arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۸۷۳۲
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۹ - ۰۷ شهريور ۱۳۹۳

پوتین و روحانی در یک ماه آینده دو بار دیدار می‌کنند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه شامل مسایل هسته ای، روابط دوجانبه و موضوعات دیگر است، گفت: از موضع روسیه در موضوع هسته ای قدردانی می کنیم.

به گزارش مهر، محمدجواد ظریف روز جمعه در مسکو در دیدار سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: میزان رفت و آمدهای سیاسی دو کشور پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری به طور بی سابقه ای افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ما در طول روی کار آمدن دولت یازدهم دو ملاقات در سطح سران دو کشور داشتیم و دو ملاقات دیگر هم طی یکماه آینده در این سطح خواهیم داشت.

رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: بسیار خوشحالم که در یکسال اخیر سه بار به مسکو سفر کرده ام و این ملاقات هفتمین دیداری است که در یکسال گذشته با آقای لاوروف داشته ام.

ظریف ادامه داد: روسای جمهوری ایران و روسیه برای ما نقشه راه و یک رابطه دراز مدت ترسیم کرده اند و ما موظف به پیگیری آن به نفع دو ملت و صلح جهانی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: روسیه و ایران دارای سوابق تاریخی دراز مدت و منافع مشترک قابل توجه هستند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما با تهدید مشترک در منطقه به نام افراط مواجهیم، اضافه کرد: تحولات چند ماه گذشته نشان می دهد که دیدگاه مشترک ایران و روسیه در این باره درست بوده است.

ظریف گفت: بسیاری از اعضای دیگر جامعه بین المللی نیز نگاه دیگری به این پدیده داشته اند که این یک اشتباه راهبردی بوده است.

وی اظهار داشت: ایران و روسیه می توانند در سطح بین المللی برای مبارزه با افراط نقش مهمی ایفا کنند که به ضرر هیچکس نیست و به نفع صلح و امنیت جهانی است.

وزیر امور خارجه گفت که سطح دو هیات نشان دهنده عمق روابط و گستردگی آن در حوزه های مختلف است.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه شامل مسایل هسته ای، روابط دوجانبه و موضوعات دیگر است، گفت: از موضع روسیه در موضوع هسته ای قدردانی می کنیم.

توافق نظر ایران و روسیه درباره خطر تروریسم در خاورمیانه/تحریم محکوم به شکست است

درجریان این سفر "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و "سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترکی شرکت کردند.

به گزارش المنار، ظریف در این کنفرانس خبری اظهار داشت: تروریستهایی که زمانی مردم سوریه را تهدید می کردند، هم اکنون مردم عراق را در معرض تهدید قرار داده اند و خطر آنها به مناطق دیگر نیز سرایت پیدا می کند.

وی تاکید کرد: از مواضع مثبت روسیه در جریان مذاکرات با گروه 1+5 قدردانی می کنم.

ظریف افزود: ایران و روسیه بر خلاف برخی کشورها درباره خطر تروریسم در خاورمیانه توافق نظر دارند.

وی در پاسخ به سوالی درباره تحریمها علیه ایران نیز گفت: تحریم هیچ وقت نمی تواند به اهداف سیاسی اش دست پیدا کند و اقدامی زورگویانه است.

لاوروف نیز در اظهاراتی بر لزوم ارتقای سطح روابط اقتصادی و وسیاسی میان تهران و مسکو تاکید کرد.

وی همچنین با تاکید بر تلاش برای رفع تحریمها علیه ایران در جریان مذاکرات، افزود: این گفتگوها باید در چارچوب عادلانه انجام شودو هیچ طرفی نباید از آن برای تحمیل نظرات خود استفاده کند.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: روابط اقتصادی میان تهران و مسکو یک موضوع حاکمیتی برای روسیه است و بر اساس موازین و قوانین بین المللی برقرار است.

موضوع هسته‌ای وارد مرحله حساسی شده است

همچنین وزیر امور خارجه کشورمان صبح جمعه پیش از دیدار با همتای روسی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه موضوع هسته‌ای وارد مرحله حساسی شده است گفت: روسیه همواره نقش فعال و مثبتی در مذاکرات هسته‌ای ایفا کرده است.

وی افزود: روسیه هم به عنوان عضو 1+5 و هم به عنوان کشوری که ایران بیشترین همکاری هسته‌ای را با آن دارد، روابط فعالی در حوزه هسته‌ای در آینده با ایران خواهد داشت.

ظریف اضافه کرد: به‌ویژه با چشم‌اندازی که در مورد همکاری‌های هسته‌ای میان دو کشور ایران و روسیه وجود دارد، انتظار داریم مسکو نقش فعال و مثبت خود در مذاکرات هسته‌ای را که همواره دارای این نقش بوده است، تقویت کند و برای رسیدن به راه حل، کمک جدی به روند مذاکرات انجام دهد.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: صحبت‌هایی که در این سفر با آقای لاوروف خواهم داشت، برای حرکت به این سمت کمک خواهد کرد.

ظریف در تشریح اهداف سفر خود به روسیه گفت: پس ازسفر به ترکیه و حضور در مراسم تحلیف آقای اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، سفری کاری به روسیه انجام دادم.

وی با بیان اینکه در این سفر می‌خواهم ملاقات جدی کاری با آقای لاوروف وزیر امور خارجه روسیه انجام دهم، افزود: نیاز داریم در موضوع هسته‌ای و موضوعات منطقه‌ای به‌ویژه افغانستان، عراق، سوریه و فلسطین و تحولاتی که در حال انجام شدن است گفتگوهایی انجام دهیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: بحران حضور یک نیروی افراطی همراه با اقدامات وحشیانه در منطقه ما خطری است که کل منطقه را تهدید می‌کند.

ظریف با یادآوری اینکه روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در یک سال اخیر پس از دولت یازدهم، تحول جدی به سمت روابط راهبردی داشته است خاطرنشان کرد: در این راستا رؤسای جمهور دو کشور سال گذشته دو دیدار انجام دادند و دیدار سوم نیز در آینده نزدیک انجام خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: فصل جدیدی از روابط دوجانبه میان ایران و روسیه در راه است که نیازمند گفتگوهای مستمر و مرتب میان مقامات دو کشور است.

وی افزود: ما این گفتگوها را در ماه‌های گذشته در سطوح مختلف انجام دادیم و این سفر به مسکو نیز در همین راستاست.
نظرات بینندگان