arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۷۸۹۰۵
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۰۸ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۳

وزیر ارتباطات: ابلاغیه مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی جعلی است

واعظی افزود:‌ نقش دولت حمایت از دانشگاه‌ها و بخش خصوصی است و این که یک زبان مشترک بین دولت، بخش خصوصی و بخش پژوهشی بوجود آورد که در صورت دستیابی به این اهداف شاهد یک جهش بزرگ در زمینه آی تی در کشور خواهیم بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر ارتباطات تاکید کرد نامه مربوط به لزوم مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی، جعلی و بدون امضا است.

به گزارش انتخاب محمود واعظی امروز در حاشیه همایش هفته فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان در جمع خبرنگاران و در پاسخ به خبرنگار ما درباره اینکه آیا اخیرا درباره لزوم مسدود کردن برخی شبکه‌های اجتماعی به وزارت ارتباطات ابلاغی شده، اظهار کرد: اتفاقا این سوال را همزمان با انتشار یک ابلاغیه کذب در برخی از شبکه‌های اجتماعی از من پرسیدند و باید بگویم که این نامه یک نامه جعلی و بدون امضا است.

وی با تاکید بر این‌که کسانی با جوسازی علیه یکی از نهادهای کشوری قصد دستیابی به برخی از اهداف را دارند گفت:‌ باید به این افراد بگویم که هدف درستی را در پیش نگرفته‌اند.

وزیر ارتباطات با اشاره به این که اخیرا در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات پیشنهادی درباره تقویت تولید محتوا در کشور ارائه شده است، گفت: طبق این پیشنهاد گروه‌هایی که محتوا تولید می‌کنند پس از ارائه خدمت و درصورتی که اپراتورها به ویژه با راه‌اندازی نسل سوم ارتباطی درآمدی از اپلیکیشن‌های این گروه‌ها به دست آورند، موظفند درصدی از این درآمد را به نویسندگان این برنامه‌ها بدهند.

وزیر ارتباطات با اشاره به این‌که ایران ظرفیت بالقوه بالایی از لحاظ نیروی فکری و نیروی تحصیل‌کرده در حوزه کامپیوتر، آی تی و مخابرات دارد خاطرنشان کرد: با بهره گیری از نیروی این افراد می‌توان کارهای بزرگی انجام داد که بخشی از آن در این نمایشگاه‌ها نشان داده شده است.

واعظی افزود:‌ نقش دولت حمایت از دانشگاه‌ها و بخش خصوصی است و این که یک زبان مشترک بین دولت، بخش خصوصی و بخش پژوهشی بوجود آورد که در صورت دستیابی به این اهداف شاهد یک جهش بزرگ در زمینه آی تی در کشور خواهیم بود.

وی در رابطه با تقویت زیرساخت‌های اینترنتی و همچنین تولید محتوا تصریح کرد: زیرساخت‌های ارتباطی در کشور بسیار جلوتر از محتوا و اپلیکیشن به ویژه در بحث اپلیکیشن‌های فارسی زبان حرکت کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه از همه محققان در بخش‌های مختلف ارتباطی خواسته می‌شود این است که به موضوع تولید محتوا با محوریت زبان فارسی توجه کنند. اعتقاد دارم که ما می‌توانیم در منطقه و سراسر کشورهای فارسی‌زبان در زمینه تولید محتوا کار بزرگی را پیش ببریم.

وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به بازدیدی که از برخی از مراکز اینترنتی در قم داشته است، تصریح کرد: در شهر قم در زمینه ایجاد محتوا به خصوص در بخش‌های دینی و مذهبی کارهای بزرگی صورت گرفته‌اند که این امر باید در زمینه تولید محتوای سراسری صورت گیرد.

واعظی همچنین با اشاره به حمایت وزارت ارتباطات از تولیدکنندگان اپلیکیشن‌های فارسی تصریح کرد: در زمینه راه‌اندازی نسل سه و بالاتر و اعطای مجوز این نسل ارتباطی به دو اپراتور کشور باید دانست که هر اقدامی که وزارت ارتباطات در این راستا انجام می‌دهد در اختیار دولت است و وزارت ارتباطات ملزم به انجام آن است.

وی با اشاره به این‌که شورای عالی فضای مجازی می تواند در این زمینه قوانینی را تصویب کند، گفت: با این حال شورای عالی فضای مجازی در این زمینه تا به حال نظری نداده است و اگر این اتفاق بیفتد دولت به آن عمل خواهد کرد.

او همچنین درباره افزایش پهنای باند اینترنت در کشور تصریح کرد: این افزایش پهنای باند درمورد اینترنت داخلی صورت گرفته است که مورد استقبال همگان بوده است.

وی با اشاره به افزایش سرعت اینترنت از 500 گیگابایت بر ثانیه به 1200 گیگابایت خاطرنشان کرد: بسیاری از خدمات نسل سوم ارتباطی و بالاتر در کشور با پهنای باند در ارتباط با افزایش پهنای باند است.

وی با اشاره به پیوست فرهنگی که از سوی وزارت ارتباطات به رییس جمهوری ابلاغ شده است، تصریح کرد: رییس جمهوری در 27 اردیبهشت مصادف با روز ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات قول راه‌اندازی نسل سوم اینترنتی در هفته دولت را داد.

او با تاکید بر این‌که مجوز راه اندازی نسل سوم اینترنتی در دو اپراتور همراه اول و ایرانسل مشابه مجوز رایتل برای این امکانات است، گفت:‌ رایتل نیز بدون پیوست فرهنگی و با ملاحظات جدی نسل سوم، اینترنتی را ارائه داده بود و طی این سالها با مشکلی مواجه نشد؛ ایرانسل و همراه اول نیز با همان شرایط نسل سوم اینترنت را ارائه خواهند داد.

واعظی در پایان با تاکید بر این‌که دولت موظف به اجرای کلیه تصمیمات شورای عالی فضای مجازی است، تصریح کرد: در صورتی که این شورا در رابطه با پیوست فرهنگی مساله‌ای را تصویب کند لازم الاجرا خواهد بود.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان