموزشی متمرکز علاوه بر اثرات منفی بر روحیه دانش‌آموز، آن را از بدنه جامعه دور می‌سازد و می‌تواند مشکلات رفتاری و تربیتی برای او ایجاد کند.

وزیر آموزش و پرورش رویکرد تلفیقی را روشی مناسب و البته دشوار در اجرا خواند و گفت: در این روش دانش آموز در اجتماع سایر دانش آموزان دیگر آموزش می بیندکه علاوه بر رشد انگیزه و ارتقای علمی دانش آموزان و معلمان، تربیتی متعادل و ماندگار پیدا می کند.

عضو کابینه تدبیر و امید با بیان این که طرح «شهاب» در بستر «رویکرد تلفیقی» پیگیری می شود، اضافه کرد: آموزش و پرورش به دنبال آموزش طبیعی دانش آموزان است نه آموزش گلخانه‌ای و از این جهت طرح «شهاب» قابل دفاع می باشد.

وی با بیان این که مباحث «تربیتی» و «اعتقادی» در دانش آموزان برای آموزش و پرورش یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، افزود: پای بندی دانش آموزان به اصول اخلاقی، اسلامی و ملی کشور، اصلی است که باعث می شود سرمایه انسانی در کشور از قوام و دوام خوبی برخوردار باشد و از این جهت برنامه ریزی درسی و محتوایی مناسب در ایجاد هویت دینی، اسلامی و ایرانی دانش آموزان موضوعی مهم تلقی می شود.

فانی با اشاره به روند تدوین و طراحی آیین نامه طرح شهاب خاطرنشان کرد: این آیین نامه در راستای اهداف سند تحول بنیادین قرار داردکه با اجرای صحیح، نظام مند و با رویکرد تلفیقی می تواند در شناسایی، تربیت و هدایت استعدادهای برتر نقش به‌سزایی ایفا کند و زمینه رشد دانش آموزان و معلمان را فراهم کند.

وزیر آموزش و پرورش نظارت و ارزیابی را دو ضرورت مهم در اجرای طرح شهاب دانست و تاکید کرد: نظارت اجرایی بر فرآیند طرح و برطرف کردن نقاط ضعف احتمالی پس از بازخورد اجرای محدود آن می‌تواند راه‌گشای کار آموزش و پرورش در آینده باشد.

گفتنی است؛ دوره تامین مدرسان استانی طرح شهاب با حضور 120 مدرس از سراسر کشور از چهارم تا هفتم شهریور ماه در پردیس نسیبه دانشگاه فرهنیگان برگزار می شود.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۶
0
3
قبل از اینکه بحث طرح شهاب مطرح شود یک طرح خام مشابه این را به اداره آموزش و پرورش شهرستان ساوه ارائه دادم.به قدری نیروهای متحجر و بی سواد در ادارات این شهرستان و به خصوص آموزش و پرورشش هست که ذره ای علاقه به یشرفت نشان نمی دهند.در زمینه اعتقادات سیاسی هم هنوز نفهمیدند دوره عوض شده است.به طوریکه حتی در سایت نوسازی مدارس استان هنوز عکس آقای احمدی نژاد وجود دارد.
نظرات بینندگان